Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne świętują 65 lat działalności

0
Podziel się:

Największy wydawca edukacyjny w Polsce - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
- obchodzą w tym roku 65-lecie. Z okazji rocznicy organizowany jest konkurs na wspomnienia związane
z oficyną.

Największy wydawca edukacyjny w Polsce - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne - obchodzą w tym roku 65-lecie. Z okazji rocznicy organizowany jest konkurs na wspomnienia związane z oficyną.

W każdym z oddziałów regionalnych wydawnictwa "przyznane zostaną honorowe odznaki jubileuszowe dla najbardziej zasłużonych osób współpracujących z WSiP" - powiedziała PAP Monika Toporek z działu marketingu wydawnictwa.

Wydawnictwa zorganizowały ponadto konkurs na wspomnienia dotyczące funkcjonowania oficyny na przestrzeni lat, w którym udział mogą wziąć nie tylko pracownicy firmy, ale także wszystkie osoby, które są lub były z nią związane, np. uczniowie czy nauczyciele. Wspomnienia związane z WSiP można nadsyłać listownie lub drogą mailową do 30 października, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 listopada. Komisja konkursowa przy ocenie prac będzie brać pod uwagę "autentyzm opisanych spraw oraz refleksje autora". Prace laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej WSiP.

Historia WSiP sięga 1945 r., kiedy na podstawie zarządzenia ministra oświaty powołane zostały do życia Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych. Pierwszą książką sygnowaną znakiem PZWS był "Elementarz" Falskiego. Na przestrzeni lat PZWS rozszerzały swoją ofertę o czasopisma metodyczne, mapy, podręczniki dla szkół specjalnych i dla mniejszości narodowych.

W wyniku licznych przekształceń z PZWS wyodrębnione zostały kolejno: Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego, Instytut Wydawnictw Naukowych (późniejsze PWN) oraz Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych. Kolejne przekształcenia doprowadziły ostatecznie w 1974 r. do powstania Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Zmiany, które dokonały się po 1989 r., wymusiły na Wydawnictwach dostosowanie się do nowych realiów - w ciągu czterech lat zaktualizowano ok. 360 podręczników szkolnych i wydano ponad 1000 nowych publikacji.

Z podsumowań opublikowanych przez WSiP w 1995 r. z okazji jubileuszu 50-lecia wynika, że oficyna w ciągu półwiecza wydała ponad 25 tys. tytułów w 2 mld egzemplarzy. Najpopularniejszym tytułem Wydawnictw był "Elementarz" Mariana Falskiego. Po raz pierwszy książka ukazała się w 1910 r. pod tytułem "Nauka czytania i pisania"; później, już jako " Elementarz", była wydawana nieprzerwanie do 1982 r. W 2003 r. Wydawnictwa zdecydowały się na reprint tytułu - w ciągu dwóch lat sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy.

W 1998 r. Wydawnictwa zostały przekształcone z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę skarbu państwa i zostały zarejestrowane jako Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Od początku lat 90. Wydawnictwo organizuje konferencje poświęcone dydaktyce, dyskusje na temat systemu oświaty, a także konkursy dla nauczycieli. W 2000 r. WSiP zakupiły pochodzący z XV w. inkunabuł zatytułowany "Ruralia Comoda" - pierwszy podręcznik gospodarstwa wiejskiego - który następnie przekazały Bibliotece Narodowej.

Działalność wydawnicza oficyny była wielokrotnie doceniana na Międzynarodowych Targach Edukacyjnych we Frankfurcie nad Menem - oficyna otrzymała wyróżnienia za podręczniki do nauki geografii, języka niemieckiego i rosyjskiego w kategorii najlepszy podręcznik Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club, które przyznają Medale Europejskie towarom i usługom spełniającym standardy unijne.

W 2004 r. Wydawnictwa zadebiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.(PAP)

wal/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)