Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspólne poznawanie rzemiosła i nauka szycia w programie "I, Culture"

0
Podziel się:

Wspólne poznawanie rzemiosła poprzez wspólne szycie oraz składanie
kwadratów - elementów wielkiej układanki z napisem "I, Culture", to jeden z projektów
Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Projekt realizowany będzie w 12
miastach świata.

Wspólne poznawanie rzemiosła poprzez wspólne szycie oraz składanie kwadratów - elementów wielkiej układanki z napisem "I, Culture", to jeden z projektów Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Projekt realizowany będzie w 12 miastach świata.

Projekt rozpocznie się w sobotę.

Wieczorem w ramach "Nocy Muzeów" na dziedzińcu Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie pojawi się specjalny warsztat krawiecki. Artystka i projektantka mody Monika Jakubiak wraz z grupą wolontariuszy, z którymi wcześniej pracowała przez kilka tygodni, będzie m.in. uczyć wszystkich chętnych szyć, przerabiać odzież, a także wykorzystywać ją w inny sposób.

Jak tłumaczyła Jakubiak w piątek na konferencji prasowej w Instytucie Adama Mickiewicza, kultura nierozłącznie kojarzy jej się z rzemiosłem. Z kolei krawiectwo jest tym rzemiosłem, które zawsze będzie potrzebne, gdyż ludzie zawsze będą nosić ubrania.

"Chcemy pokazać widzom, że wszystkie przedmioty, które nas otaczają są efektem czyjejś pracy, nie zawsze jest to rękodzieło, ale zawsze jakieś rzemiosło" - mówiła.

W kulminacyjnym momencie projektu na dziedzińcu rozłożony zostanie wielki czarny kwadrat z materiału. Na nim zaznaczony będzie zarys fragmentów liter: L T U. Zarys ten zostanie wypełniony przedmiotami stworzonymi podczas warsztatów, a także ubraniami przyniesionymi przez widzów. Na koniec wykonane zostanie zdjęcie kwadratu.

Podobne akcje prowadzone będą przez w kolejnych jedenastu miastach: Berlinie, Brukseli, Kijowie, Kopenhadze, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Pekinie i Tokio. Najpierw będzie kilkutygodniowa praca z wolontariuszami na temat tego, czym jest rzemiosło, później otwarte dla publiczności warsztaty z kramami wspólnego szycia, a na koniec układanie na kolejnym czarnym kwadracie fragmentów kolejnych liter. Najbliższa - po Warszawie - odsłona projektu będzie w Londynie 1-3 lipca.

Dwanaście fotografii, wykonanych w kolejnych miastach, zestawionych na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza utworzy napis: "I, Culture (Ja, Kultura)" - hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

W ramach kulturalnego programu prezydencji zaplanowano, od lipca do grudnia br., około 400 wydarzeń w 10 stolicach. Niektóre z nich zbliżone będą czasem i miejscem. W tym samym czasie gdy w Londynie odbywać się będą warsztaty wspólnego szycia, na dziedzińcu National Theater wystąpi Teatr Biuro Podróży ze spektaklem plenerowym "Planeta Lema".

"Planeta Lema" to najnowszy autorski spektakl Teatru założonego przez reżysera Pawła Szkotaka. "Inspiracją była proza Stanisława Lema, ale nie można mówić o konkretnym utworze, to raczej apokryf" - mówił Szkotak. Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Po Londynie pokazywany będzie w Brukseli, Paryżu, Madrycie, Berlinie, Mińsku, Moskwie i Kijowie.

Menadżer projektu "I, Culture" z Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka opowiadając o programie wymieniła jeszcze kilka innych wydarzeń, m.in. otwarcie 1 czerwca w Madrycie prezydent Bronisław Komorowski i król Juan Carlos wspólnie otworzą wystawę w Palacio Real "Złote Czasy Rzeczpospolitej" przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie (ozdobą wystawy będzie "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci).

Z kolei 23 czerwca w BO ZAR w Brukseli zostanie otwarta wystawa polskiej sztuki współczesnej pt. "Siła fantazji". Pokazane zostaną prace m.in. Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki, Piotra Uklańskiego i Katarzyny Kozyry.

Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 jest koordynowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami RP oraz partnerami lokalnymi. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)