Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki nato-rosja
07.06.2011 11:40

Wspólny system obrony z Rosją niemożliwy

Należy rozmawiać o współdziałaniu dwóch systemów: NATO i Rosji - mówi Rasmussen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Mówienie o wspólnym systemie obrony przeciwrakietowej jest bezcelowe i dlatego należy rozmawiać o współdziałaniu dwóch systemów: NATO i Rosji _ - powiedział w wywiadzie dla agencji Interfax sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen.

_ Przyczyna jest prosta: NATO nie może nakładać na kraje, które nie wchodzą w skład sojuszu, obowiązków zbiorowej obrony, wiążących członków NATO. Terytorialny system obrony przeciwrakietowej NATO będzie właśnie częścią takiego mechanizmu kolektywnej obrony _ - wyjaśnił szef NATO w wywiadzie opublikowanym przez rosyjską agencję we wtorek, w przeddzień spotkania Rady NATO-Rosja.

_ Oprócz tego bierzemy też pod uwagę, że Rosja nie jest gotowa ograniczyć na rzecz kogokolwiek swoją suwerenność _ - dodał Rasmussen.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że od początku stanowisko Sojuszu Północnoatlantyckiego było bardzo jasne. _ Wszyscy członkowie NATO są zainteresowani rozwojem współpracy z Rosją w dziedzinie systemu obrony przeciwrakietowej. Mówimy o ścisłej współpracy między systemem NATO i systemem rosyjskim _ - powiedział.

_ W podejściu NATO są to dwa osobne, lecz powiązane systemy, które wymieniają się danymi i przedstawiają jeden drugiemu bardziej jasny obraz możliwych zagrożeń _ - zauważył Rasmussen.

Wyraził przekonanie, że jego idea o współpracy Rosji i NATO w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej nie była daremna. _ - W żadnym wypadku nie żałuję, że aktywnie występowałem o współpracę Rosji z NATO w kwestii obrony przeciwrakietowej. Uważam, że ma ona sens zarówno z politycznego jak i militarnego punktu widzenia _ - podkreślił Rasmussen.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t80969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;dyplomacji;rosji;krytykuje;nato,72,0,813384.html) Szef dyplomacji Rosji krytykuje NATO
Jednocześnie zapowiedział, że Sojusz Północnoatlantycki nie rozważa możliwości dostarczenia pisemnych gwarancji, których domaga się Rosja, że projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie jej nie zagraża.

_ - Najbardziej obiecującą drogą zwiększenia zaufania są dyskusje i debaty polityczne, a nie przyjęcie kompleksowych formuł prawnych, które byłyby trudne do ratyfikowania przez 29 krajów, członków NATO i Rosję - uważa sekretarz generalny NATO. _

_ W czasie szczytu NATO-Rosja w Lizbonie w listopadzie ubiegłego roku prezydent Dmitrij Miedwiediew przedstawił koncepcję _sektorowej obrony przeciwrakietowej", zakładającej roztoczenie rosyjskiego parasola antyrakietowego nad Europą w zamian za analogiczne zobowiązanie Zachodu.

Strony - jak dotąd - nie zdołały dojść do porozumienia w sprawie przyszłej architektury wspólnej terytorialnej tarczy antyrakietowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t90779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;i;rosja;w;impasie;chodzi;o;tarcze,176,0,829360.html) NATO i Rosja w impasie. Chodzi o tarczę Ministrowie obrony NATO i Rosji nie będą w stanie przyjąć podczas czerwcowego spotkania wspólnego studium zagrożeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;krytykuje;nato;za;atak;na;trypolis,21,0,821525.html) Rosja krytykuje NATO za atak na Trypolis Chodzi o bombardowanie, w którym miał zginąć jeden z synów libijskiego dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t135420.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;moze;zblizyc;rosje;do;europy,249,0,795641.html) "Polska może zbliżyć Rosję do Europy" Zdaniem szefa NATO, prezydencja Polski w Unii może okazać się bardzo ważna dla przyszłości kontynentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t80048.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato;nie;wkroczy;do;libii;bez;mandatu;onz,60,0,790076.html) NATO nie wkroczy do Libii bez mandatu ONZ Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nie przewiduje działań zbrojnych.
Tagi: stosunki nato-rosja, anders fogh rasmussen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz