Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "O-twórz Lublin" - miasto i mieszkańcy w fotografii otworkowej

0
Podziel się:

30 zdjęć - obrazów Lublina i jego mieszkańców - wykonanych specjalnie
skonstruowanymi z tektury aparatami otworkowymi można oglądać na otwartej w piątek wystawie.
Zdjęcia zrobili mieszkańcy miasta uczestniczący w akcji "O-twórz Lublin".

*30 zdjęć - obrazów Lublina i jego mieszkańców - wykonanych specjalnie skonstruowanymi z tektury aparatami otworkowymi można oglądać na otwartej w piątek wystawie. Zdjęcia zrobili mieszkańcy miasta uczestniczący w akcji "O-twórz Lublin". *

"Wybraliśmy 30 najciekawszych zdjęć spośród kilkuset wykonanych przez uczestników projektu wspólnego fotografowania Lublina kamerami otworkowymi. To niesamowite zdjęcia, w swojej surowości i może niedoskonałości, oddają w nieoczywisty sposób naturę naszego miasta, które jest naprawdę wyjątkowe" - powiedziała Barbara Wybacz ze Stowarzyszenia Kulturalnego Grupa Projekt, które było organizatorem akcji.

Wystawa jest podsumowaniem prowadzonego od lipca projektu "O-twórz Lublin", którego celem było upowszechnianie wiedzy o fotografowaniu, ale też odkrywanie piękna, historii i wyjątkowości Lublina. Mieszkańcy miasta - często całe rodziny z dziećmi - fotografowali Lublin podczas trzech spotkań, z których każde miało inny temat: Portrety Rodzinne, Wzgórza Lublina i Zakłady Rzemieślnicze.

Uczestnicy projektu robili zdjęcia za pomocą jednorazowych aparatów otworkowych skonstruowanych - na potrzeby akcji - z kartonika papieru i umieszczonego na nim materiału światłoczułego. Kartonik po złożeniu miał kształt sześcianu i tworzył zamkniętą przestrzeń. W oznaczonym miejscu kartonika uczestnicy szpilką wykonywali otworek. W czasie wykonywania zdjęcia przez otworek ten wpadało do środka światło - odbite wcześniej od rzeczy fotografowanych - i zostawiało ślad na materiale światłoczułym. Następnie aparaty były zamykane, a zdjęcia wywoływane w ciemni.

Fotografie, które wykonali mieszkańcy Lublina, opublikowane zostały w internecie. Pięć najlepszych - wybranych w plebiscycie przez internautów - utrwalono na porcelanie i umieszczono na fasadach wybranych budynków na lubelskiej starówce.

Wybacz powiedziała, że akcja wspólnego fotografowania Lublina cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Stowarzyszenie zamierza kontynuować ją w przyszłym roku. "Może będą tylko inne tematy" - zastrzegła.

Fotografia otworkowa to metoda robienia zdjęć bez obiektywu, za pomocą prostego przyrządu optycznego nazywanego "camera obscura" (łac. ciemna komnata). Urządzenie takie w starożytności wykorzystywano do obserwacji Słońca, w renesansie i wiekach późniejszych technika otworkowa była używana głównie w astronomii do celów naukowych, a camera obscura służyła też jako pomoc dla artystów w tworzeniu obrazów lub szkiców.

Fotografia otworkowa stała się popularna w latach 90. XIX w. Wówczas komercyjne aparaty otworkowe były sprzedawane w Europie, USA i Japonii, np. w Londynie w 1892 r. sprzedano 4 tys. takich aparatów. Do popularyzacji tej fotografii w naszych czasach przyczynił się również internet, dając możliwość publikacji zdjęć i komunikowania się między sobą pasjonatów, artystów fotografii. Od 2001 r. w każdą ostatnią niedzielę kwietnia na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii Otworkowej.

Wystawę zdjęć "O-twórz Lublin" można oglądać w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego.(PAP)

ren/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)