Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybrano nowego prezesa Społecznego Towarzystwa Oświatowego

0
Podziel się:

Anna Okońska-Wakowicz z Krakowa, została w sobotę wybrana na nowego
prezesa Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Jej kontrkandydatem był Wojciech Starzyński, który
kierował STO ponad 20 lat - od czasu jego powstania.

Anna Okońska-Wakowicz z Krakowa, została w sobotę wybrana na nowego prezesa Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Jej kontrkandydatem był Wojciech Starzyński, który kierował STO ponad 20 lat - od czasu jego powstania.

Za wyborem Okońskiej-Wakowicz głosowało 59 na 95 delegatów na IX Zwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Na kandydaturę Starzyńskiego oddano 27 głosów.

"Stowarzyszenie nie powinno zbaczać z obranej przed laty drogi wynikającej z jego obywatelskich korzeni, czyli budowania postaw obywatelskich u uczniów, w naszych szkołach, w naszych kołach, w pracy z rodzicami. Naszym najcenniejszym dorobkiem są nasze szkoły, ich uczniowie i ich absolwenci, dlatego musimy bardzo dbać o to, by były one nie tylko miejscem o wysokim poziomie kształcenia, lecz by były też miejscem wychowania. To robiliśmy i dalej będziemy robić" - powiedziała PAP po wyborze Okońska-Wakowicz.

Anna Okońska-Wakowicz jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest nauczycielem akademickim, pracuje na Akademii Górniczo-Hutnicza, gdzie uczy na kierunkach humanistycznych - wykłada psychologię i pedagogikę. Ze Społecznym Towarzystwem Oświatowym związana jest od początku, była założycielką jednego z kół STO i prowadzonej przez niego szkoły; ostatnio była wiceprezesem stowarzyszenia.

Mówiąc o sobie podkreśla, że jest optymistą i że ma bardzo fajną rodzinę. "Rodzina ta wiele zawdzięcza Społecznemu Towarzystwu Oświatowemu - edukację i wychowanie młodszego z synów; starszy był na tyle starszy, że nie mógł się w szkole STO uczyć" - zaznaczyła.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) powstało latem 1987 r. z inicjatywy kilkunastoosobowej grupy rodziców i nauczycieli. Obecnie prowadzi 168 szkół (najwięcej z nich to szkoły podstawowe, trochę mniej gimnazja, reszta to szkoły ponadgimnazjalne) i dwa przedszkola.

Szkoły STO usytuowane są na terenie całej Polski, zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach. Większość szkół STO kształci na podstawie autorskich programów nauczania, integruje treści kształcenia - poprzez nauczanie w blokach przedmiotowych, prowadzi naukę języków zachodnioeuropejskich w zwiększonym wymiarze godzin, prowadzi dodatkowe przedmioty niewystępujące w ramowych planach nauczania takie jak: filozofia, logika, ekonomia, psychologia, retoryka, ekologia, drama i marketing. STO jest uhonorowane nagrodą Pro Publico Bono.

Niepubliczne szkoły w Polsce skupione są przede wszystkim w Społecznym Towarzystwie Oświatowym (STO), Krajowym Forum Oświaty Niepublicznej (KFON) i Stowarzyszeniu Szkół Katolickich. (PAP)

dsr/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)