Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wszystkie numery "IKC-a" dostępne w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

0
Podziel się:

Wszystkie archiwalne numery "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" z lat
1910-1939 udostępniono w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w
Krakowie ukończyła właśnie digitalizację popularnego przedwojennego "IKC-a".

Wszystkie archiwalne numery "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" z lat 1910-1939 udostępniono w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ukończyła właśnie digitalizację popularnego przedwojennego "IKC-a".

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka WBP Agnieszka Będkowska, projekt był realizowany w dwóch etapach w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ w priorytecie "Digitalizacja".

W pierwszym etapie, który rozpoczął się we wrześniu 2011 roku i trwał do końca sierpnia 2012 r., zeskanowano ponad 90 tys. kart dziennika z lat 1925-1938, a następnie udostępniono online 5 tys. numerów popularnego "IKC-a" wraz z dodatkami. Pochodzą one z zasobów Archiwum Narodowego w Krakowie.

Drugi projekt, rozpoczęty jesienią 2012 roku, został ukończony pod koniec sierpnia tego roku. Zdigitalizowano wtedy następne ponad 50 tys. kart IKC z lat 1910-1924 i 1939 r. i udostępniono w sieci kolejne 5 tys. numerów z dodatkami będących w posiadaniu Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Cyfrowe archiwum IKC zajmuje prawie 10 TB pamięci. Wszystkie zeskanowane strony poddano technologii rozpoznawania druku (OCR)
, dzięki czemu odbiorcy zdigitalizowanego dziennika mają możliwość wyszukiwania słów w jego treści.

Będkowska zaznaczyła, że zastosowanie technologii OCR było sporym wyzwaniem, gdyż w okresie I wojny świtowej (1914-1918) pismo borykało się z rozmaitymi problemami, których skutkiem była wyraźnie gorsza jakość papieru i druku. IKC w tym czasie zmieniał drukarnię, czcionki. Z biegiem lat postąpiła też znaczna degradacja woluminów.

"Ilustrowany Kuryer Codzienny" był wydawany w Krakowie w latach 1910-1939. Był największym i najważniejszym dziennikiem okresu międzywojennego, obejmującym swym zasięgiem cały kraj. Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.malopolska.pl) prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie jest finansowana przez samorząd województwa. Jej zasób obejmuje obecnie ponad 81 tys. publikacji. W Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej dostępne są m.in. przedwojenny "Czas krakowski", "Życie Literackie" (1951-1991) oraz archiwalne numery "Tygodnika Powszechnego", "Dziennika Polskiego" i "Przekroju". (PAP)

rgr/ mrt/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)