Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa na temat radomskiego Czerwca '76 od środy w Sejmie

0
Podziel się:

Wystawa poświęcona wydarzeniom radomskiego Czerwca '76 będzie od środy
prezentowana w gmachu Sejmu. Ekspozycję tę do piątku można było oglądać w muzeum w Radomiu. Została
przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 35. rocznicy Czerwca '76.

Wystawa poświęcona wydarzeniom radomskiego Czerwca '76 będzie od środy prezentowana w gmachu Sejmu. Ekspozycję tę do piątku można było oglądać w muzeum w Radomiu. Została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 35. rocznicy Czerwca '76.

Organizatorami wystawy w Sejmie są posłowie Platformy Obywatelskiej z Radomia - Ewa Kopacz i Radosław Witkowski. Parlamentarzysta PO powiedział w piątek na konferencji prasowej w Radomiu, że wydarzenia radomskiego Czerwca '76 nie są dostatecznie znane społeczeństwu. Nie są też - jak podkreślił - dostatecznie eksponowane w porównaniu z innymi zrywami przeciwko władzy komunistycznej po 1945 r.

"35. rocznica wydarzeń czerwcowych i zbliżająca się prezydencja Polski, przy okazji której Sejm będzie odwiedzać wielu gości z Polski i z zagranicy, jest dobrym momentem, by przypomnieć o tym, że bez wydarzeń Czerwca '76 w Radomiu walka o Polskę niepodległą byłaby dużo trudniejsza i trwałaby dłużej" - powiedział Witkowski.

Na wystawie pokazane zostaną wielkoformatowe fotografie ukazujące m.in. protest robotniczy w Radomiu. Zaprezentowane zostaną także dokumenty i przedmioty z podpalonego przez protestujących Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Radomiu. Są wśród nich sztandar partii i jej szyld. Na ekspozycji znajdą się też m.in. wydawnictwa opozycyjne i powielacz z nielegalnej drukarni. Zwiedzający będą mogli zobaczyć pochodzący z kolekcji radomskiego muzeum obraz Edwarda Dwurnika z cyklu "Podróże autostopem", który nawiązuje do wydarzeń radomskiego Czerwca '76. Wystawa będzie czynna do 4 lipca.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygniecieni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Po wydarzeniach Czerwca '76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych przez komunistyczne władze.(PAP)

ilp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)