Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa nowych nabytków Zamku Królewskiego na Wawelu

0
Podziel się:

53 eksponaty, które drogą zakupów, depozytów i darów w zeszłym roku
wzbogaciły zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu, można oglądać na specjalnej wystawie czasowej. Dla
zwiedzających będzie ona dostępna od wtorku.

53 eksponaty, które drogą zakupów, depozytów i darów w zeszłym roku wzbogaciły zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu, można oglądać na specjalnej wystawie czasowej. Dla zwiedzających będzie ona dostępna od wtorku.

"Pokazujemy, jak co roku, dorobek nabytków z roku poprzedniego. Był to rok kryzysu na świecie i w Polsce, a mimo to udało nam się zgromadzić sporo ciekawych rzeczy" - powiedział w poniedziałek dyrektor Zamku na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Dodał, że krakowskiej placówce udało się wykorzystać bessę na rynkach aukcyjnych. Za atrakcyjne ceny zakupiono wyjątkowo wartościowe dzieła.

Jak zaznaczył dyrektor, nowe nabytki to nie tylko zakupy w zagranicznych i krajowych domach akcyjnych, ale także depozyty i dary przekazane przez osoby prywatne, chcące zachować anonimowość.

Za największy sukces przedstawiciele Zamku uznali zakup w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's filiżanki ze spodkiem z serwisu ofiarowanego przez Augusta III królowej Francji Marii Leszczyńskiej. Z tego bogato zdobionego serwisu dotąd znane były zaledwie trzy inne naczynia, przechowywane w kolekcjach brytyjskich i amerykańskich.

Prof. Ostrowski poinformował, że znaczącą wawelską kolekcję miśnieńskiej porcelany, pochodzącą z pierwszego okresu działalności Królewskiej Manufaktury w Miśni, udało się powiększyć o kolejne wartościowe przedmioty, m.in. talerze pochodzące z dwóch najsłynniejszych osiemnastowiecznych zespołów naczyń stołowych: serwisu zw. łabędzim Henryka Bruehla oraz serwisu Aleksandra Sułkowskiego.

Nabyto także interesujący zespół naczyń z serwisu z dekoracją purpurową, prezentujący sceny portowe oraz rzadką flaszę z dekoracją kobaltową.

"Systematycznie kompletujemy kolekcję porcelany, która staje się już liczącym zbiorem w Europie. Staramy się uzupełniać zastawy, które już posiadamy, przede wszystkim z manufaktury w Miśni" - podkreślił prof. Ostrowski.

Wawelską kolekcję malarstwa renesansowego powiększyły trzy obrazy włoskie złożone w depozyt Zamku. Najważniejszy z nich to "Matka Boska z Dzieciątkiem" Francesco Zaganellego z pierwszej dekady XVI wieku.

Zakupione dwa portrety dziewiętnastowiecznych przedstawicieli rodu Sapiehów z Krasiczyna uświetnią ekspozycję poświęconą sarmatyzmowi polskiemu na Zamku w Pieskowej Skale koło Krakowa.

Do Pieskowej Skały trafi też interesujący - z racji bogactwa kształtów i dekoracji - zbiór 18 form kuchennych służących do wypieku bab, pasztetów lub legumin. Naczynia eksponowane będą w zrekonstruowanej kuchni królewskiej.

Wawelskie muzeum otrzymało także w darze zbiór fragmentów tkanin, zarówno orientalnych, jak i europejskich oraz zakupiło trzy osiemnastowieczne tłoki pieczętne. (PAP)

rgr/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)