Notowania

wiadomości
12.12.2011 15:00

Wykaz osób internowanych w okresie stanu wojennego w internecie

Alfabetyczny wykaz osób internowanych w okresie stanu wojennego, znajdujący się w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej, udostępniono w internecie - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy instytutu Andrzej Arseniuk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Alfabetyczny wykaz osób internowanych w okresie stanu wojennego, znajdujący się w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej, udostępniono w internecie - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy instytutu Andrzej Arseniuk.

Spis udostępniono na stronie: http://13grudnia81.pl i zawiera on zestawienie nazwisk osób, które zostały internowane w całym okresie stanu wojennego.

Jak poinformował Arseniuk, w wykazie - wśród działaczy Solidarności - znajdują się także nazwiska internowanych przedstawicieli dawnego establishmentu np. Piotra Jaroszewicza i Edwarda Gierka. Wykaz składa się dwóch części: zestawienia zasadniczego oraz listy uzupełniającej. W tej ostatniej znajdują się osoby wymienione według drugiego używanego nazwiska.

Arseniuk zwraca uwagę, że wyszukując konkretne nazwisko, należy pamiętać, iż na wydruku brak jest polskich znaków. Wykaz ten został sporządzany w latach, gdy część sprzętu komputerowego nie posiadała jeszcze polskich czcionek.

Wykaz jest niepełny - brakuje w nim co najmniej kilkunastu pozycji. IPN prosi o przekazywanie informacji uzupełniających i sprostowań pod adresem: nph@ipn.gov.pl.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia 1981 r. przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tys., w więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców Solidarności, doradców, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z Solidarnością.

W celach propagandowych zatrzymano także kilkadziesiąt osób z poprzedniej ekipy sprawującej władzę, m.in. Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i Edwarda Babiucha. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków, demonstracji, milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać. (PAP)

agz/ mjs/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz