Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory parlamentarne w Iraku odbędą się 21 stycznia

0
Podziel się:

Konflikt szyitów z sunnitami zwiększa wyborcze szanse dwóch bloków laickich

bFenixjF

Wybory parlamentarne w Iraku odbędą się 21 stycznia - poinformował przewodniczący irackiej komisji wyborczej Faradż al-Hajdari.

Dzień wcześniej iracki parlament przyjął długo oczekiwaną ordynację wyborczą. Styczniowe wybory będą ostatnimi, które odbędą się za obecności armii USA w Iraku. Stany Zjednoczone, które obecnie utrzymują w Iraku 117 tys. żołnierzy, mają się całkowicie wycofać do 2011 roku.

Hajdari poinformował, że list w sprawie terminu wyborów został przesłany do prezydenta i w poniedziałek w rozmowie telefonicznej data ta została potwierdzona.

bFenixjH

Według agencji AFP trwający w Iraku konflikt wyznaniowy między szyitami a sunnitami zwiększa wyborcze szanse dwóch bloków laickich.

Jednak zdaniem politologa Ibrahima al-Sumaidaja, w czasie najbliższych wyborów - inaczej niż w 2005 roku - czynnik wyznaniowy nie będzie miał tak wielkiego znaczenia, a w przyszłym parlamencie konflikt zarysuje się nie tyle między sunnitami a szyitami, ile między ugrupowaniami laickimi a religijnymi.

W niedzielę deputowanym udało się przezwyciężyć sporny punkt dotyczący sposobu głosowania w Kirkuku - bogatej w ropę prowincji, gdzie większość stanowią Kurdowie, którzy pragną autonomii, co kontestuje mniejszość arabska i turkmeńska. Szczegółów rozwiązania nie podano.

ZOBACZ TAKŻE:

bFenixki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)