Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydarzenia polityczne 2010

0
Podziel się:

Śmierć prezydenta, przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych oraz
partii politycznych w katastrofie smoleńskiej, a w konsekwencji wybory prezydenckie oraz zmiany w
ugrupowaniach - to najważniejsze wydarzenia na scenie politycznej w mijającym roku. Polacy
wybierali także samorządowców.

Śmierć prezydenta, przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych oraz partii politycznych w katastrofie smoleńskiej, a w konsekwencji wybory prezydenckie oraz zmiany w ugrupowaniach - to najważniejsze wydarzenia na scenie politycznej w mijającym roku. Polacy wybierali także samorządowców.

STYCZEŃ

5.1. - Rada Ministrów przyjęła dokument "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+". Rząd opowiedział się za zwiększeniem w ciągu najbliższych 10 lat - do 50 proc. - wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata.

8.1. - Premier Donald Tusk we współpracy z konstytucjonalistami przygotował rekomendacje do zmian w ustawie zasadniczej; wśród nich były: weto prezydenta odrzucane bezwzględną większością, utrzymanie powszechnych wyborów głowy państwa, zmniejszenie liczby posłów i senatorów. Prace nad założeniami zmian w konstytucji trwały w kancelarii premiera od listopada.

15.1. - PiS przedstawiło projekt konstytucji rozszerzający kompetencje prezydenta i wprowadzający poważne zmiany w systemie sądownictwa. Posłowie PO, PSL i Lewicy ocenili, że prezydent, po przyjęciu ustawy zasadniczej w takim kształcie, miałby zbyt duże kompetencje.

19.1. - Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych wprowadzający zakaz organizowania gier przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet. W sieci można będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.

20.1. - Trybunał Konstytucyjny Ograniczanie subwencji budżetowej dla partii politycznych w trakcie roku budżetowego jest zgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał jednocześnie za niezgodne z ustawą zasadniczą (zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz) ograniczanie subwencji za kwartały rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy.

21.1. - Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewnił przed komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową, że jego działania ws. ustawy hazardowej były zawsze zgodne z prawem i podyktowane troską o publiczne pieniądze. Zaprzeczył, by lobbował w interesie branży hazardowej. Uważa też, że b. szef CBA Mariusz Kamiński manipulował informacjami, by go zaatakować.

26.1. - Pierwsza oficjalna wizyta w Polsce przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Premier Donald Tusk powiedział, że obaj z Van Rompuyem zgodzili się, że w walce z kryzysem, UE powinna stawiać na tradycyjne wartości w gospodarce.

- Tusk wysłał list do internautów, w którym zaprosił ich do debaty w sprawie projektu nowelizacji ustawy o grach hazardowych, wprowadzającego rejestr stron niedozwolonych. Debata odbyła się 5 lutego.

- Wizyta premiera Izraela Benjamina Netanjahu. M.in. spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, który poinformował, że co najmniej raz w roku będą się odbywały międzyrządowe konsultacje polsko-izraelskie, z udziałem premierów obu państw.

27.1. - Uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach udział wzięli politycy z ponad 40 krajów, w tym: prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu i szef PE Jerzy Buzek.

28.1. - Premier ogłosił, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich; zamierza dalej kierować rządem i Platformą Obywatelską. Tusk przekonywał, że najbliższe kilkanaście miesięcy, tak ważnych z punktu widzenia polskiej gospodarki, wymaga stabilności rządu, a w roku kampanii wyborczych rząd musi być "jak skała".

- Lech Kaczyński (po raz pierwszy odkąd został prezydentem) wziął udział w Światowym Forum Gospodarczym w Davos.

29.1. - Premier przedstawił plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych na lata 2010-2011. Przewiduje on m.in. ograniczenie wzrostu wydatków publicznych do 1 proc. w ujęciu realnym, obniżanie długu publicznego i deficytu budżetu państwa, przyspieszenie prywatyzacji i upowszechnienie systemu emerytalnego.

- Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę budżetową na 2010 rok.

LUTY

1.2. - Prezydent Lech Kaczyński wręczył Andrzejowi Kraszewskiemu nominację na ministra środowiska. Kraszewski zastąpił na stanowisku Macieja Nowickiego, który w grudniu 2009 r. złożył dymisję.

2.2. - Rząd przyjął projekt nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych. Według niego, tylko szef ABW odpowiadałby za ochronę cywilnych i wojskowych tajemnic wymienianych z NATO i UE, a nie jak dziś - i szef ABW, i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Brak nowej ustawy może utrudnić polską prezydencję w UE - twierdził wcześniej rząd.

3.2. - Premier Rosji Władimir Putin zaprosił Donalda Tuska do Katynia na kwietniowe uroczystości rocznicowe. Tusk zaproszenie przyjął. W ocenie polskiego premiera to ważny krok na drodze poprawy polsko-rosyjskich stosunków.

4.2. - Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że wybiera się na uroczystości rocznicowe do Katynia jako najwyższy przedstawiciel RP.

9.2. - Usprawnienie obrotu ziemią rolniczą oraz ułatwienia w zakupie ziemi przez rolników indywidualnych - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przyjętego przez rząd.

- Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim dodatek z tytułu urodzenia dziecka do końca 2011 roku ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży. Od 1 listopada 2009 r. kobieta, aby dostać świadczenie rodzinne, musiała dostarczyć zaświadczenie od lekarza, że nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu była pod opieką medyczną.

- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, który dotyczy zasad zapobiegania awariom przemysłowym.

11.2. - Premier Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli. Szefowie państw i rządów "27" przyjęli deklarację, która w obliczu kłopotów budżetowych Grecji ma uspokoić rynki finansowe. Kraje strefy euro zapowiedziały w niej gotowość do działania, w razie konieczności, w obronie stabilności wspólnej waluty, jednocześnie żądając od Grecji uzdrowienia swoich finansów publicznych.

12.2. - Zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300, senatorów ze 100 do 49, wzmocnienie władzy wykonawczej, odrzucanie prezydenckiego weta przez Sejm bezwzględną większością głosów - to niektóre założenia nowelizacji konstytucji, które przedstawił premier Donald Tusk. PO proponuje też, aby w Senacie zasiadali wszyscy byli prezydenci wybrani w wyborach powszechnych (czyli z wyjątkiem Wojciecha Jaruzelskiego).

- Sejm wyraził zgodę na ratyfikację umowy dotyczącej statusu amerykańskich wojsk w Polsce - tzw. SOFA. Ustawę w tej sprawie poparło 374 posłów, 34 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Umowa umożliwi utworzenie okresowej, a później - zgodnie z deklaracjami USA, od 2012 roku - stałej bazy baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także bazy rakiet SM-3 wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.

- Sejm uchwalił ustawę o tzw. złotym wecie, zgodnie z którą szef resortu skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego np. gdyby chciały one przenieść swą siedzibę za granicę.

15.2. - Prezydent Lech Kaczyński wezwał na spotkanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w związku z nasilającymi się represjami wobec Polaków na Białorusi. Zapowiedział list do prezydenta Białorusi. Premier rozmawiał z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

16.2. - Ogłoszono, że wybór kandydata PO na prezydenta odbędzie się poprzez prawybory z udziałem wszystkich członków Platformy. W prawyborach wystartowali Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski.

- Prezydent Lech Kaczyński wysłał list do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sprawie represji władz białoruskich wobec Polaków.

17.2. - Sejm potępił w środę działania władz białoruskich wymierzone w przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. Tego samego dnia sąd w Wołożynie przekazał Dom Polski w Iwieńcu uznawanemu przez Mińsk ZPB kierowanemu przez Stanisława Siemaszkę.

- Prezydent Lech Kaczyński wręczył nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi.

18.2. - Pakistańska policja zatrzymała cztery osoby bezpośrednio odpowiedzialne za porwanie geologa Piotra Stańczaka - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski.

- Prezydent Lech Kaczyński zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę likwidującą tzw. awanse poziome sędziów i prokuratorów. W 2008 r. Sejm oddalił prezydenckie weto do tej ustawy.

19.2. - Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, wprowadzającą audyt zewnętrzny Izby co najmniej raz na trzy lata.

22.2. - Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w Warszawie z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys, wyraził pełną solidarność ze Związkiem i jego władzami. Do okazania podobnej solidarności wezwał Unię Europejską.

24.2. - Premier Donald Tusk wyraził rozczarowanie listem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. W liście do premiera prezydent napisał, że zastrzeżenia dotyczące Sikorskiego nie odbiegają od tych, o których mówił Tuskowi w listopadzie 2007 roku. a które były "wynikiem poważnych nieprawidłowości w trakcie pełnienia przez niego funkcji, zadecydowały o odwołaniu go ze stanowiska ministra obrony narodowej".

- Premier Donald Tusk w Budapeszcie na spotkaniu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej, a także na szczycie energetycznym z udziałem szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Serbii, a także przedstawicieli Austrii, Bośni i Hercegowiny oraz USA.

25.2. - Prezydent Lech Kaczyński wziął udział w zaprzysiężeniu prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

26.2. - Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował umowę dotyczącą statusu amerykańskich wojsk w Polsce - tzw. SOFA (Status of Forces Agreement). Umowa umożliwi utworzenie okresowej, a później - zgodnie z deklaracjami USA, od 2012 roku - stałej bazy baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także bazy rakiet SM-3, wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.

- O polsko-białoruskiej grupie ekspertów, wsparciu dla niezależnych mediów na Białorusi i gotowości do porozumienia z białoruskimi władzami mówiła w piątek podczas wizyty w Sejmie szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

MARZEC

2.3 - Rząd zgodził się na podpisanie protokołu zmieniającego umowę między Polską a USA w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Zmiana umowy wiąże się ze zmianą koncepcji tarczy antyrakietowej.

- Spotkanie w Warszawie premierów Polski Donalda Tuska i Węgier Gordona Bajnai. Politycy zadeklarowali wolę współpracy przy kształtowaniu przyszłego budżetu UE.

- Mirosław Sekuła (PO) zachował funkcję szefa hazardowej komisji śledczej; wniosek posłów PiS o jego odwołanie nie znalazł wystarczającego poparcia.

3.3. - Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak poinformował, że MSZ zwróciło się do Lecha Kaczyńskiego o przewodniczenie uroczystościom w Katyniu 10 kwietnia, a prezydent przyjął zaproszenie do przewodniczenia polskiej delegacji.

- Podpisano polsko-szwedzką umowę o wzajemnej reprezentacji wizowej, która przewiduje, że Polska będzie reprezentowała Szwecję w sprawach wizowych w Kaliningradzie, a Szwecja nas w Dhace - stolicy Bangladeszu.

- Zarząd krajowy SLD rekomendował Wojciecha Olejniczaka na kandydata partii w wyborach prezydenta Warszawy.

4.3. - Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski poinformował, że Donald Tusk będzie na uroczystościach w Katyniu 7 kwietnia na zaproszenie szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina.

5.3 - Spotkanie premierów Polski i Estonii Donalda Tuska i Andrusa Ansipa w Warszawie. Rozmowa dotyczyła m.in. unijnej waluty i stosunków bilateralnych.

6.3. - Prezydent Lech Kaczyński powołał Andrzeja Seremeta na stanowisko prokuratora generalnego. Nowy prokurator generalny rozpoczął urzędowanie 31 marca.

- W Poznaniu rozpoczął się dwudniowy kongres PiS. Jarosław Kaczyński, który po raz kolejny został szefem partii, zapowiedział, że ponownie chce zostać premierem, by realizować program 2020, zakładający m.in. wprowadzenie Polski do G20.

- Debata Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego podczas spotkania z młodzieżówką PO - pierwsza w ramach prawyborów kandydata Platformy na prezydenta.

7.3. - Kongres PiS wezwał w uchwale Lecha Kaczyńskiego, by ponownie ubiegał się o prezydenturę. L. Kaczyński miał ogłosić swoją decyzję w tej sprawie wiosną.

8.- 9.3. - W Poznaniu Kongres 20-lecia Samorządu Terytorialnego - z udziałem m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i b. premiera Tadeusza Mazowieckiego - zorganizowany w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.

9-12.3 - Oficjalna wizyta premiera Donalda Tuska na Kaukazie Południowym - w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii. Główne tematy rozmów szefa polskiego rządu to: Partnerstwo Wschodnie, sytuacja polityczna na Kaukazie oraz polityka energetyczna.

10.3. - Prezydent Lech Kaczyński Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczył 41 kobiet działających w opozycji i represjonowanych w stanie wojennym.

11.3. - Prezydent Lech Kaczyński wziął udział w Wilnie w uroczystych obchodach 20-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę.

12.3. - Wizyta w Warszawie sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena; m.in. rozmowa z prezydentem Lechem Kaczyńskim o sytuacji w Afganistanie i relacjach NATO-Rosja.

15.3. - Wizyta w Polsce następcy brytyjskiego tronu księcia Karola i jego małżonki księżnej Kornwalii Camilli Parker Bowles; m.in. spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donalden Tuskiem i wizyta w na Podlasiu, w Białowieży i Kruszynianach u społeczności tatarskiej.

- Wizyta marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w Japonii, m.in. spotkanie z premierem tego kraju Yukiyo Hatoyamą.

16.3. - Rząd skierował do prezydenta wniosek o przedłużenie użycia polskiego kontyngentu w Afganistanie. Postanowienie przewiduje też zwiększenie kontyngentu. Według nowego postanowienia, 2600 ludzi przebywałoby w Afganistanie, 400 żołnierzy pozostawałoby w odwodzie z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie

- Rząd przyjął projekt ustawy o nowych dowodach osobistych, zakładający, że od 2011 roku będziemy posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości, a prawo do niego będzie przysługiwało Polakom już z chwilą urodzenia.

18.3. - Sejm znowelizował parlamentarną ordynację wyborczą wprowadzając do niej zakaz kandydowania dla osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

19.3. - Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację o działaniach rządu w latach 2007-2010 (wnioskował o nią klub Lewicy). Zaapelował też do PiS i SLD o współpracę w najważniejszych dla Polaków sprawach, m.in. przy ograniczaniu deficytu budżetowego. Jak mówił, jeśli przedstawiciele opozycji nie zrozumieją wagi współpracy z rządem w takich kwestiach "wyginą jak dinozaury".

21.3. - Debata Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego - rywalizujących w prawyborach PO, które miały wyłonić kandydata Platformy na prezydenta. Pokłosiem był m.in. spór o sposób finansowania zapłodnienia in vitro.

23.3. - Po 12 latach kierowania Państwową Komisją Wyborczą, z pracy PKW i funkcji jej przewodniczącego odszedł sędzia Ferdynand Rymarz.

25-26.3. - Premier Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli. Unijna polityka spójności, podobnie jak polityka rolna, będzie wspierać realizację nowej strategii gospodarczej Europa 2020 - potwierdził unijny szczyt.

27.3. - Bronisław Komorowski wygrał prawybory prezydenckie PO zdobywając 68,5 proc. głosów, jego konkurent Radosław Sikorski uzyskał 31,5 proc.; frekwencja wyniosła 47,47 proc.

30.3. - Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, w który zaliczono do nich: żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania. Rada Ministrów zaakceptowała też projekt nowelizacji Kodeksu Karnego o ustawy o policji zakładający, że sprawca napaści z użyciem broni palnej czy noża na funkcjonariusza publicznego lub osobę, która mu pomaga, będzie podlegał karze więzienia od roku do 10 lat.

- Stefan Jaworski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, został nowym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.

31.3. - Spotkanie premiera z Radą Polityki Pieniężnej. Donald Tusk zaapelował do prezesa NBP i członków RPP o zgodę i współdziałanie w najważniejszych kwestiach gospodarczych.

- Raport minister ds walki z korupcją Julii Pitery, z którego wynika, że działania resortów sportu i finansów w trakcie prac nad zmianami w ustawie hazardowej w l. 2008-2009 były nierzetelne.

KWIECIEŃ

7.4. - Z udziałem premierów Polski Donalda Tuska i Rosji Władimira Putina odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu. Premier Tusk wskazywał, że na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego są drogowskazy pamięci i prawdy. Wspólne doświadczenia powinny nas zbliżać - mówił Putin. Słowo przepraszam nie padło. Putin przyjął zaproszenie Tuska do Polski.

8.4. - Tusk wraz prezydentami i premierami 9 państw Europy Środkowej i Wschodniej uczestniczył w Pradze w roboczym obiedzie z prezydentem USA. Wcześniej w czeskiej stolicy Barack Obama i rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisali umowę ws. redukcji strategicznej broni nuklearnej (START 2).

- Prezydent Lech Kaczyński przybył z kilkugodzinną wizytą roboczą do Wilna na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Po spotkaniu z Grybauskaite nie krył zdziwienia, że litewski Sejm odrzucił projekt ustawy, który umożliwiłby litewskim Polakom zapis swego nazwiska w języku polskim.

- Szef MSZ Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o priorytetach polityki zagranicznej w 2010 r. Odgrywanie coraz ważniejszej roli w UE i NATO to nasze strategiczne cele - mówił Sikorski. Informację skrytykował klub PiS. Sikorskiego chwalił premier. Podczas przedstawiania informacji nie było prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Reprezentował go szef jego kancelarii Władysław Stasiak.

9.4. - Polska i Norwegia wspólnie wystąpią na forum NATO z inicjatywą ograniczenia taktycznej broni nuklearnej w Europie - ogłosili szefowie dyplomacji obu krajów podczas wizyty Radosława Sikorskiego w Oslo.

10.4. - Prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 przedstawicieli polskich elit zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Polska pogrążyła się w żałobie. Z całego świata do Polski zaczęły napływać kondolencje w związku z tragedią. Obowiązki głowy państwa przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Rosja zapowiedziała wyjaśnienie tragedii. Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów i w imieniu wszystkich Polaków złożył wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałym rodzinom ofiar katastrofy samolotowej.

18.4. - Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Z powodu utrudnień w ruchu lotniczym spowodowanych pyłem wulkanicznym do Krakowa nie przylecieli m.in.: prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydent Francji i przewodniczący Komisji Europejskiej. O północy zakończyła się - trwająca 9 dni - żałoba narodowa.

(* szersze kalendarium wydarzeń związanych z katastrofą smoleńską znajduje się w osobnym tekście*)

19.4. - W całości i bez żadnych poprawek Komisja Europejska zatwierdziła polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2, zgodnie z którym polskie przedsiębiorstwa otrzymają prawo do emisji 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

20.4. - Pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zarządził wybory prezydenckie na 20 czerwca.

- Władze PSL zdecydowały, że prezes partii, wicepremier Waldemar Pawlak będzie kandydatem ludowców w czerwcowych wyborach prezydenckich.

- W związku z "nadzwyczajnymi skutkami katastrofy pod Smoleńskiem dla polskiego życia publicznego" kandydat Polski Plus na prezydenta Ludwik Dorn zrezygnował ze startu w wyborach.

21.4. - Kandydat na prezydenta SdPl i Partii Demokratycznej Tomasz Nałęcz zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich, ponieważ - jak wyjaśniał - po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem istnieje groźba rozpalenia się "wojny polsko-polskiej".

22.4. - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, zarządził wybory uzupełniające do Senatu w okręgach katowickim i płockim na 20 czerwca.

- Zarząd SLD zdecydował, że szef tej partii Grzegorz Napieralski będzie kandydatem Sojuszu w wyborach prezydenckich.

- Szef MSZ Radosław Sikorski wziął udział w nieformalnym posiedzeniu w Tallinie ministrów spraw zagranicznych państw NATO; debatowano o m.in. nowej koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

23.4. - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniąc obowiązki prezydenta, zarządził na 20 czerwca wybory uzupełniające do Senatu w Katowicach, w Płocku i w Krośnie. Było to konieczne z powodu tragicznej śmierci trzech senatorów w katastrofie pod Smoleńskiem.

- Dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymają renty specjalne w wysokości 2 tys. zł brutto. Otrzyma je 71 osób. Renty będą przyznane do ukończenia przez dzieci ofiar 25. roku życia - poinformował minister w kancelarii premiera Michał Boni.

26.4. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. "Tragicznie przerwane życie prezydenta, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć ich misję" - napisał prezes PiS w oświadczeniu, w którym ogłosił swoją decyzję.

- Szef MSZ Radosław Sikorski wziął udział w posiedzenie unijnych ministrów spraw zagranicznych W Luksemburgu, którego tematem była przyszła działalność tworzonego korpusu dyplomatycznego UE. Tego samego dnia wieczorem Sikorski udał się do Bonn na dwudniowe posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego (Polska, Francja, Niemcy).

27.4. - Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych. E-podpisy mają stać się bardziej popularne zarówno w administracji publicznej, jak i w firmach. Nowe przepisy wprowadzają także tzw. pieczęć elektroniczną. Ma ona służyć uwierzytelnianiu wiarygodności dokumentów i będzie mieć zastosowanie przy wydawaniu elektronicznych zaświadczeń z rejestrów.

28.4. - Premier Donald Tusk poinformował, że szef MSWiA Jerzy Miller pokieruje polską komisją badającą przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem.

29.4. - Premier Tusk przedstawił w Sejmie informację rządu na temat katastrofy smoleńskiej. "Dzisiaj nie jest jeszcze możliwe wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu pod Smoleńskiem" - powiedział szef rządu. Zaznaczył też, że do tej pory nie zdarzyło się nic, co mogłoby zakwestionować dobrą wolę strony rosyjskiej i jej gotowość do współpracy w wyjaśnianiu przyczyn tragedii.

- Tusk rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem; rozmowa dotyczyła planowanej wizyty prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Rosji; premierzy rozmawiali także na temat wizyty pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w Moskwie 9 maja z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

- Problemy bezpieczeństwa europejskiego, w tym tarcza rakietowa, stosunki z Rosją oraz wizy amerykańskie dla Polaków, były czołowymi tematami rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego w pierwszym dniu jego wizyty w USA.

- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zmieniła zasady wyboru władz Instytutu i poszerzyła dostęp do jego akt. Przeciwko podpisaniu tej nowelizacji opowiadali się przedstawicieli PiS i współpracowników nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którzy argumentowali, że Komorowski powinien uszanować jego wolę i skierować nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.

- W Sejmie ogłoszono, że prace komisji śledczej, badającej tzw. aferę hazardową, zostaną przedłużone do końca września; komisja ustaliła też, że nie będzie zwoływać posiedzeń do 7 lipca.

30.4. - PiS zaskarżyło nowelę ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją uznano m.in. ograniczenie niezależności prezesa IPN.

MAJ

3.5. - Uroczystości święta Konstytucji 3 Maja na pl. Piłsudskiego w Warszawie z udziałem m.in. pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

5.5. - 11 nowych posłów złożyło po południu ślubowanie w Sejmie. Zastąpili parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, m.in. Krzysztofa Putrę (PiS) i Arkadiusza Rybickiego (PO).

6.5. - PiS przygotowało projekt rezolucji wzywającej premiera Donalda Tuska do wystąpienia do władz Rosji o przekazanie stronie polskiej prowadzenia postępowania w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Katastrofa w Smoleńsku i działania państwa polskiego nie mogą stać się przedmiotem politycznej bitwy - odpowiadał premier Donald Tusk. Podkreślił, że ewentualne przekazanie Polsce śledztwa w sprawie katastrofy byłoby możliwe po podpisaniu specjalnej umowy. Ostatecznie Sejm nie zajął się projektem rezolucji PiS.

7.5. - Irena Lipowicz jest kandydatką PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Gen. Wojciech Jaruzelski poparł kandydaturę szefa SLD Grzegorza Napieralskiego w wyborach prezydenckich.

- Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Jarosława Kaczyńskiego (PiS) i Bronisława Komorowskiego (PO) jako kandydatów na prezydenta RP w wyborach zarządzonych na 20 czerwca.

8.5. - Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę w Moskwie. Spotkał się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Gospodarz Kremla przekazał Komorowskiemu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej.

7.5. - Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami W Moskwie. Spotkał się też tam z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po uroczystościach pojechał do Smoleńska i Katynia. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna w roli wykonującego obowiązki głowy państwa.

- Jarosław Kaczyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, w specjalnym przesłaniu do Rosjan podziękował im w niedzielę za pomoc i życzliwość okazaną Polakom po katastrofie pod Smoleńskiem.

- Kilkutysięczny tłum, który zebrał się przed Pałacem Prezydenckim, domagał się od premiera Donalda Tuska powołania międzynarodowej komisji, która zbadałyby przyczyny wypadku lotniczego pod Smoleńskiem.

10.5. - Przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych złożyli równo miesiąc po katastrofie pod Smoleńskiem - wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Później tradycją stało się, że w kolejne miesięcznice katastrofy smoleńskiej kwiaty przed Pałacem Prezydenckim składają przedstawiciele PiS, wieczorem odbywa się msza w katedrze św. Jana skąd pochód rusza przed Pałac, gdzie Jarosław Kaczyński mówi kilka słów do zebranych.

13.5. - Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że powoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem premiera, wicepremierów oraz szefów głównych partii politycznych. Komorowski zapowiedział, że jego intencją jest, by z Radą współpracowali też byli prezydenci i premierzy. Krytycznie decyzję tę ocenili PiS, Lewica, a także koalicyjny PSL; chwaliła ją PO.

- Premier Donald Tusk odebrał w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego. Wyróżnienie to zadedykował swemu pokoleniu Solidarności, a w szczególny sposób - ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Nagroda przyznawana jest corocznie od 1950 r. ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest najbardziej znaną i prestiżową polityczną nagrodą w Niemczech.

14.5. - Premier Donald Tusk przekazał w czasie rozmowy telefonicznej premierowi Rosji Władimirowi Putinowi oczekiwania strony polskiej w sprawie przekazania i upublicznienia zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu TU-154M

18.5. - PiS przedstawiło projekt ustawy o funduszu pomocy ofiarom katastrof oraz propozycje zmiany w ustawie w prawie o planowaniu przestrzennym w związku z sytuacją powodziową na południu Polski.

- W związku z powodzią, pojawiły się żądania ogłoszenia stanu wyjątkowego; Bronisław Komorowski powiedział, że ewentualny stan wyjątkowy, w związku z sytuacją powodziową w Polsce, mógłby zostać wprowadzony jedynie na określonym terenie; premier Donald Tusk ocenił, że trzeba wydać dziesiątki miliardów złotych na ochronę przeciwpowodziową. Według niego stan klęski żywiołowej nie pomógłby w akcji ratowniczej.

20.5. - Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wręczył w Belwederze nominacje nowym członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Później Rada zebrała się na posiedzeniu, podczas którego zajęła się sytuacją powodziową. Informację przedstawili premier Donald Tusk i szef MSWiA Jerzy Miller. Komorowski zaprezentował propozycję zmian w prawie. Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd ma pół miliarda złotych do uruchomienia natychmiast na doraźną pomoc dla powodzian.

22.5. - Jarosław Kaczyński apelował podczas konwencji o pomoc dla powodzian i wzywał do solidarności. Jak mówił w swoim wystąpieniu na pl. Teatralnym, jest ona wielką siłą Polaków i może być zapowiedzią "naszej dobrej, wielkiej przyszłości".

24.5. - Powódź zmusiła sztaby wyborcze kandydatów na prezydenta do zmiany programów kampanii wyborczej. Część zaplanowanych imprez odwołano. Kandydaci zapowiedzieli też zbiórki na rzecz powodzian; niektórzy domagali się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

27.5. - Spotkanie komisji spraw zagranicznych polskiego parlamentu z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych rosyjskiej. Była to pierwsza tego typu inicjatywa.

- Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. PO poparło tę kandydaturę, PiS oceniło, że decyzja nie powinna być podejmowana przed wyborami, a PSL zapowiedziało, że nie poprze Belki.

- Drugie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie dotyczyło sytuacji po powodzi i rozwiązań prawnych mających zmniejszać skalę szkód w przyszłości.

29.5. - Lider PiS Jarosław Kaczyński apeluje w Zakopanem o zakończenie "wojny polsko-polskiej".

CZERWIEC

1.6. - Jarosław Kaczyński odmówił wzięcia udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oświadczył, że nie chce mieć żadnych przywilejów, jeśli chodzi o zapoznawanie się z materiałami z czarnych skrzynek samolotu Tu-154. Bronisław Komorowski poinformował po posiedzeniu Rady, że żaden z jej członków nie wyraził sprzeciwu wobec decyzji premiera Donalda Tuska o upublicznieniu zapisów z czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154.

6.5. - Po zakończeniu w posiedzenia rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk oświadczył, że choć w niektórych rejonach kraju woda przybiera szybciej niż się spodziewano, nie zostanie na razie ogłoszony tam stan klęski żywiołowej.

9.6. - Premier Donald Tusk z wizytą w Brukseli. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapewnia go o gotowości UE do wsparcia Polski w obliczu powodzi. Tusk cieszył się, że Polska może liczyć na solidarność i duże tempo działania ze strony UE.

- Na Uniwersytecie Warszawskim debata ośmiu kandydatów na prezydenta. Nie wzięli w niej udziału Jarosław Kaczyński (PiS) i Grzegorz Napieralski (SLD).

10.6. - Sejm powołał prof. Marka Belkę na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kandydaturę poparli posłowie Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego byli przeciw.

- Sejm wybrał prof. Irenę Lipowicz na stanowisko rzecznika praw obywatelskich.

- Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Bronisław Komorowski złożył w Sejmie projekt specustawy, która ma uprościć i przyspieszyć wykup gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe, takie jak wały, poldery, czy zbiorniki retencyjne.

- W Belwederze posiedzenie Rady Gabinetowej. Rada - która zbiera się pod przewodnictwem pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego - oceniła sytuację powodziową w Polsce.

- Sejm odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2009 r.

13.6. - W TVP debata kandydatów na prezydenta. Wzięli w niej udział reprezentujący partie parlamentarne: Jarosław Kaczyński (PiS), Grzegorz Napieralski (SLD) , Waldemar Pawlak (PSL) oraz Bronisław Komorowski (PO).

14.6. - Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował, że przychylił się do stanowiska Sejmu i Senatu, które odrzuciły sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za ubiegły rok. Tym samym potwierdził rozwiązanie KRRiT w jej obecnym składzie.

- Bronisław Komorowski potwierdził rozwiązanie KRRiT w obecnym składzie.

15.6. - Włodzimierz Cimoszewicz poparł Bronisława Komorowskiego (PO) przed I turą wyborów prezydenckich. Kandydat SLD Grzegorz Napieralski odpowiadał, że tak po ludzku jest mu przykro, że b. lewicowy premier zdecydował się poprzeć kandydata PO.

- Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Jarosław Kaczyński (PiS) ma sprostować nieprawdziwą wypowiedź, że Bronisław Komorowski (PO) chce, aby służba zdrowia była sprywatyzowana. Jednocześnie zdecydował, że Komorowski nie musi przepraszać Kaczyńskiego za to, że zarzucił prezesowi PiS kłamstwo ws. prywatyzacji służby zdrowia.

18.6. - Ostatni dzień kampanii wyborczej. Kandydaci w przekonywali do siebie na spotkaniach z wyborcami w całym kraju.

- Sąd Apelacyjny częściowo uchylił postanowienie Sądu Okręgowego, który nakazał Jarosławowi Kaczyńskiemu sprostowanie wypowiedzi o tym, że Bronisław Komorowski chce, by służba zdrowia była sprywatyzowana.

20.6. - Wybory prezydenckie. Głosowano w ponad 25 tys. lokali wyborczych, od godz. 6.00 do godz. 20.00. Polacy wybierali prezydenta spośród 10 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln obywateli.

21.6. - PKW podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski uzyskał 41,54 proc., a Jarosław Kaczyński - 36,46 proc. Trzecie miejsce pod względem uzyskanego poparcia zajął kandydat SLD Grzegorz Napieralski, który otrzymał 13,68 proc. głosów wyborców.

Pozostali kandydaci otrzymali: Janusz Korwin-Mikke - 2,48 proc. głosów, Waldemar Pawlak - 1,75 proc., Andrzej Olechowski - 1,44 proc., Andrzej Lepper - 1,28 proc., Marek Jurek - 1,06 proc. Bogusław Ziętek - 0,18 proc., Kornel Morawiecki - 0,13 proc. Frekwencja wyniosła 54,94 proc.

- Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie. Zapewnił, że "żadne przyspieszone decyzje o losach misji nie będą podejmowane".

22.6. - Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Jarosław Kaczyński ma sprostować nieprawdziwą informację, jakoby Bronisław Komorowski chciał, aby służba zdrowia była sprywatyzowana. Sąd zakazał Kaczyńskiemu rozpowszechniania tej informacji. Jego komitet wyborczy odwołał się od tej decyzji.

25.6. - Rada Naczelna PSL udzieliła w piątek liderowi partii Waldemarowi Pawlakowi wotum zaufania. Szef Stronnictwa, jako kandydat PSL na prezydenta w głosowaniu 20 czerwca uzyskał 1,75 proc. głosów. Ludowcy zdecydowali też, że partia nie udzieli przed II turą wyborów prezydenckich poparcia żadnemu ze startujących w niej kandydatów.

26.5. - Konwencja Krajowa PO. Dotychczasowy przewodniczący Platformy premier Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa partii. Tusk był jedynym kandydatem.

27.5. - Debata kandydatów na prezydenta: Bronisława Komorowskiego (PO) i Jarosława Kaczyńskiego (PiS).

29.6. - Zarząd SLD zdecydował, że partia nie poprze żadnego kandydata w II turze wyborów prezydenckich.

30.6 - Debata Kaczyński-Komorowski przed II turą wyborów prezydenckich. Na jej zakończenie kandydat PO zaproponował Kaczyńskiemu, aby razem z nim podpisał się na egzemplarzu konstytucji, gdzie wcześniej napisał: "zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza" (jest to połączenie haseł wyborczych obu kandydatów). Kandydat PiS złożył podpis.

LIPIEC

3.7 - W Krakowie, w obecności szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton i szefa MSZ Radosława Sikorskiego, podpisano aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Aneks ma charakter techniczny, a jego celem jest dostosowanie polsko-amerykańskiej umowy z 2008 r. do ogłoszonej we wrześniu 2009 r. przez prezydenta Baracka Obamę "nowej architektury systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie".

- Podczas trwającej konferencji Wspólnoty Demokracji w Krakowie jej uczestnicy odnowili Deklarację Warszawską. W dokumencie podkreślono przywiązanie do wartości demokratycznych i zobowiązano się do przestrzegania podstawowych praw obywateli. Nagrodą im. prof. Bronisława Geremka został uhonorowany kubański dysydent, kapłan ks. Jose Conrado.

4.7. - II tura wyborów prezydenckich. Kandydat PO Bronisław Komorowski został wybrany prezydentem. Otrzymał 53,01 proc. głosów; prezes PiS Jarosław Kaczyński - 46,99 proc. głosów.

5.7. - Pięcioro ministrów Kancelarii Prezydenta powołanych przez Lecha Kaczyńskiego - zastępca szefa prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin, szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński, sekretarz stanu Małgorzata Bochenek oraz podsekretarze stanu Andrzej Duda i Bożena Borys-Szopa - złożyło rezygnację z pełnionych funkcji.

6.7. - Bronisław Komorowski otrzymał uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta. Zadeklarował, że chce prezydentury zgody narodowej.

- W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie Donalda Tuska z wicepremierem i liderem PSL Waldemarem Pawlakiem. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że spotkanie potwierdziło stabilność koalicji.

- Do dymisji podali się zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Zbigniew Nowek oraz Witold Waszczykowski.

- Spotkanie prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, podczas którego ustalili m.in. kalendarz zagranicznych wizyt prezydenta.

7.7. - Po ponad dwumiesięcznej przerwie wznowiła swoje prace hazardowa komisja śledcza. Zawiesiła je w związku z tragedią smoleńską - w której zginął m.in. zasiadający w tej komisji poseł PiS Zbigniew Wassermann - i kampanią prezydencką.

- Prezydent elekt Bronisław Komorowski, pełniący jeszcze obowiązki prezydenta, powołał Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta w skład KRRiT, a Jacka Michałowskiego mianował szefem Kancelarii Prezydenta RP.

8.7. - Bronisław Komorowski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu i złożył mandat poselski. Obowiązki głowy państwa, które dotychczas wypełniał Komorowski, przejął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Obowiązki marszałkowskie przejął najstarszy wiekiem wicemarszałek, czyli Stefan Niesiołowski (PO), i to on przeprowadził formalnie wybór nowego marszałka. Nowym marszałkiem Sejmu tego samego dnia został wybrany dotychczasowy szef klubu PO i sekretarz generalny tej partii Grzegorz Schetyna został wybrany nowym marszałkiem Sejmu, wicemarszałkiem Sejmu został Jerzy Wenderlich.

- Premier Donald Tusk spotkał się z szefem łotewskiego rządu Valdisem Dombrovskisem, przebywającym w Polsce z wizytą roboczą. Główne tematy rozmów to: unijna perspektywa budżetowa na lata 2014-20, energetyka i stosunki dwustronne.

- Posłowie PiS powołali zespół parlamentarny ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Pracami zespołu kieruje poseł PiS Antoni Macierewicz.

9.7. - Przesłuchanie b. ministra sportu i turystyki Mirosława Drzewieckiego przed sejmową komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową. Drzewiecki oświadczył m.in. że w listopadzie 2009 roku nie spotkał się na Florydzie z biznesmenem branży hazardowej Ryszardem Sobiesiakiem oraz że jego stanowisko ws. dopłat do gier było jednolite i niezmienne. Jak mówił, na skutek "manipulacji, kłamstw i nieporozumień" jego nazwisko zostało uwikłane w sprawę, która w demokratycznym państwie prawa nigdy nie powinna mieć miejsca.

- Premier wziął udział w dwudniowym Szczycie Chorwackim 2010 pod hasłem "Południowo-Wschodnia Europa w obliczu globalnych wyzwań" w Dubrowniku. Uczestnicy szczytu - 15 premierów i ministrów spraw zagranicznych państw bałkańskich, państw UE, przedstawicieli instytucji unijnych i NATO zajęło się głównie tematami ekonomicznymi w obliczu światowego kryzysu gospodarczego, a także perspektywami rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Europy Południowo-Wschodniej.

12.7. - Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski wrócił do klubu PiS, który opuścił w lutym.

- Początek kilkudniowej wizyty szefa MSZ Radosława Sikorskiego do Gruzji, Armenii i Kazachstanu.

13.7. - Jednodniowa wizyta w Polsce prezydenta Christiana Wulffa. Spotkał się m.in. z prezydentem elektem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie oddaliła wnioski o przesłuchanie ws. katastrofy smoleńskiej prezydenta - elekta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Pod koniec czerwca adwokat Stefan Hambura złożył takie wnioski jako pełnomocnik syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia. Jak pisał w uzasadnieniu wniosków, przesłuchania miały służyć m.in. wyjaśnieniu, jak dokładnie wyglądały polsko-rosyjskie ustalenia co do sposobu prowadzenia śledztwa ws. katastrofy.

- Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu noweli ustawy o rtv. Projekt ustanawiał ogólne reguły dla wszystkich usług medialnych.

14.7. - Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO) przedstawił posłom projekt raportu podsumowującego sejmowe śledztwo. Opozycja skrytykowała go za zbyt wczesne przygotowanie dokumentu i postawione w nim tezy. W raporcie napisano m.in., że źródłem "przecieku" informacji o działaniach operacyjnych ws. afery hazardowej było CBA, a nie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W raporcie uznano także, że rozmowy b. szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z przedstawicielami branży hazardowej były niezgodne ze standardem wykonywania mandatu poselskiego.

- Uroczystości związane z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w których uczestniczyli m.in. prezydent elekt Bronisław Komorowski, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Mołdawii Mihai Ghimpu i Rumunii Traian Basescu.

19.7. - Rząd zaproponował jedną, 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli od września 2011 r. Rozpoczęły się negocjacje rządu z największymi związkami oświatowymi: ZNP, Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Branżą Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych na temat wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w 2011 r. Większość związków propozycję rządu oceniła krytycznie.

20.7 - Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie gdzie podsumowano węgierską prezydencję w Grupie. Tusk ocenił, że Grupa Wyszehradzka to "prawdziwy fenomen, wart ciągłego wspierania".

- Przedstawiciele władz naczelnych ZHP i ZHR oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, w obecności przedstawicieli Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny podpisali porozumienie ws. przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie.

21.7. - Rząd przyjął projekty ustaw o samorządzie zawodowym pielęgniarek, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o ochronie zdrowia psychicznego.

- Rada Ministrów przyjęła wstępną listę priorytetów polskiego przewodnictwa w UE, które przypadnie na drugą połowę 2011 r. Są na niej m.in. negocjacje budżetu UE na lata 2014-2020, polityka wschodnia, wzmocnienie rynku wewnętrznego UE i jej zewnętrznej polityki energetycznej.

- Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich - prof. Irena Lipowicz - złożyła ślubowanie przed Sejmem.

- Hazardowa komisja śledcza odrzuciła wniosek PiS ws. konfrontacji zeznań premiera Donalda Tuska i b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

22.7. - Tomasz Tomczykiewicz został wybrany na nowego przewodniczącego klubu PO; zastąpił obecnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę. Kandydaturę Tomczykiewicza zarekomendował premier.

23.7. - Premier Donald Tusk spotkał się z premier Słowacji Ivetą Radiczową. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego, kryzysu finansowego, kondycji gospodarek obu państw.

24.7. - Adam Lipiński, Zbigniew Ziobro i Beata Szydło zostali wiceprezesami PiS.

27.7. - Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Założenia miały na celu wprowadzenie możliwości świadczenia specjalistycznej opieki medycznej także na podstawie świadectw umiejętności, które mają być zdobywane znacznie szybciej niż specjalizacje.

28.7 - Premier Donald Tusk odebrał na Uniwersytecie Karola w Pradze nagrodę im. Vaszka i Anny Marii Polak, przyznawaną za zasługi na rzecz przemian demokratycznych i gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tuska uhonorowano w uznaniu jego zasług jako szefa rządu.

29.7. - Spotkanie p.o. prezydenta, marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem nt. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

- Raport pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julii Pitery ws. afery hazardowej, z którego wynikało m.in. że sposób, w jaki organy administracji rządowej prowadziły i uczestniczyły w latach 2008-2009 w procesie legislacyjnym dotyczącym nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych należy ocenić negatywnie.

30.7 - Donald Tusk zapowiedział, że rząd jest gotowy do podwyższenia VAT o 1 punkt proc. Jak mówił premier, jest to wariant umiarkowany i spokojny, który ma uchronić Polskę przed niebezpiecznym poziomem zadłużenia. 1-proc. podwyżka VAT to jeden z elementów przyjętego w tym dniu Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.

SIERPIEŃ

2.8. - Premier Donald Tusk oświadczył, że strona polska oczekuje informacji i wyjaśnienia powodów utrudniających przekazywanie dokumentów ws. katastrofy smoleńskiej. Luki są na tyle istotne, że eksperci nie mogą wydać werdyktu - dodał szef MSWiA Jerzy Miller. Szef rządu poinformował, że to jego inicjatywą było, aby akredytowany przez Polskę przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym (MAK) Edmund Klich zwrócił się w tej sprawie do szefowej MAK Tatiany Anodiny.

- Bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka regionalna oraz wzajemna współpraca były głównymi tematami spotkania w Warszawie wicepremiera, ministra spraw zagranicznych Czech Karela Schwarzenberga i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

- Sąd Najwyższy uznał, że wybory prezydenckie, w których wygrał Bronisław Komorowski, są ważne.

3.8. - Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa przewidujący wzrost VAT o 1 pkt proc. od 2011 roku. Tusk zapewnił, że podwyżka nie będzie dotyczyć podstawowych produktów żywnościowych. Decyzję tę skrytykowali opozycja, związkowcy, pracodawcy i ekonomiści. Zgodnie z planem, nowe stawki podatku VAT wyniosą: 5, 8 i 23 proc.

- Szefem klubu parlamentarnego PiS został Mariusz Błaszczak. Zastąpił na tej funkcji Grażynę Gęsicką, która zginęła 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

4.8. - Będą podwyżki dla nauczycieli, waloryzacja rent i emerytur, a polskie rodziny nie będą obarczone nadmiernym ciężarem - zapowiedział w Sejmie premier przedstawiając posłom informację o sytuacji finansów państwa. Premier mówił, że polska gospodarka stała się synonimem powodzenia i sukcesu.

- Marek Kuchciński (PiS) został wybrany nowym wicemarszałkiem Sejmu. Zastąpił na tej funkcji Krzysztofa Putrę, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu koło Smoleńska.

- Sejm znowelizował ustawy o radiofonii i telewizji oraz abonamentową. Konsekwencją noweli, która m.in. zmienia zasady wyłaniania zarządów i rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu, będzie wybór nowych władz mediów publicznych. Sejm wybrał także dwóch nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - rekomendowanych przez klub Lewicy Sławomira Rogowskiego i Witolda Grabosia.

5.8. - Głosami PO i PSL komisja śledcza ds. tzw. afery hazardowej przyjęła sprawozdanie ze swoich prac. Zanim się to stało, posłowie ostro spierali się o jego treść. W raporcie można przeczytać m.in., że politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu ws. ustawy hazardowej, choć ich zeznania są momentami mało wiarygodne. Dowiemy się też, że źródłem przecieku o akcji CBA mogło być zarówno Biuro, jak i kancelaria premiera. Posłowie złożyli zdania odrębne do raportu z prac hazardowej komisji śledczej. Własne wersje tekstu przedstawili posłowie PiS, Lewicy, PSL, a także PO. Opozycja wskazuje na nielegalny lobbing polityków PO podczas prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych.

- Sejm uchwalił ustawę kompetencyjną, która dotyczy współpracy rządu i parlamentu w sprawach UE. Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów ma m.in. przedstawiać Sejmowi i Senatowi, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, informację o udziale Polski w pracach Unii.

- Waldy Dzikowski, Izabela Mrzygłocka, Ireneusz Raś, Wojciech Wilk, Małgorzata Kidawa-Błońska, Sławomir Rybicki, Rafał Grupiński i Jarosław Gowin - zostali nowymi wiceprzewodniczącymi klubu PO.

- O współpracy handlowej, wprowadzeniu ruchu bezwizowego oraz unijnych aspiracjach Mołdawii - rozmawiali w Warszawie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Iurie Leanca.

6.8. - Bronisław Komorowski złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta. W uroczystości wzięli udział m.in. byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Nie pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po uroczystości zaprzysiężenia Bronisław Komorowski odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie insygnia Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

8.8. - Premier w rozmowie z ministrem Jerzym Millerem zalecił, aby mieszkańcy zalanych miejscowości z Dolnego Śląska otrzymali taką samą pomoc rządową, jak poszkodowani w tegorocznej majowej i czerwcowej powodzi

9.8. - W Belwederze spotkali się prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Rozmowa dotyczyła m.in. pomocy dla powodzian na Dolnym Śląsku.

10.8. - Prezydenci Polski i Czech, Bronisław Komorowski oraz Vaclav Klaus, spotkali się na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy. Rozmawiali o relacjach polsko-czeskich, wzięli udział w mszy św. w intencji ratowników i przewodników górskich.

- Rząd przyjął projekt zmian w specustawie powodziowej, uchwalonej po powodziach majowych i czerwcowych, dzięki którym z pomocy przewidzianej w ustawie będą mogli skorzystać także powodzianie z Dolnego Śląska. Prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna udali się na Dolny Śląsk m.in. do Bogatyni (Dolnośląskie), rejonu, który najbardziej ucierpiał w sierpniowej powodzi.

- Przewodniczący komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową Mirosław Sekuła (PO) podpisał raport z jej prac wraz z dołączonymi do niego czterema zdaniami odrębnymi.

12.8. - Sejm znowelizował specustawę powodziową.

- Na Pałacu Prezydenckim odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablicę, która znajduje się na skrzydle Pałacu odsłonił szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Tablica została poświęcona; odmówiono modlitwę w intencji ofiar katastrofy.

13.8. - Prezydent podpisał nowelę specustawy powodziowej, która umożliwiła pomoc powodzianom na Dolnym Śląsku, a także dwie inne ustawy związane z powodzią - jedna dotyczy zasad odbudowy, remontów i rozbiórek domów, druga - wspierania przedsiębiorców.

16.8. - Prof. Tomasz Nałęcz poinformował, że przyjął propozycję prezydenta Bronisława Komorowskiego, by dołączyć do zespołu jego doradców.

17.8. - Rząd podtrzymał propozycję jednej 7-proc. podwyżki płac dla nauczycieli od września 2011 r. Według ZNP, propozycja jest do przyjęcia, ale pod warunkiem restrukturyzacji systemu wynagradzania nauczycieli.

20.8. - Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się nieoficjalnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, z którą rozmawiał o stosunkach polsko-litewskich, sytuacji mniejszości narodowych w Polsce i na Litwie oraz o wspólnych priorytetach polityki zagranicznej.

22.8. - Europoseł Marek Migalski w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego obarczył go winą za niskie notowania partii.

24.8. - Odstąpienie od ścigania za posiadanie narkotyków przeznaczonych na własny użytek - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą przyjął rząd. Projekt zawiera też nowe przepisy, które pomogą walczyć z dopalaczami.

- Serwery bukmacherów internetowych będą mogły znajdować się w krajach UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) a nie, jak chciał początkowo rząd, tylko na terenie Polski - wynika z autopoprawek rządu do projektu noweli ustawy hazardowej.

25.8. - Premier spotkał się w swojej kancelarii z szefami Otwartych Funduszy Emerytalnych. W spotkaniu uczestniczył też szef doradców premiera Michał Boni. Rozmawiano o działalności OFE. Powodem spotkania była tocząca się od jakiegoś czasu dyskusja nad przygotowanymi przez resort pracy propozycjami wymierzonych w OFE, radykalnych zmian w systemie emerytalnym. Zmierzają one m.in. do tego, by ze składki emerytalnej mniej pieniędzy trafiało do OFE, a więcej do ZUS.

Premier - podczas spotkania z szefami OFE - zażądał poprawy efektywności funduszy, zwiększenia ich konkurencji i działań na rzecz emerytów, a nie we własnym interesie funduszy. Fundusze przedstawiły propozycje zmian w systemie.

31.8. - Zjazd "Solidarności" w 30. rocznicę Sierpnia. Premier Donald Tusk podkreślił, że prawdziwa solidarność wyklucza nienawiść. Wystąpienie Tuska przerywały gwizdy. Po przyjętym owacjami przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego, do lidera PiS zaapelowała Henryka Krzywonos: "Niech pan nie buntuje ludzi przeciwko sobie". Gdy prezydent Bronisław Komorowski i Donald Tusk opuszczali obrady, rozległy się gwizdy. "Tu jest Polska" - krzyczeli delegaci.

- Rząd przyjął projekt zmiany Prawa wodnego, która wprowadza postanowienia unijnej dyrektywy powodziowej. Dyrektywa ma nakłonić kraje członkowskie UE do większych wysiłków na rzecz zapobiegania powodziom. Nakłada obowiązek określenia, jakie tereny na ich terytoriach są zagrożone powodzią.

31.8. - Priorytety polskiej polityki zagranicznej, w tym m.in. konieczność wzmocnienia pozycji Polski w NATO i UE były tematem spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefami polskich placówek dyplomatycznych w ramach corocznej narady ambasadorów.

WRZESIEŃ

1.9. Uroczystości obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prosto z Westerplatte, Komorowski udał się w pierwszą podróż zagraniczną - do Brukseli, Paryża i Berlina.

2.9. Przedstawiciele rządu i nauczycielskich związków zawodowych podpisali w Warszawie komunikat dotyczący wynagrodzeń nauczycieli w 2011 roku. Strona rządowa podtrzymała w nim propozycje siedmioprocentowej podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2011 r.

- Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wziął udział - na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - w naradzie polskich ambasadorów. Obaj politycy opowiedzieli się za "ostateczną normalizacją" i ożywieniem relacji Warszawy i Moskwy. Rozmawiali też m.in. o sprawie Katynia, współpracy gospodarczej i małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim.

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Tego dnia Komorowski odwiedził też Paryż, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Po rozmowach zapowiedział zorganizowanie szczytu polsko-francuskiego, a następnie szczytu państw Trójkąta Weimarskiego.

- Komitet Polityczny PiS zdecydował o wykluczeniu Marka Migalskiego z grona członków delegacji PiS w Parlamencie Europejskim. Komitet Polityczny ocenił, że postawa Migalskiego jest niezgodna z zasadami obowiązującymi w Prawie i Sprawiedliwości. "Nie złamałem zasad, nie kierowałem się własnym dobrem, nie postępowałem egoistycznie" - skomentował tę decyzję Migalski.

3.9. W Berlinie prezydent spotkał się z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem. Obaj zapowiedzieli, że chcą działać na rzecz dalszego procesu zbliżenia i pojednania obu narodów.

- Rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2011 r., przewidujący deficyt w wysokości 40,2 mld zł. Rząd zmniejszył o ok. 1 mld zł. wydatki państwa, jednocześnie zwiększając o taką samą kwotę dochody.

14.9 - Premier Donald Tusk zadeklarował, że będzie szefem Platformy Obywatelskiej jedynie przez najbliższe 4 lata. Uzasadnił, że przyjdzie wtedy moment, gdy "powinno dać się szansę następcom".

- Premier Donald Tusk oświadczył, że Jacek Karnowski nie będzie kandydatem PO na prezydenta Sopotu. Poparcia Karnowskiemu udzieliły wcześniej sopockie struktury partii. Tusk zaznaczył jednak, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie będzie mógł posługiwać się w kampanii szyldem PO. Prokuratura postawiła Karnowskiemu sześć zarzutów, w tym dotyczące korupcji. Karnowski odpiera wszystkie oskarżenia.

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. "Dzięki wprowadzeniu ustawy żłobkowej w ciągu czterech lat przybędzie ok. 400 tys. miejsc w placówkach sprawujących opiekę nad małymi dziećmi - mówił premier Donald Tusk.

15.9. - Premier Donald Tusk ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a ich druga tura - w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów - 5 grudnia.

16.9. - Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - ustawiony tam po kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - został przeniesiony do prezydenckiej kaplicy. Docelowym miejscem dla krzyża jest kościół św. Anny. Prezydent w wywiadzie dla PAP powiedział, że dalsze pozostawienie krzyża przed Pałacem "groziłoby daleko idącymi stratami dla autorytetu państwa i Kościoła". "To krok w dobrą stronę" - ocenił premier. Politycy PiS, decyzję o przeniesieniu krzyża do kaplicy nazwali "skandaliczną".

17.9. - W Warszawie zatrzymany został przez policję i przewieziony do prokuratury szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, który miał uczestniczyć w odbywającym się w podwarszawskim Pułtusku Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego. Zakajew był poszukiwany przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm. Sąd oddalił wniosek o jego aresztowanie na 40 dni. Zakajew wyjechał wtedy do Wielkiej Brytanii, bo - jak tłumaczył - kończyła mu się ważność polskiej wizy.

23.9. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie będzie uczestniczyć w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak tłumaczył, po "sprawie krzyża" nie uważa prezydenta Bronisława Komorowskiego za partnera do rozmowy.

24.9. - 6 stycznia - czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy. Posłowie opowiedzieli się jednocześnie za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy.

25.9. - Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie, upamiętniającym polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Komorowski wyraził nadzieję, że możliwe będzie otwarcie czwartego cmentarza ofiar zbrodni katyńskiej w Bykowni k. Kijowa.

26.9. - Pod Berlinem doszło do wypadku polskiego autokaru, w którym zginęło 13 osób, a 29 zostało rannych. Do stolicy Niemiec udał się premier Donald Tusk wraz z minister zdrowia Ewą Kopacz. W szpitalu Hedwigshoehe w berlińskiej dzielnicy Gruenau szef rządu spotkał się z trojgiem lżej rannych w wypadku. Tusk rozmawiał również w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

27.9. - Z inicjatywy prezydenta, w porozumieniu z premierem, wojewoda zachodniopomorski ogłosił 28 września dniem żałoby na terenie województwa zachodniopomorskiego. W ten sposób została uczczona pamięć ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru pod Berlinem.

28.9. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2011 r.

28.9. Zofia Romaszewska zrezygnowała z funkcji kanclerza Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i z członkostwa w niej. Z zasiadania w Kapitule zrezygnował także Ryszard Bugaj. Romaszewska swą decyzję tłumaczy tym, że poglądy prezydenta Bronisława Komorowskiego na wzorce osobowe i obywatelskie rozbiegają się z jej przekonaniami.

PAŹDZIERNIK

2.10. - Pierwszy Kongres Ruchu Poparcia dla Palikota w Warszawie z udziałem około 4 tys. osób. Janusz Palikot zadeklarował, że odchodzi z Platformy Obywatelskiej i złoży mandat poselski. "Nie lekceważę, nie histeryzuję" - skomentował decyzję Palikota premier. Palikot do tej pory jednak mandatu nie złożył.

3.10. - Premier Donald Tusk zapowiedział, że tzw. dopalacze, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi będą zakazane. Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

4.10. - Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski geologa Piotra Stańczaka zamordowanego 7 lutego 2009 roku w Pakistanie przez talibów.

5.10. - Rząd przyjął projekt ustawy mającej uniemożliwić handel dopalaczami. Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jako środki odurzające lub substancje psychotropowe, będzie nakładana kara w wysokości od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł. Prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu podczas spotkania z premierem poparli inicjatywę rządu. Sejm uchwalił ustawę trzy dni później.

- Płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 1386 zł - poinformował premier po posiedzeniu rządu. Według "Solidarności" i OPZZ decyzja rządu jest "podeptaniem" dialogu społecznego.

8.10. - Grzegorz Schetyna, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz i Radosław Sikorski zostali nowymi wiceszefami PO. Decyzją Rady Krajowej do zarządu partii weszli też: Paweł Graś, Cezary Grabarczyk, Danuta Pietraszewska i Jadwiga Rotnicka.

10.10. - Uroczystości na Cmentarzu Katyńskim z udziałem uczestników pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Wzięły w nich udział prezydentowa Anna Komorowska i Swietłana Miedwiediewa. Bliscy ofiar katastrofy Smoleńska złożyli kwiaty na miejscu katastrofy samolotu Tu-154. Część osób miała problemy z powrotem do kraju z powodu awarii rozrusznika jednego z silników samolotu.

12.10. - Rząd przyjął pierwszą część projektów ustaw z pakietu zdrowotnego. Wprowadzają one m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet.

- Były premier Tadeusz Mazowiecki został strategicznym doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na swych doradców prezydent powołał także: Henryka Wujca, Jan Lityńskiego, Jerzego Pruskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Romana Kuźniara.

14.10. - Rząd przyjął drugą część ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. Przewidują m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi i że ceny leków refundowanych oraz marże będą urzędowe.

16.10. - Audiencja prezydenta Bronisława Komorowskiego u papieża Benedykta XVI w Watykanie. Po zakończonej rozmowie w cztery oczy, do prezydenta dołączyła małżonka Anna Komorowska i członkowie polskiej delegacji. Para prezydencka uczestniczyła też we mszy św. w kaplicy polskiej znajdującej się niedaleko grobu Jana Pawła II. Anna i Bronisław Komorowscy złożyli kwiaty przy grobie polskiego papieża. Prezydent odwiedził też polski cmentarz wojenny na Monte Cassino.

19.10. - Tragiczne wydarzenia w łódzkim biurze PiS. Ryszard C. wszedł do łódzkiej siedziby PiS i zaatakował znajdujące się tam osoby - zastrzelił Marka Rosiaka, męża b. wiceprezydent Łodzi, asystenta europosła PiS Janusz Wojciechowskiego i ciężko ranił nożem 39-letniego asystenta posła Jarosława Jagiełły - Pawła Kowalskiego.

20.10. - W Sejmie odsłonięto tablice upamiętniające parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia. Jedna z nich poświęcona jest 18 posłom i senatorom, druga - marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

- Wyższe o 4 proc. stawki podatku akcyzowego na papierosy od 2011 r. przewiduje przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym. Podobny wzrost akcyzy ma dotyczyć cygar, cygaretek i tytoniu do palenia.

22.10. - Konsultacje polityczne u prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z tragicznymi wydarzeniami w łódzkim biurze PiS, poświęcone obniżeniu agresji w życiu politycznym - z udziałem premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, szefów SLD i PSL: Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka a także przewodniczących klubów parlamentarnych. Prezydent zaproponował uczczenie zastrzelonego Marka Rosiaka "ponad podziałami".

- PiS przedstawił "deklarację łódzką" przeciw przemocy w życiu publicznym, skierowaną do uczestników życia politycznego, osób zaufania publicznego, dziennikarzy i obywateli. Podpisał ją prezes PiS Jarosław Kaczyński i zapowiedział, że dopuszcza spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jeśli i on podpisze dokument.

23.10 - Prezydent, marszałek Sejmu i premier złożyli kwiaty i zapalili znicze przed łódzką siedzibą PiS.

26.10. - Rząd zaakceptował aneks do porozumienia z Rosją ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski. Projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie uzgodniono 17 października w Moskwie.

- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie kolejnej, czasowej podwyżki VAT, jeżeli dług publiczny przekroczyłby 55 proc. PKB.

27.10. - Janusz Palikot został jednogłośnie odwołany z funkcji przewodniczącego komisji Przyjazne Państwo. Nowym szefem komisji został były wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld (PO), który zapewnił, że decyzja ta nie ma nic wspólnego z odejściem Palikota z PO.

28.10. - Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, a także szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Główne tematy rozmów, to przygotowania do wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, śledztwo katyńskie i wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. Sikorski i Ławrow uzgodnili, że powstanie Centrum Dialogu i Porozumienia, oraz że przed końcem roku otwarte zostanie nowoczesne przejście graniczne Mamonowo-Grzechotki (w woj. warmińsko-mazurskim na granicy z Obwodem Kaliningradzkim).

28-29.10. - Szczyt UE w Brukseli z udziałem premiera Donalda Tuska. Na szczycie uzgodniono ramy wzmocnienia dyscypliny finansowej w UE oraz stały antykryzysowy mechanizm dla ratowania krajów strefy euro. Nowe rozwiązania wymagają ograniczonej zmiany traktatu.

29.10. - Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali w Warszawie międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Porozumienie dotyczy zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Ma to uzupełnić niedobory w dostawach po wyeliminowaniu na początku ub.r. z handlu gazem na Ukrainie spółki RosUkrEnergo. Zgodnie z umową, tranzyt gazu jest przewidziany do 2019 r., a dostawy do 2022 r.

- Sejm skierował do prac w komisjach projekty ustaw ws. in vitro, zgłoszone przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS). Posłowie odrzucili projekt Teresy Wargockiej (PiS). Nad projektami będą pracowały sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Proponowane są radykalne rozwiązania, zakazujące in vitro oraz przewidujące karanie za stosowanie tej metody, jak też takie, które ją dopuszczają i zezwalają na mrożenie ludzkich embrionów.

- Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji i projektów z nimi związanych. Komisja zajmie się m.in. przygotowanymi przez PO i PiS projektami zmian w Konstytucji.

LISTOPAD

2.11.

- Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył 47 funkcjonariuszy służb mundurowych medalami za walkę z powodzią, jaka nawiedziła Podkarpacie w maju i czerwcu tego roku.

- Szef MSZ Radosław Sikorski odbył wizytę na Białorusi. Wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellem będzie rozmawiał z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Martynauem o wyborach prezydenckich na Białorusi.

- W Sejmie zgłoszono 6 kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Klub PO zgłosił Bogusława Banaszaka, Stanisława Rymara, Piotra Tuleję, PiS - Krystynę Pawłowicz, SLD - Andrzeja Wróbla, PSL - Marka Zubika.

- Rada Ministrów zajęła się projektem nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma umożliwić skuteczniejsze ściąganie należności budżetu państwa i samorządów.

- O przestrzeganiu praw człowieka, współpracy gospodarczej i międzyparlamentarnej rozmawiali marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i przewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Jia Qinglin.

3.11.

- Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego premiera oraz szefów MSZ i MON Radosława Sikorskiego i Bogdana Klicha, by skonsultować się przed szczytem NATO. Komorowski powiedział, że projekt nowej koncepcji strategicznej NATO w ogromnej mierze odpowiada polskim aspiracjom i oczekiwaniom. Premier Donald Tusk zadeklarował, że rząd zrobi wszystko, by 2012 r. był początkiem końca naszej obecności w Afganistanie.

4.11.

- Premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski spotkali się z szefem czeskiego rządu Petrem Neczasem. Rozmowy dotyczyły m.in. nowej koncepcji strategicznej NATO, perspektywy budżetowej UE.

- Rozpoczęło się XII Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej oraz osiągnięciom i perspektywom wymiaru wschodniego Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

5.11.

- Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall i bp Alojzy Orszulik mają zostać odznaczeni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. W związku z tą decyzją z zasiadania w kapitule odznaczenia zrezygnował b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i opozycjonista Andrzej Gwiazda.

- Komitet Polityczny PiS wykluczył Joannę Kluzik-Rostkowską i Elżbietę Jakubiak z partii za działanie na jej szkodę i łamanie statutu PiS. Posłanki uznały tę decyzję władz PiS za niezrozumiałą i dowodzącą, że w partii tej nie ma umiejętności prowadzenia wewnętrznej debaty. W późniejszym liście do działaczy PiS, Jarosław Kaczyński tłumaczył powody wykluczenia posłanek i zapewnił, że decyzja ta została podjęta "z pełnym namysłem, po przeprowadzeniu analizy".

- Szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Bronisława Komorowskiego, w czeskich Karlowych Warach. Prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji rozmawiali m.in. o wspólnej strategii na listopadowy szczyt NATO.

8.11

- Organizatorzy konwencji PiS w Rudzie Śląskiej zrezygnowali z obecności na niej posłanki Joanny Kluzik-Rostkowskiej, wykluczonej wcześniej z partii.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakazującą handlu dopalaczami. Komorowski spotkał się też z minister zdrowia Ewą Kopacz. Rozmawiali m.in. o projektach ustaw związanych z reformą służby zdrowia.

9.11.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie zrezygnował z członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego; o swojej decyzji poinformował w piśmie do sekretarza RBN Stanisława Kozieja.

- Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące polskiego stanowiska na listopadowy szczyt NATO w Lizbonie.

10.11.

- Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika.

- Krzyż, który stał przed Pałacem Prezydenckim, a później w kaplicy prezydenckiej, został przeniesiony do kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Przekazanie krzyża nastąpiło w obecności szefa Kancelarii Jacka Michałowskiego i rektora kościoła akademickiego św. Anny ks. Jacka Siekierskiego.

- Premier Donald Tusk i ministrowie jego rządu spotkali się z rodzinami ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

- Para prezydencka wzięła udział w uroczystości odsłonięcia na Powązkach pomnika ofiar tragedii smoleńskiej. W Belwederze odbyło się spotkanie rodzin ofiar z Anną Komorowską.

11.11.

- Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego. Mamy prawo być dumni z odzyskanej wolnej ojczyzny, ale kiedy się spieramy, spierajmy się mądrze - wezwał prezydent. Na zaproszenie Komorowskiego uczestniczyła w obchodach prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Uprawnienia mniejszości narodowych, relacje dwustronne i zbliżający się szczyt NATO w Lizbonie - były głównymi tematami spotkania głów państw Polski i Litwy.

12.11

- W Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Główne tematy to: nowa koncepcja strategiczna NATO, operacja w Afganistanie, relacje NATO - Rosja.

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że skieruje do Sejmu projekt zmian w konstytucji wiążący się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Zaproponował przepisy, które uwzględniają nasze członkostwo w UE, jak i zaakceptowanie przez Polskę wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu kliku tygodni będą gotowe zmiany prawne, które doprowadzą do likwidacji Komisji Majątkowej. Wcześniej rząd omówił projekt nowelizacji ustawy o stosunkach państwo - kościół, który zakłada zakończenie działalności Komisji Majątkowej.

15.11

- Eurodeputowany Janusz Wojciechowski oraz m.in. byli europosłowie Bogdan Pęk i Zbigniew Kuźmiuk wstąpili formalnie do Prawa i Sprawiedliwości.

- Szefowa MSZ Anna Fotyga i poseł PiS, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz udali się do USA, by do republikańskich kongresmanów o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Pomysł takiej podróży rzecznik rządu określił jako "absolutny skandal, ocierający się wręcz o zdradę.16.11.

- Minęły trzy lata od powołania rządu PO-PSL, na którego czele stanął Donald Tusk. Tusk na specjalnej konferencji prasowej podsumował dokonania swojego gabinetu.

- Wyrzucona z PiS posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że wraz z kilkoma swoimi współpracownikami rejestruje stowarzyszenie o nazwie "Polska jest najważniejsza".

- Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył dziesięć osób zasłużonych dla polskiej służby zagranicznej. Wśród wyróżnionych byli m.in. b. szef polskiej dyplomacji Adam Rotfeld oraz ambasador Polski w Rosji Jerzy Bahr.

17.11

- Grażyna Anna Sztark (PO) została wybrana nowym wicemarszałkiem Senatu - objęła funkcję po tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Krystynie Bochenek.

18.11.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpił w spocie wyborczym stylizowanym na orędzie. Lech Kaczyński marzył o takiej Polsce, my wypełnimy jego testament - zapewnił. Kaczyński wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym wezwał do podjęcia odpowiedzialności i należytego wykonywania obowiązków w sferze obronności i bezpieczeństwa naszego państwa.

- SLD złożył w PKW wniosek w sprawie naruszenia przez komitet wyborczy PO przepisów samorządowej ordynacji wyborczej. Chodzi o to - jak tłumaczyli politycy Sojuszu - że premier Donald Tusk i ministrowie jego rządu za publiczne pieniądze jeżdżą po kraju i promują kandydatów Platformy.

19.11.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy.

- Prezydent Bronisław Komorowski przybył do Lizbony, gdzie brał udział w szczycie NATO. Sojusz przyjął koncepcję strategiczną na najbliższe lata w odpowiedzi na nowe globalne wyzwania XXI w.

20.11.- Europosłowie PiS Adam Bielan i Michał Kamiński oraz poseł Paweł Poncyliusz zrezygnowali z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Wcześniej z klubu PiS w Sejmie odszedł poseł Jan Ołdakowski. W kolejnych dniach do polityków zaangażowanych w tworzenie PJN dołączyli: europoseł Paweł Kowal oraz posłowie Tomasz Dudziński, Lena Dąbkowska-Cichocka i Jacek Pilch.

- Prezydent Bronisław Komorowski na szczycie NATO. Podczas rozmowy w Lizbonie prezydent USA Barack Obama zaprosił prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego do złożenia wizyty w Waszyngtonie 8 grudnia.

21.11

- Wybory samorządowe. Polacy wybierali radnych wszystkich szczebli samorządu, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybierano ponad 39 tys radnych gmin, ponad 6 tys. radnych powiatów, 561 radnych sejmików wojewódzkich, 1701 radnych miejskich, 409 radnych dzielnic Warszawy oraz 1576 wójtów, 796 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

22.11.

- Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmów miał być m.in. ostatni szczyt NATO w Lizbonie oraz polityka zagraniczna, w tym relacje z Rosją.

23.11

- W Sejmie powstał klub Polska jest Najważniejsza, w jego skład weszło 15 byłych posłów PiS, w tym inicjatorzy stowarzyszenia o tej samej nazwie. Na czele klubu stanęła posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska.

- PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych. W sejmikach wojewódzkich najwięcej mandatów uzyskała PO - 222; PiS - 141, PSL - 93, a SLD - 85 mandatów; pozostałe komitety uzyskały 20 mandatów. W kilkudziesięciu miastach, w tym ośmiu wojewódzkich wybory prezydentów rozstrzygnięte zostały w pierwszej turze. Druga tura wyborów bezpośrednich w 738 miejscach, w tym w ponad 50 miastach.

24.11.

- Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Traktat Lizboński jest zgodny z polską ustawą zasadniczą; nie przychylił się tym samym do skargi senatorów PiS, którzy zaskarżyli najważniejszy dokument Unii Europejskiej.

- Posiedzenie prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone grudniowej wizycie w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, z udziałem m.in. b. prezydentów i b. premierów. Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że w relacjach polsko-rosyjskich potrzebny jest proces pojednania w prawdzie, którego elementem będzie wizyta rosyjskiego prezydenta. Kontrowersje wzbudziło zaproszenie na posiedzenie RBN gen. Wojeciecha Jruzelskiego.

- W Sejmie rozpoczęła prace komisja nadzwyczajna ds zmian w ustawie zasadniczej; zajmuje się projektami zmian w konstytucji złożonymi przez prezydenta oraz PiS.

- Spotkanie w Warszawie szefów MSZ Polski i Bułgarii Radosława Sikorskiego i Nikołaja Mładenowa poświęcone m.in. bezpieczeństwu energetycznemu i dokończeniu integracji euroatlantyckiej krajów Bałkanów Zachodnich.

27.11.

- Szef MSZ Radosław Sikorski przyjął dymisję Jarosława Spyry z funkcji ambasadora w Peru; doszło do niej po publikacji "Rzeczpospolitej", że Spyra zataił, iż w przeszłości pracował w SB.

30.11.

- Rząd przyjął projekt ustawy powołującej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, na które złożą się dwie placówki - jedna z siedzibą w Polsce, druga - w Rosji.

GRUDZIEŃ

1.12.

- Wizytę w Warszawie złożył premier Węgier Wiktor Orban; m.in. spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ws prezydencji w UE, którą Węgry i Polska będą sprawować w 2011 r.

- PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska podpisały w Katowicach umowę koalicyjną przewidującą współpracę w sejmiku województwa śląskiego. Współpraca z RAŚ spotkała się z krytyką m.in. ze strony prezydenta Bronisława Komorowskiego.

1-2.12.

- Wizyta szefa MSZ Radosława Sikorskiego na szczycie OBWE w Astanie.

2-3.12.

- W Warszawie dwudniowe posiedzenie Rady Partii Europejskich Socjalistów, z udziałem liderów lewicowych partii z całej Europy - debata m.in. o przyszłości europejskiej lewicy i przyszłości modelu państwa socjalnego.

3.12.

- Sejm, głosami opozycji i PSL, nie zgodził się na zawieszenie lub redukcję subwencji budżetowych dla partii politycznych, za czym opowiadały się PO i PJN. Zamrożona została jedynie waloryzacja subwencji. Premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas prac w Senacie nad nowelizacją ustawy o partiach politycznych przywrócone zostaną rozwiązania, które ograniczą budżetowe finansowanie partii.

- Sejm uchwalił kodeks wyborczy, zawierający przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów, znajdujące się dotąd w poszczególnych ordynacjach wyborczych oraz wprowadzający nowe rozwiązania m.in. możliwość dwudniowego głosowania i korespondencyjnego uczestnictwa w wyborach dla Polaków znajdujących się za granicą.

5.12.

- W niemal 730 miejscach odbyła się druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast; w głosowaniu wyłoniono m.in. 8 prezydentów miast wojewódzkich.

6.12.

- Początek dwudniowej wizyty w Warszawie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa; rosyjskiemu prezydentowi towarzyszyła żona Swietłana a także m.in. szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i prokratOr generalny Rosji Jurij Czajka.

Miedwiediew spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowski i premierem Donaldem Tuskiem. W obecności obu prezydentów podpisano m.in.: memorandum ws. współpracy prokuratur, list intencyjny ws. utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu oraz deklarację o współpracy w sferze modernizacji gospodarki.

Poinformowano, że prezydenci Polski i Rosji obejmą wspólnie patronat nad upamiętnieniem miejsca katastrofy smoleńskiej. Miedwiediew zapowiedział, że Rosja będzie kontynuowała współpracę z Polską w sprawie Katynia.

Rosyjski prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach wziął udział w otwarciu 5. Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego.

- Wizyta premiera Donalda Tuska w Berlinie; 10. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Premier Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniali o bliskich relacjach obu krajów i podobnym punkcie widzenia na sprawy dotyczące walki z kryzysem finansowym i współpracy w UE.

7.12.

- Wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Christiana Wulffa w 40. rocznicę układu o normalizacji stosunków między PRL a RFN; m.in. spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim; obaj prezydenci spotkali się z młodzieżą, złożyli też kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta oraz pomnikiem Powstania Warszawskiego.

- Zakończenie wizyty w Warszawie prezydenta Rosji Władmira Putina, który po złożeniu kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, udał się do Brukseli na szczyt UE-Rosja.

- Ludwik Dorn, w przeszłości jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, który został usunięty z PiS po krytyce sposobu zarządzania partią, nawiązał ponownie współpracę z PiS w parlamencie; oświadczył jednak, że nie ma mowy o jego powrocie do tej partii.

8.12.

- Politycy ugrupowania Polska Jest Najważniejsza ogłosili deklarację ideową. Ich ugrupowanie chce być nowoczesną centroprawicą.

8-9.12.

- Dwudniowa wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych. Komorowski rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą m.in. o współpracy wojskowej i wizach dla Polaków wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Odwiedził Muzeum Holocaustu i wygłosił wykład w German Marshall Fund.

Spotkał się także z szefem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą i byłym doradcą prezydenta Jimmiego Cartera Zbigniewem Brzezińskim.

- Dwudniowa wizyta premiera Donalda Tusk w Turcji; szef rządu uczestniczył w polsko-tureckim Forum Bizesowym, spotkał się też w Ankarze m.in. z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i prezydentem Abdullahem Gulem.

10.12.

- Osiem miesięcy po katastrofie smoleńskiej odbyła się konferencja "Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie" poświęcona debacie nad dorobkiem zmarłego prezydenta. Konferencja była jednocześnie zjazdem przedstawicieli komitetów poparcia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z czasu kampanii prezydenckiej. Uczestnicy konferencji uznali, że powinna powstać Federacja Stowarzyszeń, które łączy idea Lecha Kaczyńskiego, która byłaby niezależna od partii politycznych.

11.12.

- Spotkanie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z premierem Donaldem Tuskiem i ministrami; część uczestników krytycznie wypowiedziała się o zachowaniu szefa rządu podczas rozmowy; spotkanie w ramach protestu opuściły Małgorzata Wassermann i Ewa Kochanowska; rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że nie dziwi się, iż Tusk zareagował "burzliwie" na pytanie E.Kochanowskiej o zagrożenie życia.

- Spotkanie opłatkowe pary prezydenckiej Bronisława Komorowskiego i jego żony Anny z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej

- Skierowana do młodego pokolenia konwencja PiS "Ty jesteś Polską", podczas której szef PiS Jarosław Kaczyński "gigantycznym skandalem" nazwał sytuację młodych ludzi w Polsce.

12.11.

- Pierwszy kongres stworzonego przez byłych polityków PiS ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, podczas której oficjalnie zapowiedziano powstanie nowej partii politycznej.

13.12.

- Ministrowie Spraw Zagranicznych i Obrony Polski, Niemiec i Francji wystosowali list do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sprawie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Podkreślili w nim, że Unia potrzebuje nowego impetu, żeby się uzupełniać z NATO.

14.12.

- Paweł Piskorski zapowiedział odwołanie się od decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który podjął decyzję o wykreśleniu go z rejestru partii politycznych jako szefa Stronnictwa Demokratycznego i wpisaniu w to miejsce Krzysztofa Góralczyka.

15.12.

- Sejm zajął się prezydenckim projektem zmian w konstytucji, który wiąże się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej; prezydent rozmawiał o swej propozycji z szefami klubów parlamentarnych i marszałkiem Sejmu; projekt, zawierający m.in. zapisy, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro, został skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej.

- Senat opowiedział się za zmniejszeniem o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych od 2011 r.

16.12.

- W 29 rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek prezydent Bronisław Komorowski, podczas uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem przy katowickiej kopalni, odznaczył odznaczeniami państwowymi 10 osób.

- Prezydent Bronisław Komorowski ułaskawił 13 osób, wśród nich Artura Brylińskiego - pierwowzór jednego z bohaterów filmu "Dług".

- W porządku posiedzenia litewskiego Sejmu wycofano projekt nowelizacji ustawy o oświacie uderzającej w mniejszości narodowe; tego dnia w Warszawie wiceszef MSZ Jan Borkowski poinformował, że Polska dwukrotnie przekazała Litwie noty protestacyjne ws. nieprzychylnej Polakom nowelizacji ustawy o oświacie.

- Sejm przyjął w czwartek senacką poprawę o obniżeniu o połowę subwencji dla partii politycznych od 1 stycznia 2011 r.

- Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenia prawa zakładającą, że do odpowiedzialności będą pociągani ci urzędnicy, którzy swoim działaniem lub zaniechaniem rażąco naruszą prawo powodując powstanie szkód dla obywateli lub przedsiębiorców.

- Senat wprowadził poprawki do kodeksu wyborczego dotyczące m.in. wprowadzenia jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu oraz rezygnacji z kart do głosowania w alfabecie Braille'a.

16-17.12.

- Premier Donald Tusk na szczycie UE.

17.12.

- Premier Donald Tusk oświadczył, że projekt raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) - dotyczący katastrofy smoleńskiej - w tym kształcie, w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia

- Uroczystości 40. rocznicy Grudnia'70 z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podkreślił, że bolesne i wstydliwe jest to, iż procesy związane ze zbrodniami czasów komunistycznych ciągną się tak długo i że nie udało się ukarać winnych.

- Klub SLD złożył w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Politycy Sojuszu stawiają mu zarzuty m.in. w związku z sytuacją na kolei, problemami z budową dróg, sytuacją w Poczcie Polskiej.

19.12.

- Polskie MSZ zaprotestowało przeciwko przemocy zastosowanej wobec uczestników manifestacji w Mińsku, którzy zakwestionowali wyniki wyborów prezydenckich, zgodnie z którymi niemal 80 proc. głosów zdobył Alaksandr Łukaszenka; pobity został m.in. opozycyjny kandydat na prezydenta Uładzimir Niaklajeu.

20.12.

- Szefowie MSZ: Polski - Radosław Sikorski i Niemiec - Guido Westerwelle wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili przemoc na ulicach Mińska po wyborach prezydenckich na Białorusi. Zapowiedzieli w nim, że wspólnie z europejskimi partnerami ustalone zostaną teraz konsekwencje dla przyszłej polityki wobec tego kraju.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że o ile rozpoznał ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego na lotnisku w Smoleńsku, to nie rozpoznał ciała swego brata po przewiezieniu go do Polski; wypowiedź ta zrodziła liczne komentarze. Naczelna Prokuratura Wojskowa oświadczyła już wcześniej, że "z materiałów śledztwa wynika, iż w krypcie na Wawelu zostali pochowani Lech Kaczyński i jego małżonka".

21.12

- Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem MSZ Radosławem Sikorskim o sytuacji na Białorusi - gdzie po wyborach prezydenckich użyto przemocy wobec opozycji - oraz sposobach reakcji na nią.

22.12.

- Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 20. rocznicy przekazania insygniów prezydenta RP z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego i b. prezydenta Lecha Wałęsy.

23.12.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o partiach politycznych ograniczającą o 50 proc. subwencje budżetowe dla partii politycznych od 1 stycznia 2011 r.

- Liderzy PiS wystosowali przedświąteczny list do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w którym napisali m.in. że w przeszłości próbowano dzielić Polaków, upowszechniając kłamstwo katyńskie, a dziś próbuje się zakłamywać tragedię smoleńską; według nich najważniejszym życzeniem, jest "dojść do prawdy o przyczynach i skutkach" tragedii smoleńskiej. (PAP)

laz/ mzk/ sdd/ stk/ mrr/ tgo/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)