Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wypych: prezydent chce informacji o uchodźcach w Polsce

0
Podziel się

Prezydent Lech Kaczyński chce pełnej informacji ze strony MSWiA dotyczącej
uchodźców przebywających w Polce - powiedział PAP w środę prezydencki minister Paweł Wypych. Jak
dodał, pismo w tej sprawie wyśle do szefa resortu SWiA Jerzego Millera szef BBN Aleksander
Szczygło.

bEhkeYDF

Prezydent Lech Kaczyński chce pełnej informacji ze strony MSWiA dotyczącej uchodźców przebywających w Polce - powiedział PAP w środę prezydencki minister Paweł Wypych. Jak dodał, pismo w tej sprawie wyśle do szefa resortu SWiA Jerzego Millera szef BBN Aleksander Szczygło.

Wypych podkreślił, że prezydent był "bardzo poruszony" wtorkowymi relacjami mediów dotyczącymi próby wyjechania grupy Czeczenów i Gruzinów do Strasburga, by tam poskarżyć na opieszałość polskich władz wobec cudzoziemców. To stawia Polskę w niezbyt dobrym świetle - ocenił prezydencki minister.

Jak zaznaczył, Lechowi Kaczyńskiemu zależy na kompletnej informacji przedstawionej mu przez szefa MSWiA na temat uchodźców mieszkających w Polsce, dokładnej liczby osób starających się o ten status, czasu oczekiwania na to oraz warunków, w których oni przebywają. "Mamy nadzieję, że pan minister Jerzy Miller przedstawi taką pełną informację" - podkreślił Wypych.

bEhkeYDH

We wtorek po sześciu godzinach zakończyły się negocjacje z Czeczenami i Gruzinami, którzy protestowali w pociągu relacji Wrocław-Drezno. Jak twierdzili, chcieli przedostać się do Strasburga, aby wziąć udział w Marszu Pokoju i w ten sposób zaprotestować przeciwko opieszałości polskich władz i złym warunkom panującym w obozach dla uchodźców. Niemal wszyscy podróżowali z wielkimi torbami, z całym swoim dobytkiem i małymi dziećmi, całymi rodzinami.

Tymczasem status uchodźcy nie pozwala im na legalne opuszczanie Polski. Mogą się swobodnie poruszać, ale tylko po kraju - z tymczasowym zaświadczeniem tożsamości.

Dlatego - jak tłumaczyła PAP we wtorek Anna Galon, rzeczniczka prasowa Nadodrzańskiego Oddziały Straży Granicznej - jeśli zostaną im postawione zarzuty usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy, sąd może wydać decyzję o wydaleniu ich z kraju. Wcześniej jednak trafią do strzeżonego ośrodka dla uchodźców. Najbliższy tego typu ośrodek znajduje się w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie).(PAP)

eaw/ la/ mow/

bEhkeYEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)