Notowania

wybory w izraelu
27.04.2012 18:04

Wybory w Izraelu wygra Likud, ale pod jednym warunkiem

Największe izraelskie ugrupowanie prawicowe, którym kieruje premier Benjamin Netanjahu, zdobędzie znacznie większe poparcie niż partie opozycyjne, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

To Likud, czyli największe izraelskie ugrupowanie prawicowe, którym kieruje premier Benjamin Netanjahu, zdobędzie znacznie większe poparcie niż partie opozycyjne, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów - wynika z sondażu opublikowanego w _ Jerusalem Post _.

Według badania Likud zdobyłby w 120-osobowym parlamencie (Knesecie) 31 mandatów; obecnie posiada 27. Ugrupowanie premiera poparłoby więcej wyborców niż połączone partie opozycyjne, czyli centrolewicową Izraelską Partię Pracy (Awoda) i nacjonalistyczny Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu). Każda z tych formacji zdobyłaby po 15 miejsc w Knesecie.

Centrowa Kadima (Naprzód), główna partia opozycyjna, która ma obecnie 28, czyli najwięcej deputowanych, zachowałaby tylko 13 miejsc w parlamencie.

Blok prawicy wraz partiami religijnymi, który ma obecnie 53 posłów zdobyłby 67 miejsc; ugrupowania centrowe i lewica mogą liczyć na 53 przedstawicieli w Knesecie.

AFP wyjaśnia, że sondaż został przeprowadzony w okresie, w którym izraelskie media spekulują na temat ewentualnych przyspieszonych wyborów, który mogłyby zostać rozpisane pod koniec roku. Mandat obecnego parlamentu wygasa w 2013 roku.

Premier Netanjahu publicznie ogłosił, że nie ma zamiaru doprowadzić do szybszych wyborów, ale przewodniczący Knesetu Reuwen Riwlin w wywiadzie dla dziennika _ Jedijot Achronot _ powiedział, że szef rządu woli, by głosowanie odbyło się przed konstytucyjnym terminem. Miałoby to - zdaniem Riwlina - zapewnić jego partii lepszą pozycję startową, ponieważ wybory nastąpiłyby przed trudnym głosowaniem nad oszczędnościowym budżetem państwa na 2013 rok. Netanjahu wolałby również uprzedzić presję, jaką na jego gabinet może wywierać prezydent USA Barack Obama, jeśli w listopadzie wywalczy reelekcję - powiedział szef parlamentu.

Likud rządzi Izraelem w koalicji z partią Azmaut (Niepodległość) Ehuda Baraka i kilkoma mniejszymi skrajnymi ugrupowaniami religijnymi.

Czytaj więcej o ważnych wyborach na świecie
Romney dogonił Obamę. W tym jest lepszy Wyborcy pokładają w nim większe nadzieje na poprawę gospodarki niż w urzędującym prezydencie. Ale Obamę bardziej lubią.
Grecki rząd zagrożony. Są nowe wyniki Konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK odnotowały spadek notowań w ostatnim czasie z racji niepopularnych posunięć oszczędnościowych.
Obama ma słaby punkt. Zobacz wyniki sondażu Według Washington Post i telewizji ABC News, Obama otrzymałby 51 procent głosów, a Romney 44 procent.
Rewolucja w samym sercu Europy? To możliwe Popierają go komuniści, a na jedno jego wezwanie na ulice Paryża wyszło dziś 120 tysięcy osób.
Tagi: wybory w izraelu, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz