Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wstrzymanie lotów z ciężko rannymi Haitańczykami do USA

0
Podziel się

au-Prince (PAP/AFP, Media) - Stany Zjednoczone zawiesiły loty wojskowe z Haiti z ciężko
rannymi Haitańczykami, gdyż od środy nie są już oni przyjmowani przez amerykańskie szpitale w
rezultacie sporu o to, kto ma ponosić koszty ich leczenia - poinformował w sobotę "New York Times".

bEgYVRrF

au-Prince (PAP/AFP, Media) - Stany Zjednoczone zawiesiły loty wojskowe z Haiti z ciężko rannymi Haitańczykami, gdyż od środy nie są już oni przyjmowani przez amerykańskie szpitale w rezultacie sporu o to, kto ma ponosić koszty ich leczenia - poinformował w sobotę "New York Times".

Gubernator Florydy Charlie Crist zażądał oficjalnie od władz federalnych, aby przyjęły na siebie pokrycie części kosztów leczenia ofiar trzęsienia ziemi, które 12 stycznia spustoszyło część Haiti.

Szpitale na Florydzie leczą już 500 haitańskich pacjentów z uszkodzeniami kręgosłupa, urazami czaszki i złamaniami.

bEgYVRrH

Do czasu zajęcia przez rząd w Waszyngtonie stanowiska w sprawie dopłat do leczenia amerykańskie samoloty wojskowe przestały również przewozić ciężko poszkodowane ofiary trzęsienia ziemi na Haiti do innych stanów USA.

Cytowany przez "New York Times" dr Barth Green z Uniwersytetu Miami, współtwórca organizacji pozarządowej "Pomoc medyczna dla Haiti", powiedział, że zawieszenie lotów może mieć dla rannych fatalne skutki.

"Ludzie umierają na Haiti, ponieważ nie mogą odlecieć do Stanów Zjednoczonych" - oświadczył Green.

Gubernator Florydy nie podał, ile szpitale w tym stanie wydały już na leczenie Haitańczyków. Według "New York Timesa", są to "miliony dolarów".

bEgYVRrN

Rzecznik amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i Spraw Społecznych powiedział, że decyzja w sprawie zawieszenia lotów z rannymi nie została podjęta przez władze federalne, lecz przez wojskowych.

Major James Lowe, zastępca szefa wydziału spraw publicznych Dowództwa Transportu Stanów Zjednoczonych, wyjaśnił, że amerykańskie samoloty wojskowe przestały przywozić pacjentów z Haiti, ponieważ szpitale w USA nie chcą ich przyjmować. (PAP)

ik/ mc/

5576130

bEgYVRsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)