Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysłuchanie publiczne ws. Nord Stream ma odbyć się w Szczecinie

0
Podziel się:

Wysłuchanie publiczne w sprawie wpływu gazociągu Nord Stream na gospodarkę
polską chcą przeprowadzić europarlamentarzyści z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
PE - poinformował w poniedziałek w Szczecinie eroposeł Marek Gróbarczyk.

Wysłuchanie publiczne w sprawie wpływu gazociągu Nord Stream na gospodarkę polską chcą przeprowadzić europarlamentarzyści z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PE - poinformował w poniedziałek w Szczecinie eroposeł Marek Gróbarczyk.

Spotkanie przedstawicieli konsorcjum Nord Stream zarządzającego budową Gazociągu Północnego, europarlamentarzystów z krajów basenu morza Bałtyckiego, polskich rybaków, samorządowców z Zachodniopomorskiego oraz przedstawicieli polskiego rządu ma odbyć się na przełomie stycznia i lutego w Szczecinie.

Jak powiedział inicjator spotkania Gróbarczyk, omawiane mają być m.in. kwestie dotyczące zakopania odcinka rurociągu pod dnem morskim tak, aby nie ograniczał dojścia do polskich portów oraz sprawy związane z odszkodowaniami dla rybaków.

"Dowiedziałem się, że tylko polscy rybacy nie mają zapewnionych odszkodowań w związku z budową rurociągu, bo polski rząd nie wystąpił z takim wnioskiem. Rybacy innych krajów, przez wody których rurociąg przechodzi, dostaną odszkodowania. Musimy zrobić wszystko, by nasi rybacy nie zostali bez odszkodowań" - zaznaczył Gróbarczyk.

Gróbarczyk powiedział, że rozmawiał w zeszłym tygodniu z przedstawicielami Nord Stream, i konsorcjum to, jego zdaniem, "jest otwarte na negocjacje".

"Niemiecki rząd zapewnia, że gazociąg zostanie tak ułożony, by nie szkodzić interesom polskim, a w przyszłości może być zmodyfikowany, jeśli by była taka potrzeba. Nie do końca dowierzamy tym zapewnieniom. Na spotkaniu w Szczecinie będziemy chcieli dowiedzieć się, m.in. od Nord Stream, jak to ma wyglądać w praktyce" - mówił eurodeputowany.

Wysłuchanie publiczne Gróbarczyk chce zorganizować nie w Brukseli, ale w Szczecinie, "by być bliżej zainteresowanych bezpośrednio problemem".

Europoseł podkreślił, że spotanie to jeden z elementów szeroko zaplanowanych działań w kraju i w PE na rzecz obrony polskich interesów w zakresie gospodarki morskiej. Chce on w te działania zaangażować polityków i samorządowców wszystkich opcji politycznych.

Budowa morskiego odcinka Nord Stream, który przez Bałtyk połączy Rosję z Niemcami, ruszyła w kwietniu. Gazociąg będą tworzyły dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Pierwsza nitka Nord Stream ma być oddana do użytku pod koniec 2011 roku, a druga - w końcu 2012 roku. (PAP)

szt/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)