Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Owalne gabinety" w Pałacu Prezydenckim

0
Podziel się:

Sześć wielkoformatowych zdjęć autorstwa Nicolasa Grospierre'a ukazujących
repliki Gabinetu Owalnego, oficjalnej siedziby prezydenta USA, znalazło się na wystawie "Owalne
gabinety" otwartej we wtorek przez Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim.

Sześć wielkoformatowych zdjęć autorstwa Nicolasa Grospierre'a ukazujących repliki Gabinetu Owalnego, oficjalnej siedziby prezydenta USA, znalazło się na wystawie "Owalne gabinety" otwartej we wtorek przez Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim.

Podczas otwarcia ekspozycji prezydent podziękował ministrowi Maciejowi Klimczakowi, że "coraz skuteczniej" znajduje miejsca warte do zagospodarowania w ramach Pałacu Prezydenckiego, "żeby to służyło także promocji sztuki nowoczesnej". "Jest mi szczególnie miło, że tym razem minister znalazł sposób, aby trochę poprzez sztukę pana Grospierre'a wskazać na te elementy łączące sztukę w jej nowoczesnym wyrazie z problemem władzy. Mamy tutaj do czynienia z wystawą o przestrzeni władzy, specyficznej, owianej różnego rodzaju legendami, przestrzeni Owalnych Gabinetów, zaczynając od Białego Domu" - mówił Komorowski.

Jego zdaniem "wart pewnej refleksji" jest fakt, że temat władzy i skojarzeń z nią związanych zawsze artystów inspirował i interesował. "To jest w coraz większym stopniu sama przestrzeń, architektura, to współczesny wymiar zainteresowania artystów, twórców władzą i atrybutami władzy. Tu już nie ma tronów, bereł, koron, ale jest przestrzeń, która dużo opowiada o współczesnej władzy, o tym, jak dzisiaj jest postrzegana przez nie tylko artystów, ale też społeczeństwo. Ta wystawa jest kolejnym wyrazem zaangażowania w promocję sztuki współczesnej" - powiedział prezydent.

Autor fotografii Nicolas Grospierre podkreślił, że możliwość prezentacji wystawy w Pałacu Prezydenckim to dla niego nie tylko zaszczyt, ale także możliwość interesującego "zderzenia" tych zdjęć ze znajdującym się w sali obok Okrągłym Stołem. "To zestawienie owalu i okręgu, przestrzeni władzy na zdjęciach i przestrzeni władzy publicznej, chyba najbardziej mniej interesuje. Próbuję zrozumieć czym jest ten owal i dlaczego kopie Gabinetu, Owalnego powstały w tak wielu miejscach" - dodał fotograf.

Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały kiedy Grospierre, zainspirowany tekstem Umberto Eco o kopii Gabinetu Owalnego, pojechał do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wszystkich istniejących replik. Podczas tej podróży wykonał kilkanaście wielkoformatowych fotografii, z którym sześć znalazło się na ekspozycji w Pałacu Prezydenckim. Zdjęciom towarzyszą zamieszczone w katalogu wystawy teksty m.in. dyrektora londyńskiego Design Museum Deyana Sudjicia i samego fotografa, poświęcone tematowi architektury władzy i jej reprezentacji.

Na fotografiach można zobaczyć m.in. jedną z pierwszych powstałych kopii Gabinetu Owalnego znajdującą się w bibliotece prezydenckiej Lyndona Bainesa Johnsona w Austin (stolica Teksasu). Druga z replik to sala konferencyjna na lotnisku w Medford w stanie Oregon. Trzecia - znajduje się w domu Rona Wade'a w Longview w Teksasie. Jest uznawana za najbardziej zbliżoną do oryginału, znajduje się tam wiele autentycznych przedmiotów m.in. fotel bujany należący do Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

Nicolas Grospierre urodził się w 1975 r. w Genewie. Dorastał we Francji. Studiował nauki polityczne i socjologię w Paryżu i Londynie. Fotografuje architekturę, zajmuje się także projektami dokumentalnymi. Nagrodzony Złotym Lwem na 11. Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r. (wspólnie z Kobasem Laksą) za wystawę Polskiego Pawilonu "Hotel Polonia. Budynków życie po życiu". Laureat Paszportu Polityki.

Jak poinformował podczas uroczystości minister Klimczak, 8 i 15 grudnia Pałac Prezydencki będzie otwarty dla zwiedzających, którzy będą mogli m.in. obejrzeć także prace Grospierre'a.(PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)