Notowania

wiadomości
17.07.2012 17:56

WUG: operatorzy podziemnych kolejek mogą szkolić się jak piloci

Operatorów podziemnych pojazdów lub maszyn można szkolić na podobnych zasadach jak pilotów samolotów - przekonuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Film pokazujący takie szkolenie Urząd umieścił na swojej stronie internetowej jako przykład dobrej praktyki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Operatorów podziemnych pojazdów lub maszyn można szkolić na podobnych zasadach jak pilotów samolotów - przekonuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Film pokazujący takie szkolenie Urząd umieścił na swojej stronie internetowej jako przykład dobrej praktyki.

Chodzi o przygotowany przez jednego z producentów górniczych kolejek tzw. trenażer. To urządzenie, w którym w bezpiecznych warunkach na powierzchni można możliwie wiernie odtwarzać podziemne warunki - wraz z sytuacjami zagrożeń. Korzystający z takiej formy szkolenia operatorzy podziemnych kolejek mogą kształtować w ten sposób właściwe reakcje.

"Okulary 3D i przechylenia kabiny gwarantują doznania porównywalne do wrażeń z prawdziwej podróży kopalnianą kolejką - podwieszaną lub spągową. Dla niektórych siedzenie w fotelu trenażera (...) - z powodu stresu i frustracji pojawiających się w wyniku popełnianych błędów - może być nawet bardziej emocjonujące niż przemieszczanie się w autentycznym, podziemnym wyrobisku" - oceniła rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Zdaniem specjalistów Urzędu należy promować tego typu metody edukacyjne w sytuacji, gdy efektywność szkoleń BHP dla pracowników zakładów górniczych daleka jest od ideału. Filmik prezentujący szkolenie na trenażerze podziemnej kolejki znalazł się we wtorek - jako przykład dobrej praktyki - na profilu WUG znajdującym się na portalu Youtube.

W trenażerze wykorzystano autentyczną kabinę stosowaną w kolejkach produkcji spółki Becker-Warkop wraz z kompletnym jej osprzętem. Kabina umieszczona jest na siłownikach pozwalających symulować przechyły i przeciążenia. Przed nią umieszczony jest ekran, a wokół niej głośniki.

W trakcie symulowanej jazdy kolejką na ekranie kabiny pojawiają się dynamiczne plansze informujące o sytuacji lub zdarzeniu. Błędy operatora sygnalizowane są komunikatami na ekranie oraz sygnałami dźwiękowymi.

Trenażer prezentowano m.in. podczas współorganizowanej przez WUG kwietniowej XIV Konferencji "Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie". Urządzenie w czerwcu otrzymało też grand prix XIX Międzynarodowych Targów Technologii Wydobycia, Górnictwa Podziemnego, Odkrywkowego, Przetwórstwa Surowców i Obróbki Węgla Ugol Rossii & Mining 2012 w rosyjskim Nowokuźniecku.

Według przytaczanych przez WUG statystyk ponad trzy czwarte wypadków przy pracy w górnictwie wynika z błędu lub nieuwagi człowieka, czyli nie wiąże się z samym faktem pracy pod ziemią. W ub. roku wskaźnik ten sięgnął 78 proc.

Kierownictwo WUG uważa, że prócz kontroli i sankcji za naruszenie zasad bezpiecznej pracy, należy promować zasady bezpiecznej pracy oraz wypracowywane nieraz przez przedsiębiorców tzw. dobre praktyki. Modelowe przykłady i instruktażowe filmy urząd publikuje w internecie, nagradza też za wzorowe postawy tytułami "Dzielny górnik"; wyróżnia najbezpieczniejsze kopalnie, organizuje spotkania i konkursy popularyzujące BHP.(PAP)

mtb/ pad/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz