Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Inwestycje i wydatki m.st. Warszawy 1918-1939"

0
Podziel się:

Blisko 60 zdjęć przybliżających rozwój stolicy w okresie 20-lecia
międzywojennego - powstające domy, placówki oświatowe, szpitale i parki - można od wtorku oglądać
na plenerowej wystawie "Inwestycje i wydatki m.st. Warszawy 1918-1939" na stołecznym Krakowskim
Przedmieściu.

Blisko 60 zdjęć przybliżających rozwój stolicy w okresie 20-lecia międzywojennego - powstające domy, placówki oświatowe, szpitale i parki - można od wtorku oglądać na plenerowej wystawie "Inwestycje i wydatki m.st. Warszawy 1918-1939" na stołecznym Krakowskim Przedmieściu.

Na ekspozycji znalazły się m.in. fotografie przedstawiające odbudowany ze zniszczeń wojennych Most Poniatowskiego, powstające nowe linie tramwajowe, uroczystość otwarcia Archiwum Miejskiego z udziałem prezydenta Stefana Starzyńskiego czy uruchomienie wodociągów na Siekierkach.

Zwiedzający mogą także przyjrzeć się rozkładowi dwuizbowego mieszkania z 1928 roku, planom sieci tramwajów miejskich z tego okresu oraz zobaczyć, jak wyglądały ówczesne bilety komunikacji miejskiej, odśnieżanie Krakowskiego Przedmieścia czy uroczystości zakończenia roku szkolnego.

"To wyjątkowa wystawa pokazująca wielki skok w rozwoju miasta w dwudziestoleciu międzywojennym. I wojna światowa była dramatyczna w skutkach dla architektury stolicy i wyzwania jej odbudowy były ogromne. Jednak miastu udało się im sprostać. Powstało kilkadziesiąt linii autobusowych i tramwajowych, wytyczono nowe arterie m.in. ul. Żwirki i Wigury, zelektryfikowano 85 proc. budynków, zbudowano 60 nowych szkół i otwarto Ogród Zoologiczny" - mówiła obecna na otwarciu wystawy prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła równocześnie, że wiele z prezentowanych na fotografiach inwestycji stolica zawdzięcza ówczesnemu prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu. "Prezydent Starzyński jest jak wiadomo moim idolem, a jego wizjonerskie koncepcje takie jak +Warszawa frontem do Wisły+, realizujemy dopiero dzisiaj. Niestety większość powstałych wówczas projektów bezpowrotnie zniszczyła II wojna, dlatego myślę, że warto choć na zdjęciach zobaczyć jak wyglądała Warszawa lat 20. i 30" - dodała prezydent.

Zaprezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy oraz z Biblioteki Narodowej. Ekspozycję można oglądać do 28 lipca. (PAP)

akn/ ls/ jbr/

inwestycje
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)