Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory uzupełniające do Senatu: Zdónek krytykuje samozatrudnienie

0
Podziel się:

Kandydat Polskiej Partii Pracy (PPP) w wyborach uzupełniających do Senatu w
okręgu katowickim Zbigniew Zdónek opowiada się przeciwko samozatrudnieniu, bo nie chroni ono
interesów pracowniczych.

Kandydat Polskiej Partii Pracy (PPP) w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim Zbigniew Zdónek opowiada się przeciwko samozatrudnieniu, bo nie chroni ono interesów pracowniczych.

Zatrudnianie na innych umowach niż umowy o pracę nie tylko gorzej chroni pracownika, ale też odbija się negatywnie na kondycji ZUS i NFZ - przekonuje kandydat.

"Jako PPP bardzo ostro krytykujemy ideę samozatrudnienia, gdzie pracownik nie jest chroniony. Przywileje, zyski, czerpią w zasadniczy sposób pracodawcy, natomiast pracownicy są całkowicie obciążeni ciężarem odpowiedzialności i zadań, natomiast nie są chronieni w przypadku okresu macierzyństwa, choroby czy wypadku w pracy" - powiedział Zdónek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Według PPP, na takich umowach w Polsce pracuje około 5 mln ludzi. Zdónek powiedział, że praca w takim trybie to rozwiązanie jedynie doraźne i na dłuższą metę tak nie może być stosowane, zwłaszcza w sytuacji, gdy mówi się o przechodzeniu na emeryturę dopiero w wieku 67 lat. Trudno wyobrazić sobie 67 letniego ratownika medycznego czy górnika - podkreślał.

PPP domaga się debaty na temat zatrudnienia i proponuje, by częściej zawierano umowy o pracę. "One zdecydowanie lepiej chronią interesy pracownicze, co również tak naprawdę służy rozwojowi gospodarki i interesom pracodawców. Umowy o pracę to stałe zasilanie ZUS-u i NFZ. To jest ten wariant, który w sposób najbardziej pragmatyczny rozwiązuje problemy obu tych instytucji" - podkreślił.

Poza Zdónkiem, którego obok PPP popiera związany z tą partią związek Sierpień 80, w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim wystartuje dwóch innych kandydatów - wysunięty przez Platformę Obywatelską wiceprezydent Katowic Leszek Piechota i wicemarszałek woj. śląskiego Adam Stach z PSL.

Nowy senator zajmie miejsce Krystyny Bochenek (PO), która zginęła w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wybory uzupełniające w okręgu katowickim odbędą się 20 czerwca, wraz z wyborami prezydenckimi.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się także w Płocku i Krośnie - senatorowie z tych dwóch okręgów: Janina Fetlińska i Stanisław Zając (oboje z PiS) również zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. (PAP)

kon/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)