Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Współpraca Europa-USA dla umocnienia bezpieczeństwa lotniczego

0
Podziel się

Unia Europejska i USA porozumiały się w czwartek na spotkaniu
ministerialnym w Toledo w sprawie umacniania współpracy w zakresie bezpieczeństwa komunikacji
powietrznej poprzez wymianę informacji dla poprawy wykrywania obecności terrorystów i materiałów
wybuchowych w samolotach.

bEiGKVIR

Unia Europejska i USA porozumiały się w czwartek na spotkaniu ministerialnym w Toledo w sprawie umacniania współpracy w zakresie bezpieczeństwa komunikacji powietrznej poprzez wymianę informacji dla poprawy wykrywania obecności terrorystów i materiałów wybuchowych w samolotach.

Sekretarz bezpieczeństwa narodowego USA Janet Napolitano spotkała się w tym hiszpańskim mieście z ministrami spraw wewnętrznych krajów UE w celu przedyskutowania sposobów skuteczniejszej ochrony komunikacji lotniczej przed ewentualnymi atakami terrorystów.

Pani Napolitano ostrzegła, że Al-Kaida "wykorzystuje swe najlepsze umysły" do opracowywania metod oszukiwania systemów bezpieczeństwa. Wezwała wszystkie kraje do podjęcia tego wyzwania.

bEiGKVIT

Na wspólnej konferencji prasowej z hiszpańskim ministrem spraw wewnętrznych Alfredo Perezem Rubalcabą, który reprezentował na spotkaniu Unię Europejska, oboje stwierdzili, że stosowanie skanerów ciała może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Wskazali również na inne metody zwiększania bezpieczeństwa, jak na przykład prowadzenie rejestrów pasażerów.

Na spotkaniu w Toledo uzgodniono kwestię uzupełnienia europejskiej listy pasażerów podróżujących między Europą a Stanami Zjednoczonymi.

"Dotąd mieliśmy listę amerykańską, ale nie było europejskiej, jak gdyby nie przewidywano, że na przykład terrorysta może wsiąść do samolotu na londyńskim lotnisku Heathrow, aby wylądować na Barajas w Madrycie" - powiedział Rubalcaba.

Janet Napolitano podkreśliła, że po udaremnionym zamachu w samolocie lecącym do Detroit 25 grudnia ze stu amerykańskimi pasażerami i podróżnymi z 17 innych krajów świata na pokładzie, bardzo wzrosła świadomość aktualności zagrożenia ze strony terrorystów.

bEiGKVIZ

"Jest to problem, który powinniśmy mieć stale przed oczami" - podkreśliła pani Napolitano. Również "nasze najlepsze umysły" - dodała - powinny skoncentrować się na tworzeniu technologii niezbędnej do wykrywania niebezpieczeństwa zamachów terrorystycznych i zapobiegania im.(PAP)

ik/ kar/

5518129

bEiGKVJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)