Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa fotografii prasowej "Cztery razy ŚWIAT"" w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

"Cztery razy ŚWIAT" - najnowsza wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie -
przywraca pamięć o jednym z rozdziałów powojennej polskiej fotografii. Ekspozycja poświęcona jest
zdjęciom, jakie powstawały w latach 1951-1969 dla tygodnika "Świat".

"Cztery razy ŚWIAT" - najnowsza wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie - przywraca pamięć o jednym z rozdziałów powojennej polskiej fotografii. Ekspozycja poświęcona jest zdjęciom, jakie powstawały w latach 1951-1969 dla tygodnika "Świat".

Ekspozycja, która dostępna będzie dla publiczności od soboty 23 lutego, jest pierwszą muzealną prezentacją zdjęć, które ukazywały się na łamach magazynu "Świat", polskiego tygodnika ilustrowanego, wydawanego w latach 1951-1969.

Pismo dokumentowało polską rzeczywistość w okresie rządów Bolesława Bieruta i Władysława Gomułki. W czasopiśmie pojawiały się również sesje zdjęciowe realizowane na całym świecie, m.in. w Chinach, Indiach, Jugosławii, Mongolii, Włoszech czy ZSRR.

Na wystawie znajdą się prace etatowych fotoreporterów pisma: Władysława Sławnego (1907-1991), który był współzałożycielem i pierwszym szefem działu fotograficznego oraz Konstantego Jarochowskiego (1920-1978), Jana Kosidowskiego (1922-1992) i Wiesława Prażucha (1925-1992). Eksponowane są zarówno zdjęcia opublikowane, jak i te, które nie dostały się na łamy tygodnika.

Styl Sławnego i jego redakcyjnych kolegów przypomina prace ojca fotoreportażu Henri'ego Cartier-Bressona. Nawiązuje również do estetyki amerykańskiego magazynu "Life".

"Zdjęcia fotoreporterów +Świata+ miały być w ich własnym przekonaniu dynamiczne, opowiadać historie, chwytać paradoksy, zaskakiwać humorem. Dzisiaj dowodzą bystrego, inteligentnego, a nawet przewrotnego sposobu łowienia wydarzeń, ale zawsze z szacunkiem dla człowieka, będącego podmiotem realizowanego tematu prasowego" - wyjaśniają kuratorzy wystawy.

Wśród zdjęć, które wybrali pracownicy muzeum, jest m.in. fotoreportaż "Bal milionerów" z numeru, który ukazał się w 1955 r. Dokumentuje on, jak we wsi na Dolnym Śląsku obchodzi się uroczystość dorocznego rozliczenia dochodów w spółdzielni produkcyjnej. Był to "bal milionerów", bo majątek spółdzielni przekroczył milion złotych. "Krezusi" ucztowali zajadając się bigosem i kiełbasą pokrojoną w plasterki.

W innym fotoreportażu "Zwą ich warszawiakami" z 1955 r. uchwycono m.in. kolejkę, jaka ustawiła się pod budką z piwem. "Narodowym napojem Polaków był miód. Obecnie piją piwo, o ile (po pierwsze) dowieziono je na czas i (po drugie) nie mają akurat ochoty na coś mocniejszego" - napisali przy zdjęciu redaktorzy "Świata".

Jak podkreślają autorzy ekspozycji, pragną oni przywrócić "Światu" i jego fotoreporterom należne im miejsce w historii fotografii oraz pokazać osiągnięcia fotografii prasowej w newralgicznych dla Polski latach tuż po II wojnie światowej.

Wystawa trwać będzie od 22 lutego do 12 maja 2013 r.

ag/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)