Notowania

izrael
22.01.2013 15:30

Wybory w Izraelu. Przed południem ponad 26-procentowa frekwencja

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 22 (godz. 21 czasu polskiego) i wówczas telewizje podadzą pierwsze wyniki sondaży powyborczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tallicfan20 / domena publiczna)

Izraelczycy wybierają nowy parlament. Rano głos oddał mający największe szanse na zwycięsto premier Benjamin Netanjahu. O godz. 12 (godz. 11 czasu polskiego) frekwencja wyniosła 26,7 proc., czyli więcej niż w wyborach parlamentarnych z 2009 roku.

Tym samym, jak podała komisja wyborcza, była to najwyższa frekwencja o tej godzinie od 1999 roku. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 22 (godz. 21 czasu polskiego) i wówczas telewizje podadzą pierwsze wyniki sondaży powyborczych.

W Izraelu wtorek jest dniem wolnym od pracy. Jak pisze agencja AFP, korzystając ze słonecznej pogody Izraelczycy masowo odwiedzali parki oraz centra handlowe.

Według AFP do lokali w centrum Jerozolimy wyborcy przybywali w regularnych falach, ale przed biurami nie tworzyły się kolejki. Tymczasem w mieście Akka, na północnym zachodzie kraju, gdzie dużą część mieszkańców stanowią izraelscy Arabowie, lokale wyborcze były prawie puste.

Premier Netanjahu oddał głos we wtorek rano razem z żoną Sarą oraz dwoma synami w Rehawii, eleganckiej dzielnicy Zachodniej Jerozolimy, gdzie mieści się jego oficjalna rezydencja.

Następnie udał się pod przylegającą do Wzgórza Świątynnego Ścianę Płaczu, gdzie zgodnie z tradycją wsunął między kamienie kartkę papieru z modlitwą, która według mediów brzmiała: _ Z pomocą Boga, dla przyszłości Izraela _.

W Strefie Gazy szef rządu Hamasu Ismail Hanije skrytykował tę wizytę i zaapelował do Palestyńczyków, izraelskich Arabów i muzułmanów o _ jednolitą strategię _, przypominając, że ostatnie sondaże wskazywały, iż _ radykalny rząd _ zostanie zastąpiony przez jeszcze bardziej radykalny gabinet.

Rządzące obecnie partie - prawicowy Likud Netanjahu oraz skrajnie nacjonalistyczny Nasz Dom Izrael byłego ministra spraw zagranicznych Awigdora Liebermana - startują ze wspólnej listy. Według sondaży mogą liczyć na 32-35 mandatów, co daje im słabszą niż obecnie, ale wciąż silną pozycję w 120-osobowym parlamencie (Knesecie).

Szanse na drugie miejsce w wyborach (ok. 17 mandatów) ma Izraelska Partia Pracy (Awoda). Jej szefowa Szeli Jachimowicz zapowiedziała już jednak, że nie wejdzie w koalicję z Netanjahu.

Głównym rywalem Likudu w walce o podobny elektorat jest Żydowski Dom - prawicowa partia religijna charyzmatycznego polityka Naftalego Benneta, który obiecuje przywrócenie _ żydowskich wartości _ w polityce. Przedwyborcze badania opinii publicznej dają tej partii szansę na największy awans polityczny - z pozycji najsłabszego ugrupowania w tej kadencji Knesetu do rangi trzeciej siły politycznej w Knesecie, dysponującej w nim ok. 14 miejscami.

W Jerozolimie 32-letnia nauczycielka, matka trojga dzieci, głosowała na milionera Benneta. _ Jest silny i religijny, ale nie radykalny. Młode rodziny, takie jak nasza, mogą się z nim utożsamiać. Jesteśmy już zmęczeni Netanjahu _ - powiedziała.

Z kolei 18-letni Daniel poparł obecnego szefa rządu. _ Umie rządzić, a podczas wojny wykonuje naprawdę dobrą robotę _ - tłumaczył.

_ Jeśli sondaże się nie mylą, to kłopoty Netanjahu zaczną się dziś wieczorem _ - ocenia ekspert dziennika _ Haarec _ Jossi Werter, nawiązując do negocjacji premiera z partnerami z bloku prawicowego.

Komentatorzy przewidują, że nowa koalicja, która może się wyłonić z tych wyborów, będzie jeszcze bardziej prawicowa niż obecna i w dalszym ciągu nie będzie zainteresowana rozmowami z Palestyńczykami, co może spotkać się z niechęcią ze strony UE i USA. Dlatego też - wskazują - Netanjahu może zaprosić do koalicji partię centrową, której rola ograniczy się do łagodzenia wizerunku radykalnie prawicowego rządu.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 5,5 mln z ok. 7,6 mln obywateli Izraela, w tym ok. 800 tys. Palestyńczyków. W wyborach nie mogą uczestniczyć Palestyńczycy z Jerozolimy Wschodniej, okupowanej przez Izrael od 1967 roku; mają oni status rezydentów.

Czytaj więcej o sytuacji w Izraelu w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m259231.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zydzi;wybieraja;najwieksze;szanse;ma;,113,0,1236593.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Żydzi wybierają. Największe szanse ma... W Izraelu trwają wybory do parlamentu. Przedwyborcze prognozy jednoznacznie wskazują kto wygra.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m99706.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;wyborach;izraelem;rzadzic;bedzie;,57,0,1236281.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Po wyborach Izraelem rządzić będzie... Dobiega końca kampania wyborcza. Jutro Izraelczycy wybiorą parlament, Knesset.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;sad;osadnik;winny;zabojstwa;dwoch;palestynczykow,96,0,1233760.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Żydowski terrorysta winny dwóch zabójstw Pochodzący z USA Jakow Teitel został też uznany za odpowiedzialnego m.in. za zamach bombowy.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz