Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyrok w sprawie przemytu ponad tony kokainy uchylony

0
Podziel się

Szczeciński Sąd Apelacyjny uchylił w czwartek wyrok Sądu Okręgowego,
skazujący na kary po 12 lat więzienia dwóch oskarżonych o próbę przemytu ponad tony kokainy.

bCZHuVKd

Szczeciński Sąd Apelacyjny uchylił w czwartek wyrok Sądu Okręgowego, skazujący na kary po 12 lat więzienia dwóch oskarżonych o próbę przemytu ponad tony kokainy.

"Sąd Apelacyjny dopatrzył się uchybień proceduralnych w trakcie prowadzenia postępowania i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia" - poinformował PAP jego rzecznik sędzia Janusz Jaromin.

Sąd Okręgowy skazał w marcu br. na kary po 12 lat więzienia mieszkającego na stałe w Szwecji obywatela Polski Piotra A. oraz obywatela Kolumbii Carlosa C. A., oskarżonych o próbę przemytu ponad tony kokainy. Narkotyk, ukryty w transporcie glinki ceramicznej, policja przejęła w 2006 r.

"Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację obrońców i dopatrzył się bezwzględnej przyczyny odwoławczej - obrońca jednego z oskarżonych nie uczestniczył bowiem w części jednej z rozpraw, w której jego udział był obowiązkowy. To ewidentny błąd proceduralny Sądu Okręgowego" - powiedział sędzia Jaromin.

bCZHuVKf

SA zalecił również uzupełnienie postępowania dowodowego, m.in. przesłuchanie świadka, obywatela Holandii, który nie mógł być przesłuchany ze względu na stan zdrowia.

"Sprawa w ciągu miesiąca wróci do Sądu Okręgowego, który będzie ją musiał prowadzić od początku" - powiedział Jaromin.

W trakcie procesu oskarżeni nie przyznawali się do winy, przez cały proces utrzymywali, że handlowali glinką ceramiczną i zostali w przemyt narkotyków "wrobieni". Jednak sąd po rozpatrzeniu dowodów nie miał wątpliwości, że doskonale zdawali sobie sprawę z tego, co robią i kierowali się chęcią zysku. Wartość zatrzymanej kokainy szacuje się na kwotę od 200 do 300 mln złotych.

W grudniu 2006 r. szwedzkie służby w ładunku glinki ceramicznej w porcie Goeteborg odnalazły ponad 1128 kg kokainy. Ustalono, że narkotyki z Ameryki Południowej przez Polskę miały trafić do Holandii. Szwedzi podmienili kokainę na substancję przypominającą narkotyk, po czym ładunek planowo popłynął do Polski. Policjanci z CBŚ i zachodniopomorskiej policji zatrzymali trzy osoby, które się po glinkę zgłosiły, dwie z nich zostały potem oskarżone o próbę przemytu. (PAP)

bCZHuVKl

szt/ wkr/ jbr/

bCZHuVKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)