Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Współczesne malarstwo polskie od czwartku w Muzeum w Koszalinie

0
Podziel się:

41 prac najważniejszych polskich malarzy, zaliczanych do nurtu sztuki
współczesnej, będzie można od czwartku oglądać w Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

41 prac najważniejszych polskich malarzy, zaliczanych do nurtu sztuki współczesnej, będzie można od czwartku oglądać w Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

Na obejmującej przestrzeń niemal stu lat wystawie "Tradycja nowoczesności" pokazane zostaną m.in. obrazy Zofii Stryjeńskiej, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Barbary Jonscher, Henryka Stażewskiego, Jana Cybisa, Józefa Czapskiego, Leona Tarasewicza, Tomasza Ciecierskiego i Jarosława Modzelewskiego.

Wszystkie dzieła pochodzą z bogatej, liczącej niemal 3 tys. prac malarskich, kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, które przygotowało koszalińską ekspozycję.

"Wybór obrazów był strasznym bólem, bo trzeba było się bardzo ograniczać. Jednak takie radykalne cięcia umożliwiły pokazanie w syntetyczny sposób najważniejszych, przełomowych prac, kierunków i artystów polskiego malarstwa współczesnego" - powiedziała w środę PAP kurator wystawy, kierownik działu sztuki Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Inga Kopciewicz.

W Koszalinie - jak zaznaczyła - pokazana zostanie m.in. "Kompozycja" Henryka Stażewskiego, która była wystawiana w 1948 r. w Krakowie na pierwszej po II wojnie światowej w Polsce wystawie sztuki współczesnej, i praca Barbary Jonscher "Don Kichot", pokazywana w 1955 r. w warszawskim Arsenale na Światowym Festiwalu Młodzieży.

Koszalińska ekspozycja w trzech czwartych składa się z prac, które nie są pokazywane na stałej wystawie sztuki współczesnej w Bydgoszczy i zostały specjalnie przygotowane do prezentacji w ramach "Tradycji nowoczesności".

Prace z bydgoskiej kolekcji sztuki współczesnej będą pokazywane w Koszalinie po raz pierwszy. Wystawa będzie czynna do 9 września. (PAP)

sibi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)