Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wujek podejrzanych: przynieśli wstyd rodzinie i czeczeńskiemu narodowi

0
Podziel się:

Mieszkający w USA wujek podejrzanych o zamachy w Bostonie, Ruslan Tsarni,
powiedział w piątek dziennikarzom, że jego bratankowie musieli ulec jakimś radykalnym wpływom. To
"przegrani ludzie", którzy przynieśli wstyd rodzinie i czeczeńskiemu narodowi - dodał.

Mieszkający w USA wujek podejrzanych o zamachy w Bostonie, Ruslan Tsarni, powiedział w piątek dziennikarzom, że jego bratankowie musieli ulec jakimś radykalnym wpływom. To "przegrani ludzie", którzy przynieśli wstyd rodzinie i czeczeńskiemu narodowi - dodał.

"Dżochar, jeśli żyjesz, oddaj się w ręce policji i błagaj o wybaczenie rodziny ofiar i rannych" - zaapelował w piątek za pośrednictwem amerykańskich mediów wujek 19-letniego Dżochara Carnajewa i jego brata.

Ścigany przez policję Dżochar Carnajew jest podejrzany wraz bratem, 26-letnim Tamerlanem, o poniedziałkowe zamachy tuż przy mecie Maratonu Bostońskiego, a także o zabójstwo policjanta na terenie Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) w nocy z czwartku na piątek. Tamerlan został zabity w piątek rano przez policję.

"Ktoś musiał ich zradykalizować, ale na pewno nie mój brat, który całe życie pracował na utrzymanie rodziny, naprawiając samochody" - opowiadał dziennikarzom Ruslan Tsarni. Wywiad z nim na żywo transmitowało kilka stacji telewizyjnych.

Na pytanie dziennikarzy o motywacje bratanków powiedział: "To przegrani ludzie, którzy nie są w stanie znaleźć sobie miejsca (w USA) i nienawidzili wszystkich innych, którym się udało".

Podkreślił, że choć są "etnicznymi Czeczenami", to podejrzani o zamachy bracia "nie mają nic wspólnego z Czeczenią, nigdy tam nie byli". "Czeczeni są inni - to spokojni ludzie" - przekonywał. Dodał, że bratankowie wychowywali się w Kirgistanie, a jeden z nich urodził się w Dagestanie.

"Okryli wstydem naszą rodzinę i cały czeczeński naród, bo każdy teraz wiąże to z Czeczenią" - dodał.

Ruslan Tsarni zapewnił, że jego rodzina nie ma nic wspólnego z rodziną Carnajewów, a bratanków widział ostatni raz kilka lat temu, gdy jeszcze byli dziećmi. Poinformował, że przyjechał do USA 10 lat temu, a rodzina Carnajewów przyjechała do Cambridge nieco później; dostali status uchodźców.

Zapewniał, że w jego ocenie Ameryka to wspaniały kraj. "Uczę moje dzieci, że to idealne miejsce do życia; kraj, który daje szansę każdemu, by był człowiekiem" - powiedział Tsarni.

W Bostonie cały czas trwa obława na drugiego z braci.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)