Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej"

0
Podziel się:

Wywiezione z Polski podczas wojny miecze japońskie i relikwiarz św. Marii
Magdaleny z XIV w. oraz dokumenty i fotografie przybliżające skalę zniszczeń wojennych dokonywanych
przez Niemców - będzie można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Woli.

Wywiezione z Polski podczas wojny miecze japońskie i relikwiarz św. Marii Magdaleny z XIV w. oraz dokumenty i fotografie przybliżające skalę zniszczeń wojennych dokonywanych przez Niemców - będzie można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Woli.

Na ekspozycji "Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej" znajdą się także egzemplarze nadpalonych książek, wykazy skrzyń i rękopisów wywiezionych podczas wojny przez Niemców oraz eksponaty, które powróciły po wojnie do Polski z sygnaturami niemieckimi, potwierdzającymi ich wywiezienie.

"Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na niezwykle groźną działalność okupantów wymierzoną przeciw narodowi polskiemu - niszczenie dziedzictwa. Po wkroczeniu wojsk najeźdźcy następowało planowe pozbawianie Polaków dóbr kultury, niszczenie zabytkowego dziedzictwa materialnego, a zarazem prywatna grabież dzieł sztuki. Wywożono wartościowe dzieła z muzeów i bibliotek oraz skonfiskowane z prywatnych kolekcji, grabiono rękopisy, księgi i dokumenty historii Polski" - powiedział PAP w środę kurator ekspozycji i kierownik Muzeum Woli, Wiesław Kaczmarek.

Jak podkreślił, na wystawie będzie można zobaczyć dokumenty wywożenia i konfiskaty eksponatów, niszczenia zasobów polskich instytucji kultury i prywatnych kolekcji. Pokazane zostaną także obiekty archeologiczne, które po wywiezieniu wróciły do polskich placówek, nosząc niemieckie sygnatury.

Wystawa "Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej" będzie czynna do 29 listopada. (PAP)

akn/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)