Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa o polskich dworach na Uniwersytecie Gdańskim

0
Podziel się:

Otwarciem wystawy "Dwór-Polska Tożsamość", autorstwa Macieja Rydla,
zainaugurowane zostaną we wtorek obchody 40-lecia powstania Uniwersytetu Gdańskiego.

*Otwarciem wystawy "Dwór-Polska Tożsamość", autorstwa Macieja Rydla, zainaugurowane zostaną we wtorek obchody 40-lecia powstania Uniwersytetu Gdańskiego. *

Ekspozycja, na którą składa się 70 zdjęć, 10 akwareli i ok. 100 książek, czasopism i dokumentów, prezentuje głównie XIX-wieczne polskie dwory, ich wnętrza oraz parkowe otoczenie.

"Wystawa ma przypominać, że dwory i kultura ziemiańska są jednym z najbardziej charakterystycznych rysów polskiej tożsamości historycznej i kulturowej, a niszczenie ich jest odcinaniem naszych korzeni" - podkreśla twórca wystawy dr Maciej Rydel, na co dzień pracownik Zakładu Marketingu w Instytucie Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym UG.

Pokazywane na wystawie fotografie i akwarele Rydla pochodzą z lat 1977-2009.

W opinii Rydla, dwór jako siedziba właściciela ziemskiego stanowił przez wieki nie tylko centrum administrowania majątkiem, ale także ośrodek ziemiańskiej kultury i obyczaju oraz kultywowania tradycji patriotycznych. Jak przypomina Rydel, w dworach urodziło się wielu wybitnych Polaków m.in. Tadeusz Kościuszko (Mereczowszczyzna), Józef Wybicki (Będomin), Fryderyk Chopin (Żelazowa Wola), Adam Mickiewicz (Zaosie), Stanisław Moniuszko (Ubiel), Cyprian Kamil Norwid (Głuchy), Henryk Sienkiewicz (Wola Okrzejska), Józef Piłsudski (Zułów), Ignacy Paderewski (Kuryłówka) oraz Karol Szymanowski (Tymoszówka).

W 1939 r. w Polsce istniało ok. 16 tys. dworów, z czego do dziś pozostało ok. 160. Wydany przez PKWN we wrześniu 1944 r. "Dekret o reformie rolnej" pozbawił majątków, bez odszkodowania, wszystkich właścicieli ziemskich w Polsce. Po wojnie dwory ulegały dewastacji i niszczeniu.

Wystawa o dworach polskich pokazywana będzie w Bibliotece UG do 30 listopada.

Autor wystawy, 66-letni Maciej Rydel jest właścicielem największego prywatnego zbioru ikonografii dotyczącej polskich dworów i rezydencji wiejskich, w tym kilkunastu tysięcy fotografii. Urodził się w rodzinnym dworze w Dołuszycach k. Bochni. Jest krewnym poety Młodej Polski Lucjana Rydla z podkrakowskich Bronowic. Maciej Rydel wydał książki "Jam dwór polski" (1993 i 1997) oraz "Oblicza polskiego dworu" (2003 i 2004) obrazujące historię polskich dworów.

Wystawa "Dwór-Polska Tożsamość" rozpocznie obchody 40-lecia założenia Uniwersytetu Gdańskiego. Główna uroczystość jubileuszowa odbędzie się 19 marca 2010 r., w rocznicę powołania gdańskiej uczelni.

W ramach obchodów 40-lecia istnienia UG przewidziano m.in. uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Henrykowi Samsonowiczowi, uroczyste posiedzenie Senatu UG połączone z wręczeniem medali i odznaczeń państwowych oraz Zjazd Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. UG jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Kształci ok. 33 tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych na blisko 40 kierunkach w zakresie ponad 140 specjalności. Uczelnia zatrudnia 1700 pracowników naukowych. (PAP)

rop/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)