Notowania

ukraina
25.12.2008 14:02

Wybuch gazu na Ukrainie. Żałoba narodowa

W wybuchu gazu na Krymie zginęło co najmniej 19 osób. 26 grudnia ogłoszono dniem żałoby narodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W związku z tragedią w Eupatorii na Krymie, gdzie w wybuchu zginęło co najmniej 19 osób, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ogłosił 26 grudnia dniem żałoby narodowej.

Wśród ofiar wybuchu w budynku mieszkalnym, do którego doszło dzień wcześniej w godzinach wieczornych, jest co najmniej dwoje dzieci.

Eksplozja całkowicie zniszczyła pięć kondygnacji z 40 mieszkaniami, w których zameldowanych było ponad 60 osób. Dom zawalił się najprawdopodobniej w wyniku wybuchu butli z tlenem, przechowywanych w jego piwnicy.

Zdaniem mediów, pod gruzami może być jeszcze nawet 40 osób.

Mieszkający w Eupatorii użytkownicy internetu donoszą, że piwnica, w której doszło do wybuchu, jest własnością zarządzającej okolicznymi domami spółdzielni. Internauci twierdzą, że pracujący tam robotnicy po godzinach pracy nierzadko raczyli się tu alkoholem.

Prace ratownicze prowadzi ponad 700 osób - strażaków oraz wojskowych. Na miejscu są też dźwigi jednak większość działań wykonywanych jest ręcznie.

Rozpatrywane są dwie hipotezy - przyczyną była eksplozja gazu w jednym z mieszkań albo butli z tlenem, które były schowane w jednej z piwnic.

Władze Ukrainy powołały specjalną komisję, która zbada przyczyny wybuchu. Rząd zadeklarował, że przeznaczy 70 mln hrywien na likwidację skutków eksplozji.

Do podobnej tragicznej katastrofy doszło w 2003 roku w Dniepropietrowsku. W serii wybuchów gazu zniszczonych i uszkodzonych zostało 10 domów, w tym dziewięciopiętrowy blok. Zginęło 23 mieszkańców.

Rosja proponuje pomoc

Prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował, by w akcji ratowniczej udział wzięli specjaliści Floty Czarnomorskiej stacjonującej na Krymie.

Przywódca Rosji przekazał również wyrazy współczucia prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence.

_ - Ze smutkiem dowiedzieliśmy się o eksplozji w domu mieszkalnym w Epatorii w wyniku którego są ofiary i ranni _ - napisał Dmitrij Miedwiediew.

Prezydent Rosji poprosił o przekazanie wyrazów współczucia rodzinom i bliskim ofiar oraz życzył rannym szybkiego powrotu do zdrowia.

Juszczenko nie chce pomocy Rosji

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, że Ukraińcy sami dadzą sobie radę z likwidacją skutków wybuchu w Eupatorii na Krymie.

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz