Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WUG: operatorzy podziemnych kolejek mogą szkolić się jak piloci

0
Podziel się:

Operatorów podziemnych pojazdów lub maszyn można szkolić na podobnych
zasadach jak pilotów samolotów - przekonuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Film pokazujący
takie szkolenie Urząd umieścił na swojej stronie internetowej jako przykład dobrej praktyki.

Operatorów podziemnych pojazdów lub maszyn można szkolić na podobnych zasadach jak pilotów samolotów - przekonuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Film pokazujący takie szkolenie Urząd umieścił na swojej stronie internetowej jako przykład dobrej praktyki.

Chodzi o przygotowany przez jednego z producentów górniczych kolejek tzw. trenażer. To urządzenie, w którym w bezpiecznych warunkach na powierzchni można możliwie wiernie odtwarzać podziemne warunki - wraz z sytuacjami zagrożeń. Korzystający z takiej formy szkolenia operatorzy podziemnych kolejek mogą kształtować w ten sposób właściwe reakcje.

"Okulary 3D i przechylenia kabiny gwarantują doznania porównywalne do wrażeń z prawdziwej podróży kopalnianą kolejką - podwieszaną lub spągową. Dla niektórych siedzenie w fotelu trenażera (...) - z powodu stresu i frustracji pojawiających się w wyniku popełnianych błędów - może być nawet bardziej emocjonujące niż przemieszczanie się w autentycznym, podziemnym wyrobisku" - oceniła rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Zdaniem specjalistów Urzędu należy promować tego typu metody edukacyjne w sytuacji, gdy efektywność szkoleń BHP dla pracowników zakładów górniczych daleka jest od ideału. Filmik prezentujący szkolenie na trenażerze podziemnej kolejki znalazł się we wtorek - jako przykład dobrej praktyki - na profilu WUG znajdującym się na portalu Youtube.

W trenażerze wykorzystano autentyczną kabinę stosowaną w kolejkach produkcji spółki Becker-Warkop wraz z kompletnym jej osprzętem. Kabina umieszczona jest na siłownikach pozwalających symulować przechyły i przeciążenia. Przed nią umieszczony jest ekran, a wokół niej głośniki.

W trakcie symulowanej jazdy kolejką na ekranie kabiny pojawiają się dynamiczne plansze informujące o sytuacji lub zdarzeniu. Błędy operatora sygnalizowane są komunikatami na ekranie oraz sygnałami dźwiękowymi.

Trenażer prezentowano m.in. podczas współorganizowanej przez WUG kwietniowej XIV Konferencji "Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie". Urządzenie w czerwcu otrzymało też grand prix XIX Międzynarodowych Targów Technologii Wydobycia, Górnictwa Podziemnego, Odkrywkowego, Przetwórstwa Surowców i Obróbki Węgla Ugol Rossii & Mining 2012 w rosyjskim Nowokuźniecku.

Według przytaczanych przez WUG statystyk ponad trzy czwarte wypadków przy pracy w górnictwie wynika z błędu lub nieuwagi człowieka, czyli nie wiąże się z samym faktem pracy pod ziemią. W ub. roku wskaźnik ten sięgnął 78 proc.

Kierownictwo WUG uważa, że prócz kontroli i sankcji za naruszenie zasad bezpiecznej pracy, należy promować zasady bezpiecznej pracy oraz wypracowywane nieraz przez przedsiębiorców tzw. dobre praktyki. Modelowe przykłady i instruktażowe filmy urząd publikuje w internecie, nagradza też za wzorowe postawy tytułami "Dzielny górnik"; wyróżnia najbezpieczniejsze kopalnie, organizuje spotkania i konkursy popularyzujące BHP.(PAP)

mtb/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)