Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa malarstwa Piwarskiego w Gdańsku na jubileusz 50-lecia twórczości

0
Podziel się:

Wystawa obrazów Andrzeja Piwarskiego z okazji 50-lecia jego działalności
twórczej otwarta zostanie w poniedziałek w Galerii ZPAP w Gdańsku. Artysta jest m.in. autorem prac
poświęconych tragedii Grudnia '70 oraz strajkowi w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Wystawa obrazów Andrzeja Piwarskiego z okazji 50-lecia jego działalności twórczej otwarta zostanie w poniedziałek w Galerii ZPAP w Gdańsku. Artysta jest m.in. autorem prac poświęconych tragedii Grudnia '70 oraz strajkowi w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Na wystawie zatytułowanej "Ślady czasu" pokazanych zostanie 12 obrazów namalowanych w latach 90. ubiegłego wieku i po roku 2000.

"Płótna te są charakterystyczne dla mojego stylu - bardzo chropowatego i strukturalnego" - powiedział w piątek PAP Andrzej Piwarski.

Prezes okręgu gdańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków Janusz Janowski nadmienił, że twórczość Piwarskiego mieści się w nurcie sztuki abstrakcyjnej.

"Nie jest to jednak do końca właściwa kategoryzacja, ponieważ artysta ten wprowadza do swoich prac elementy narracyjne. To nie jest abstrakcja w ścisłym tego słowa znaczeniu. Można by nawet powiedzieć, że to malarstwo tematyczne, które posługuje się formami abstrakcyjnymi. To twórca silnie ukształtowany społeczno-politycznie i ten właśnie obszar rzeczywistości jest najbardziej obecny w jego pracach" - wyjaśnił PAP Janowski.

Szef gdańskiej siedziby ZPAP dodał, że pod względem formalnym artysta wykorzystuje dokonania sztuki informel. "W swoich pracach często sięga po np. piasek i inne materiały łącząc je z farbą olejną. Powstaje z tego reliefowa, półrzeźbiarska struktura. Ta abstrakcja zmierza często bardziej nawet do stworzenia obiektu niż klasycznego obrazu" - ocenił.

Okazją do zorganizowania wystawy jest przypadająca w tym roku 50. rocznica pracy twórczej Andrzeja Piwarskiego - w 1963 r. artysta pokazał swoje dwa obrazy, inspirowane Powstaniem Warszawskim, na ekspozycji prac studentów w stolicy.

Podczas wernisażu wystawy Piwarski otrzyma Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w wysokości trzech tysięcy złotych. Ekspozycja w Galerii ZPAP potrwa do 5 czerwca.

Andrzej Piwarski urodził się 27 marca 1938 w Warszawie. Po wojnie przeniósł się z rodziną na Śląsk. W Chorzowie zdał maturę. W 1958 r. zamieszkał w Gdańsku. W latach 1960-1966 studiował na miejscowej PWSSP. W latach 1976-1980 prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Munster (RFN). Wybuch stanu wojennego zastał go w Zagłębiu Ruhry w Essen, gdzie przebywał na stypendium. Piwarski wraz żoną, która także jest artystką postanowili nie wracać do kraju.

Artysta był w tym czasie organizatorem i uczestnikiem wielu protestów m.in. w RFN, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii potępiających komunistyczny reżim w Polsce. Propagował też w tym czasie ideę zjednoczenia organizacji polonijnych działających w Niemczech. W latach 80. artysta mieszkał też w miejscowości Blanes w Katalonii.

W latach 1993-2006 Piwarski organizował w Tuchomiu na Kaszubach międzynarodowe spotkania artystów. Od 2005 r. malarz mieszka w Berlinie, regularnie na dłuższy czas przyjeżdża też do Gdańska.

Piwarski jest autorem m.in. malarskiego cyklu "Ślady" będącego jego odpowiedzią artystyczną na tragiczne wydarzenia Grudnia'70 w Gdańsku i cyklu "Nadzieje" zapoczątkowanego w latach 80. i inspirowanego strajkiem w Stoczni Gdańskiej. Część tych prac była pokazana w ratuszu w Oslo w grudniu 1983 r. z okazji wręczenia Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla - laur ten pod nieobecność przywódcy "Solidarności" odebrała wówczas jego żona Danuta wraz z synem Bogdanem.

W Polsce po raz pierwszy dzieła z cyklów "Ślady" i "Nadzieje" pokazano w 1990 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Prace Piwarskiego znajdują się w wielu placówkach muzealnych i prywatnych zbiorach sztuki na całym świecie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej; poza Polską m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Norwegii, Rosji, Szwecji, USA, Watykanie i Wielkiej Brytanii. (PAP)

rop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)