Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydatki MSZ w 2011 roku: placówki zagraniczne i prezydencja

0
Podziel się:

Działalność 158 polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie, polskie
przewodnictwo w Radzie UE, a także organizacja wyborów parlamentarnych za granicą - m.in. na te
cele wydatkowane były w ubiegłym roku środki z budżetu MSZ.

Działalność 158 polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie, polskie przewodnictwo w Radzie UE, a także organizacja wyborów parlamentarnych za granicą - m.in. na te cele wydatkowane były w ubiegłym roku środki z budżetu MSZ.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok w części dotyczącej działalności MSZ.

Wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach przypomniała podczas posiedzenia komisji, że podstawowym celem polskiej polityki zagranicznej w 2011 roku było umacnianie polskiej pozycji w Europie i na świecie, zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwa, w tym również bezpieczeństwa energetycznego, a także optymalnych warunków modernizacji i rozwoju gospodarczego.

Głównym ubiegłorocznym zadaniem tej polityki było polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. "Polska duże znaczenie przywiązywała do podtrzymania w Europie swej silnej pozycji jako patrona i promotora polityki wschodniej oraz jako mocnego ogniwa Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreśliła wiceszefowa MSZ.

Według niej, celem działalności promocyjnej i informacyjnej MSZ było z kolei wzmocnienie wizerunku Polski jako stabilnej i odpowiedzialnej demokracji, a także promocja interesów gospodarczych państwa. W tym kontekście Stelmach przypomniała m.in. wrześniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego, którego Polska była gospodarzem.

"Bardzo mocno promowaliśmy nasze doświadczenia z okresu transformacji, nie tylko gospodarczej, ale i ustrojowej w ogóle. Na uwagę może tutaj zasługiwać projekt, który był zrealizowany wspólnie z telewizją Al Jazeera, która przygotowała cykl materiałów dokumentalnych pokazujących polski przykład transformacji" - podkreśliła wiceminister SZ.

Stelmach powiedziała, że największą pozycję w ubiegłorocznych wydatkach MSZ stanowiły te związane z funkcjonowaniem 158 placówek zagranicznych i wyniosły one blisko 60 proc. ogółu wydatków ministerstwa. "Dotyczyły one w szczególności: 89 ambasad, 38 urzędów konsularnych konsulatów generalnych i 8 przedstawicielstw dyplomatycznych przy organizacjach międzynarodowych" - zaznaczyła Stelmach.

Pierwotnie, wydatki MSZ zaplanowano na 1 mld 823 miliony złotych, natomiast w trakcie roku zwiększono je z rezerw celowych o ponad 100 milionów zł.

Według Stelmach, dodatkowa pula została przeznaczona m.in. na pomoc dla repatriantów, finansowanie zadań wynikających z organizacji za granicą zeszłorocznych wyborów parlamentarnych, pokrycie zadań z zakresu pomocy rozwojowej, a także opłacenie zadośćuczynień zasądzonych wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Dodatkowe środki z rezerw celowych wydano też na sfinansowanie działań administracji publicznej podczas polskiej prezydencji.

Jeśli chodzi o źródła dochodów MSZ, to - jak mówiła wiceszefowa ministerstwa - pochodziły one przede wszystkim z placówek zagranicznych, m.in. z opłat za czynności konsularne i wyniosły 226 milionów złotych.

Posłowie z komisji spraw zagranicznych pytali na środowym posiedzeniu o inwestycje dotyczące siedzib polskich placówek zagranicznych. Jak poinformował dyrektor Biura Infrastruktury MSZ Dariusz Żebrowski, w ubiegłym roku ukończone zostały budowy: konsulatu generalnego we Lwowie, a także stałych przedstawicielstw RP: przy UE w Brukseli, przy NATO w Waszyngtonie oraz przy ONZ w Nowym Jorku.

Jeśli chodzi o budowę siedzibę polskiej ambasady w Berlinie, to - jak mówił Żebrowski - w styczniu tego roku ponownie rozpisany został konkurs na realizację tego przedsięwzięcia (poprzedni nie został rozstrzygnięty).

W tym roku dodatkowo ruszyć ma przebudowa Pałacu Paców w Wilnie, gdzie mieścić się będą: ambasada polska i konsulat generalny na Litwie, a także Instytut Polski. W przyszłym roku ma z kolei zakończyć się budowa konsulatu generalnego RP w Londynie.

Według dyrektora departamentu konsularnego MSZ Mirosława Gajewskiego, w ciągu trzech lat natomiast powinna zakończyć się budowa nowej siedziby ambasady polskiej w Mińsku. Do tego czasu ambasada będzie się mieścić w budynku zajmowanym obecnie przez polski konsulat w stolicy Białorusi.(PAP)

mkr/ par/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)