Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego i Korpusu NATO

0
Podziel się:

Trzyosobowy zespół z Uniwersytetu Szczecińskiego weźmie udział w
przygotowaniach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego do misji w Afganistanie.

Trzyosobowy zespół z Uniwersytetu Szczecińskiego weźmie udział w przygotowaniach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego do misji w Afganistanie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Julia Poświatowska, Katedra Badań nad Konfliktami i Pokojem US współpracuje z przedstawicielami Korpusu od wielu lat, stąd propozycja udziału w projekcie, w którego programie znalazło się kilka ćwiczeń i seminariów.

"Uniwersytet Szczeciński jest jedyną uczelnią, której zaproponowano włączenie się do tego projektu. Zadaniem zespołu będzie odgrywanie roli przedstawicieli organizacji pozarządowych realizujących konkretne scenariusze narzucone przez kierownictwo ćwiczenia wojskowego. Decyzja ta, to wyraz zaufania dowództwa Korpusu wobec kompetencji i zaangażowania Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem w projekt, kończący się misją bojową jednostki. Dla zespołu US udział w nim będzie niepowtarzalnym doświadczeniem pozwalającym poznać procedury NATO, stosowane w wielonarodowym środowisku wojskowym" - dodała rzeczniczka.

W przygotowaniach udział wezmą adiunkt Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem dr Grzegorz Ciechanowski oraz dwie studentki, wybrane na podstawie kryteriów bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz wysokich wyników w nauce.

Zespół US weźmie udział w seminariach i warsztatach przygotowawczych do ćwiczeń wojskowych w Szczecinie i Krakowie, by potem w połowie przyszłego roku wyjechać do niemieckiego Wildflecken na ćwiczenia pod kryptonimem Crystal Eagle 2013.

Korpus ma wyjechać na trzecią już misję w Afganistanie w 2014 r.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powołano w 1999 r., w jego skład wchodziły wówczas trzy kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska. W późniejszych latach kolejne kraje deklarowały chęć członkostwa i przystępowały do Korpusu: w 2004 roku - Litwa, Łotwa i Estonia, w 2005 - Słowacja i Czechy, USA w 2006 r., Rumunia w 2008 roku i Słowenia w 2009 r.

Dowództwo Korpusu ma siedzibę w Szczecinie. Jednostka jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. (PAP)

epr/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)