Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wstrząsające wspomnienia w filmie dokumentalnym "Pawiak w relacjach świadków"

0
Podziel się:

Blisko czterdziestu byłych więźniów wspomina koszmar niemieckiego więzienia
w dokumencie Andrzeja Kałuszki "Pawiak w relacjach świadków". Dokument został pokazany w czwartek w
Muzeum Niepodległości w Warszawie, które jest wraz z Aura Film realizatorem filmu.

Blisko czterdziestu byłych więźniów wspomina koszmar niemieckiego więzienia w dokumencie Andrzeja Kałuszki "Pawiak w relacjach świadków". Dokument został pokazany w czwartek w Muzeum Niepodległości w Warszawie, które jest wraz z Aura Film realizatorem filmu.

"Film stanowi rezultat wieloletniej pracy historyków-dokumentalistów, którzy nagrywali relację byłych więźniów od 2008 roku i stanowi hołd dla wszystkich, którzy przeszli przez Pawiak - tych, którzy zostali zamordowani, zmarli po wojnie i są wciąż wśród nas" - powiedziała Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, współautorka scenariusza filmu.

Z fragmentów relacji blisko czterdziestu byłych więźniów Pawiaka, zarejestrowanych przez pracowników muzeum, reżyser Andrzej Kałuszko stworzył opowieść o losie ludzi, którzy trafili do jednego z najokrutniejszych więzień niemieckich w okupowanej Europie.

Film został podzielony na jedenaście rozdziałów, m.in. "Aresztowanie", "Przesłuchanie" "Cela małolatek", "Szpital i konspiracja", "Transporty", "Egzekucje".

Byli więźniowie opowiadają o brutalnym biciu, którego doświadczyli, upokorzeniach, sadystycznych wachmajstrach, odgłosach rozstrzeliwań i wieszania ofiar, wywózkach do niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. do Auschwitz i Gross Rosen. Z wdzięcznością wspominają polskich lekarzy z więziennego szpitala.

Wspomnienia ilustrowane są zdjęciami bohaterów filmu z ich młodości, fotografiami okupowanej Warszawy, rysunkami więźniów przedstawiających życie na Pawiaku.

"Ten film pokazuje, że nadzieje na normalne życie, jakie ma każde pokolenie, bywają, niestety, zawodne. A także to, że złu należy się przeciwstawiać, bo tylko tak można ochronić godność i społeczeństwo" - powiedział reżyser Andrzej Kałuszko.

W latach okupacji niemieckiej przez więzienie Pawiak przeszło około 100 tysięcy ludzi. Około 37 tysięcy z nich zostało zamordowanych. Około 60 tysięcy wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych, w których znaczna część straciła życie.

W 1944 r. Niemcy wysadzili mury więzienia. Zachowane relikty - część podziemi - są częścią Muzeum Więzienia Pawiak, będącego oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Realizacja filmu została dofinansowana przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra", a także przez Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego.(PAP)

tst/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)