Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Japonii rozstrzygnięte. Nowym premierem będzie Shinzo Abe

0
Podziel się:

-Obiecaliśmy wydobyć Japonię z deflacji i skorygować kurs jena. Sytuacja jest poważna, ale musimy to zrobić - podkreśla tryumfator dzisiejszych wyborów.

Wybory w Japonii rozstrzygnięte. Nowym premierem będzie Shinzo Abe
(PAP/EPA)
bFglhsIB

Sondaże exit poll wskazują, że japońska Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) odniosła wielki sukces w niedzielnych wyborach i powraca do władzy. Jest praktycznie pewne, że nowym premierem zostanie konserwatywny przywódca PLD Shinzo Abe.

Rządząca od trzech lat Partia Demokratyczna (PD) poniosła wyborczą klęskę, zdobywając zaledwie 65 mandatów w izbie niższej - nieco ponad 20 proc. stanu posiadania z 2009 roku. Premier Yoshihiko Noda wyciągnął już konsekwencje z porażki i złożył funkcję szefa PD.

Wygrana PLD oznacza, jak pisze Reuters, że Japonia będzie miała rząd zajmujący twarde stanowisko w sporach terytorialnych z Chinami i Koreą Południową, opowiadający się za pronuklearną polityką energetyczną mimo ubiegłorocznej katastrofy w Fukushimie, za potencjalnie ryzykowną polityką luzowania ilościowego (ang. Quantitative Easing) oraz za wielkimi wydatkami budżetowymi, co ma umożliwić uporanie się z deflacją i osłabić kurs jena. Agencja KYODO przewiduje, że nowy rząd szybko uchwali dodatkowy budżet wysokości do 10 bilionów jenów (120 mld USD) i sfinansuje go z obligacji.

bFglhsID

Sondażowe wyniki niedzielnych wyborów to prawie 300 miejsc dla PLD w 480-miejscowej izbie niższej parlamentu. Sojusznik PLD, niewielka partia Nowe Komeito, wspierana przez drobny biznes i buddyjską organizację Soka Gakkai, może zapewne liczyć na ok. 30 miejsc.

_ - Musimy przezwyciężyć kryzys, który przeżywa Japonia. Obiecaliśmy wydobyć Japonię z deflacji i skorygować kurs jena. Sytuacja jest poważna, ale musimy to zrobić _ - mówił po wyborach Abe w telewizji.

Oczekuje się, że Abe zostanie wybrany w parlamencie na premiera 26 grudnia. Przedstawiciele PLD i Nowego Komeito potwierdzili już, że partie te utworzą koalicję. Sekretarz generalny PLD Shigeru Ishiba nie wykluczył zarazem współpracy z Partią Odnowy Japonii, założoną przez burmistrza Osaki Toru Hashimoto, a kierowaną przez b. gubernatora Tokio Shintaro Ishiharę. Sondaże wskazują, że partia ta mogła w niedzielnych wyborach zdobyć od 40 do 61 miejsc w izbie niższej.

Czytaj więcej w Money.pl
To konserwatyści wygrali dzisiejsze wybory? Według sondaży, zwyciężyła dziś konserwatywna Partia Liberalno-Demokratyczna byłego premiera Shinzo Abe.
Rząd wesprze gospodarkę. Popłyną miliardy Rząd Japonii przyjął pakiet bodźców gospodarczych wartości 423 miliardów jenów (5,3 mld USD), starając się zapobiec recesji i wyprowadzić gospodarkę z deflacji.
bFglhsJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)