Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyróżnienia dla oddziałów podczas odprawy kierownictwa MON

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o wyróżnionych pododziałach
#

# dochodzi informacja o wyróżnionych pododziałach #

13.03. Warszawa (PAP) - Podczas dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska wyróżniono przodujące oddziały. Główne tematy środowego spotkania to reforma dowództw, redukcja sił w Afganistanie i modernizacja armii.

Politycy i dowódcy mają też mówić o kierunkach polskiej polityki bezpieczeństwa i obronności oraz o wysokości wydatków obronnych.

Otwierając konferencję, minister obrony Tomasz Siemoniak podziękował prezydentowi i premierowi za wsparcie, jakiego udzielili MON w 2012 r. Zwrócił uwagę na prezydencką inicjatywę ustawowego zagwarantowania nakładów na obronę przeciwrakietową i wsparcie premiera dla utrzymania wskaźnika 1,95 proc. PKB rocznie na obronność. Zaznaczył też, że zarówno prezydent jak i premier wsparli wprowadzenie ustawy o weteranach.

Siemoniak podkreślił, że ubiegły rok był dla wojska czasem intensywnych ćwiczeń i udziału w misjach. Przypomniał, że powstał kolejny program rozwoju sił zbrojnych, w tym plan modernizacji technicznej do 2022 r.; opracowano też koncepcję rozwoju Marynarki Wojennej. Za znaczące uznał też opracowanie planu reformy struktur dowodzenia (we wtorek rząd skierował do Sejmu projekt odpowiednich zmian ustawowych). Wprowadzenie tych zmian w życie Siemoniak uznał za ważne zadanie na 2013 r.

Prócz prezydenta i premiera w środowej odprawie uczestniczą m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodniczący sejmowej i senackiej komisji obrony oraz wiceszefowie MON i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

W trakcie odprawy wyróżniono przodujące oddziały i instytucje wojskowe: XI zmianę PKW Afganistan (jej trzon stanowili żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa), 20. Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną, 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy w Ustce, Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu, 15. Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu.

Odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna służy omówieniu ostatniego roku w siłach zbrojnych i wyznaczeniu zadań na rok kolejny. Składa się z dwóch części - w jednej uczestniczą będący zwierzchnikiem sił zbrojnych prezydent, premier i parlamentarzyści zajmujący się sprawami obronności, druga ma bardziej wewnętrzny, wojskowy charakter. (PAP)

brw/ ral/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)