Notowania

wybory 2011
13.02.2011 14:57

Wybory parlamentarne dopiero 6 listopada?

Taka data miała paść na spotkaniu PO z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Ten termin wynika z wypowiedzi jednego z czołowych łódzkich polityków Platformy Obywatelskiej. Miał on paść na spotkaniu PO z prezydentem Bronisławem Komorowskim, które odbyło się w środę.

O tym, że do takiego spotkania doszło, potwierdził na konferencji prasowej szef regionu łódzkiego PO Andrzej Biernat. Dodał, że z rozmowy z prezydentem można było się dowiedzieć, że _ wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie _. _ - Nie wcześniej niż 23 października, a raczej później _ - powiedział na zakończenie konferencji.

Z rozmowy z politykiem Platformy, proszącym o zachowanie anonimowości, wynikało, że prezydent sondował termin 6 listopada. Wiadomo też, że zarządzenie wyborów na 30 października mogłoby utrudnić przypadające 1 listopada święto Wszystkich Świętych, kiedy duża część Polaków tradycyjnie wyjeżdża, by odwiedzić groby bliskich. Wstępny termin wyborów, zaaprobowany przez zarząd krajowy Platformy, to 23 października.

Zgodnie z konstytucją, prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;politycy;zeruja;na;naszym;lenistwie,217,0,767449.html) Czujko: Politycy żerują na naszym lenistwie
Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji miało miejsce 5 listopada 2007 roku; kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października, a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada na 9, 16, 23 i 30 października.

Kilka dni temu sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki powiedział, że prezydent powinien zarządzić wybory parlamentarne nie później niż 7 sierpnia 2011 roku. - _ Natomiast ich termin będzie przypadał w niedzielę pomiędzy 9 a 30 października _ - tłumaczył.

Zgodnie z nowymi zasadami wyborczymi - zawartymi w Kodeksie wyborczym - prezydent ma prawo zarządzić dwudniowe wybory parlamentarne. Jednak, by mogły się one odbyć według nowych reguł, głowa państwa nie może ich ogłosić przed 1 sierpnia, od tego terminu zacznie bowiem obowiązywać ustawa.

Kodeks wyborczy wprowadza również m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu oraz daje możliwość głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym za granicą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t110217.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;pojdziemy;wiosna;do;urn;koalicja;nie;chce,194,0,768450.html) Nie pójdziemy wiosną do urn. Koalicja nie chce Grupiński: nie obawiamy się spadku poparcia. PJN i SLD domagają się przyspieszenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t20400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jednak;wczesniejsze;wybory;sld;jest;za,116,0,767860.html) Jednak wcześniejsze wybory? SLD jest za Szef Sojuszu proponuje, by rozważyć przyspieszenie wyborów parlamentarnych. Rozmowy w tej sprawie już są prowadzone w kuluarach.
Tagi: wybory 2011, wybory, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz