Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wtorek na Wiejskiej

0
Podziel się:

Sejm, który we wtorek rozpoczął trzydniowe posiedzenie, minutą ciszy uczcił
pamięć zmarłego w poniedziałek byłego ministra spraw zagranicznych prof. Krzysztofa
Skubiszewskiego, w latach 1989-1993 ministra spraw zagranicznych.

Sejm, który we wtorek rozpoczął trzydniowe posiedzenie, minutą ciszy uczcił pamięć zmarłego w poniedziałek byłego ministra spraw zagranicznych prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, w latach 1989-1993 ministra spraw zagranicznych.

W przyjętej jednogłośnie uchwale z okazji 90. rocznicy zaślubin Polski z morzem Sejm podkreślił, że "dzisiaj Polska niepodległa i silna, z szerokim dostępem do Bałtyku, świętuje 90. rocznicę tego ważnego wydarzenia".

Uchwała przypomina, że polskie społeczeństwo "co roku upamiętnia to wydarzenie, przyczyniając się do krzewienia i pielęgnowania tradycji".

W siedzibie parlamentu otwarto wystawę poświęconą rocznicy zaślubin z Bałtykiem. Marszałek Bronisław Komorowski zaznaczył, że w 1920 roku, kiedy Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, "nastąpiło coś w rodzaju zmiany warty". Podkreślił, że państwo polskie, "które właśnie budziło się do niepodległego bytu", przejęło morze z "dzielnych i mocnych rąk Kaszubów".

Wystawa przybliża losy żołnierzy Armii Polskiej we Francji, dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, która przejmowała w imieniu władz Rzeczypospolitej władzę na polskim Pomorzu.

Uroczysty akt zaślubin dnia 10 lutego 1920 roku był ukoronowaniem tego procesu. Ekspozycja przedstawia także dzieje polityki morskiej II Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem historii miasta i portu w Gdyni oraz rozbudowy polskiej floty i Marynarki Wojennej.

Sejm zajmował się m.in. projektem nowelizacji ustawy o uruchomieniu środków z budżetu UE przeznaczonych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. W myśl projektu, beneficjent, starający się o unijne wsparcie, będzie mógł otrzymać zaliczkę na realizację projektów w ramach unijnych programów pomocowych dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Dotychczas zwrot kosztów inwestycji następował dopiero po jej zakończeniu.

Zwykle na realizację przedsięwzięcia rolnik lub przedsiębiorca zaciągał kredyt, tymczasem ostatnio uzyskanie pożyczki z banku było bardzo utrudnione. Wprowadzenie zaliczek ma ułatwić i przyspieszyć wydawanie unijnych środków.

Wieczorem posłowie omawiali projekt rezolucji, której adresatem jest rząd. Komisja rolnictwa nie rekomendowała rezolucji dotyczącej rolnictwa i przygotowanej przez posłów PiS.

W projekcie rezolucji Sejm wyraża "niepokój z powodu trwającego na polskiej wsi kryzysu, którego przejawami są: spadek cen produktów rolnych przy jednoczesnym wzroście cen środków do produkcji rolnej oraz destabilizacja wielu rynków rolnych, w tym: rynku mleka, rynku zbóż, rynku owoców i warzyw".

Głosowanie wniosku komisji rolnictwa o odrzucenie projektu rezolucji prawdpodobnie w piątek.(PAP)

la/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)