Notowania

discovery
05.04.2010 15:27

Wystartował prom kosmiczny Discovery

Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kenny Miller/CC/Flickr)

Prom kosmiczny Discovery wystartował rano z przylądka Canaveral na Florydzie. Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Jest to jeden z ostatnich lotów wahadłowców, ponieważ NASA wycofuje się z ich użytkowania. Obecna misja jest drugim lotem wahadłowca w tym roku: na cały rok 2010 zaplanowano łącznie pięć startów promów kosmicznych, ostatni we wrześniu.

Na pokładzie wahadłowca leci siedmioro astronautów, w tym trzy kobiety. Czwarta znajduje się od niedzieli na ISS, dokąd przyleciała rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami. Agencje zwracają uwagę na swoisty rekord: nigdy dotąd na ISS nie było jednocześnie tylu kobiet.

Celem misji promu Discovery jest dostarczenie materiałów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, w tym modułu logistycznego Leonardo, i nowych pomieszczeń do spania. W czasie 13 dni misji zaplanowano trzy wyjścia w kosmos, m. in. w celu ustawienia żyroskopów i instalacji nowego zbiornika amoniaku.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wystartował prom Discovery. Do trzech razy sztuka ]( http://manager.money.pl/news/artykul/wystartowal;prom;discovery;do;trzech;razy;sztuka,217,0,525017.html )
* [ ]( http://manager.money.pl/news/artykul/wystartowal;prom;discovery;do;trzech;razy;sztuka,217,0,525017.html )[ Załoga Discovery gotowa do startu ]( http://news.money.pl/artykul/zaloga;discovery;gotowa;do;startu,82,0,519762.html )
Tagi: discovery, kosmos, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz