Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WUG: metan może z czasem uniemożliwić wydobycie węgla

0
Podziel się:

88 górników zginęło od 1990 r. przez metan w polskim górnictwie węgla
kamiennego, a gaz ten - wraz z sięganiem po coraz głębsze pokłady - przysparza coraz więcej
kłopotów. Jeżeli nie poprawią się metody radzenia sobie z nim, z czasem może nawet uniemożliwić
wydobycie.

88 górników zginęło od 1990 r. przez metan w polskim górnictwie węgla kamiennego, a gaz ten - wraz z sięganiem po coraz głębsze pokłady - przysparza coraz więcej kłopotów. Jeżeli nie poprawią się metody radzenia sobie z nim, z czasem może nawet uniemożliwić wydobycie.

To wnioski z seminarium przygotowanego przez Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach(WUG) - przekazane PAP w czwartek przez służby prasowe Urzędu. Eksperci zaapelowali m.in., by korzystać z doświadczeń innych państw, gdzie tzw. odmetanowanie, czyli prace związane z usuwaniem metanu ze złoża, prowadzone są przed rozpoczęciem eksploatacji węgla, a nie równolegle z nią, jak w Polsce.

Według wiceprezesa WUG Wojciecha Magiery, w ostatnich latach ilość wydzielanego w polskich kopalniach metanu zwiększyła się z 7 do 11 m sześc. na tonę wydobywanego węgla. Ekspert uczulił, że jeżeli w branży nie pojawi się jakościowy skok w efektywności odmetanowania, gaz ten stanie się barierą, która może uniemożliwić wydobycie.

"Rozwiązywanie problemu metanu trzeba rozpoczynać od prawidłowej rozcinki złoża" - wskazał Magiera. Tzw. rozcinka to przygotowanie pokładu do wydobycia poprzez rozcięcie go wyrobiskami korytarzowymi w sposób określony przyjętym systemem wybierania węgla.

"Na poziom zagrożenia metanowego wpływa kilka czynników: rozcinka złoża i w konsekwencji sposób przewietrzania rejonu eksploatacji, gabaryty wyrobisk, organizacja pracy oraz sposób likwidacji wyrobisk, a także efektywność odmetanowania" - uzupełnił prezes WUG Piotr Litwa.

Litwa wyjaśnił, że najbardziej efektywną metodą zapobiegania temu zagrożeniu jest stosowane w USA i Australii odmetanowanie złoża przed rozpoczęciem eksploatacji.

"W Polsce odmetanowanie prowadzone jest równolegle z eksploatacją. Jego efektywność kształtuje się na poziomie od 30 do 70 proc., w każdej kopalni inaczej, przeciętnie poniżej 50 proc. Efektywność odmetanowania jest niezadowalająca. Dlatego musimy wypracować nowe rozwiązania, korzystając z doświadczeń innych państw" - wskazał.

Jak zaznaczył prof. Stanisław Nawrat z Akademii Górniczo-Hutniczej, filozofia odmetanowania nie zmieniła się od 50 lat, pojawił się tylko nowocześniejszy sprzęt wiertniczy. "Można odmetanowywać inaczej poprzez odwierty długie" - wskazał Nawrot. Przypomniał, że z nowoczesnymi, stosowanymi w Australii sposobami odmetanowania zapoznali się niedawno w tamtejszych kopalniach pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Specjaliści AGH przedstawili własne opracowania dotyczące zwalczania zagrożenia metanowego, możliwości ewakuacji załogi z zagrożonych rejonów kopalń czy odmetanowania z powierzchni - przygotowane na przykładzie rozwiązań chińskich i ukraińskich.

Przedstawiciele uczelni zadeklarowali też bezpłatne udostępnienie kopalniom pakietów projektowych i szkoleniowych dotyczących zagrożenia metanowego. Kopalnie będą mogły wykorzystać je do szkolenia górników oraz do tworzenia własnych modeli wyrobisk - uwzględniających projektowanie wentylacji i rozmieszczanie aparatury pomiarowej.

Metan jest bezbarwnym gazem bez woni i smaku, lżejszym od powietrza. To główny składnik naturalnych gazów, często występujących w pokładach węgla. Pali się prawie nieświecącym płomieniem z błękitną aureolą. Tworzy z powietrzem wybuchową mieszaninę; wybucha w stężeniach od 5 do 15 proc.

Według danych WUG, w latach 1990-2011 w polskich kopalniach węgla kamiennego z powodu metanu śmierć poniosło 88 górników, 117 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 106 zostało lekko rannych.

Zwalczanie zagrożenia metanowego jest jednym priorytetów WUG. Z inicjatywy prezesa Urzędu w 2010 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło strategiczny projekt badawczy "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach", w którym większość prac dotyczy zagrożenia metanowego. WUG jest też inicjatorem zmiany przepisów dotyczących prowadzenia robót górniczych w warunkach metanowych.

W środowym seminarium w siedzibie WUG uczestniczyli przedstawiciele Urzędu i podległych mu jednostek, AGH, Politechniki Śląskiej oraz spółek górniczych.(PAP)

mtb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)