Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydano folder produktów tradycyjnych województwa łódzkiego

0
Podziel się:

Gdzie piec do wypiekania chleba opalany jest drewnem jabłoniowym, dlaczego
miody z doliny rzeki Mrogi nie zawierają żadnych zanieczyszczeń, jaką zupę jedzono na śniadanie -
tego wszystkiego można się dowiedzieć z nowego folderu "Produkty tradycyjne województwa łódzkiego".

Gdzie piec do wypiekania chleba opalany jest drewnem jabłoniowym, dlaczego miody z doliny rzeki Mrogi nie zawierają żadnych zanieczyszczeń, jaką zupę jedzono na śniadanie - tego wszystkiego można się dowiedzieć z nowego folderu "Produkty tradycyjne województwa łódzkiego".

Jego wydawcą jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Jak napisał na wstępie do folderu marszałek województwa, Witold Stępień, Łódzkie to mozaika bogatych tradycji kulinarnych wielu narodów, a zachowanie w menu produktów regionalnych i tradycyjnych, to szansa na "ocalenie znaczącej części dziedzictwa kulturowego".

Opracowanie podzielone jest na kilka rozdziałów: wyroby piekarnicze i cukiernicze, orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce, miody, gotowe dania i potrawy, mięsa świeże oraz produkty mięsne, oleje i tłuszcze, sery i inne produkty mleczne, napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Każdy rozdział zawiera kilka przepisów regionalnych potraw lub wyrobów, w sumie jest ich ponad 50. Czytelnik dowie się m.in., że chleb wiejski łęczycki wypiekany jest w wolnostojącym piecu opalanym drewnem jabłoniowym. Znajdzie przepis na chleb na zakwasie z pieca ceglanego z miejscowości Białej. Przeczyta, że zanim ciasto trafi do pieca wyrasta ono w wiklinowych koszyczkach. W tym czasie rozpala się piec ceglany drewnem z drzew liściastych.

Chleb na wsi łęczyckiej stanowił ważny składnik pożywienia. Do II wojny światowej wypiekało się go domowym sposobem w każdym wiejskim gospodarstwie. Z kolei w okolicach Ozorkowa w domach piekło się chleb zawierający, oprócz mąki, kaszę gryczaną. Początkowo spowodowane to było uzupełnieniem mąki, której było mało. Później stało się to przyzwyczajeniem smakowym.

Ciekawym wypiekiem jest piernik z marchwi. Tradycja pieczenia takiego piernika w okolicy Dmosina i Głowna sięga wielu pokoleń. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że piernik z marchwi wypiekany był przede wszystkim na Boże Narodzenie, a także przy okazji darcia pierza czy tzw. wykopków ziemniaków.

Z folderu można się również dowiedzieć, że tradycja kwaszenia ogórków w beczkach dębowych na ziemi wieluńskiej sięga okresu międzywojennego. Okazuje się również, że zalewajka, powszechnie znana zupa w polskiej kuchni ludowej, wywodzi się z okolic Łodzi. Zupa stanowiła główną potrawę na śniadanie, obiady i często kolacje. Powodem tak częstego spożywania była nie tylko jej prostota w przygotowaniu, ale również fakt, że robiona była z tanich składników. W dni świąteczne była okraszana skwarkami. W Radomsku odbywa się nawet festiwal zalewajki.

Folder informuje również, że pieczone jabłka z sokiem są w niektórych częściach województwa popularnym deserem, a miody z doliny rzeki Mrogi nie zawierają żadnych zanieczyszczeń chemicznych, mają bogaty i niepowtarzalny smak oraz aromat. Jest też informacja, że na wsi w Polsce środkowej najczęściej spożywano mięso wieprzowe. (PAP)

jaw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)