Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Plakat musi śpiewać" w Muzeum Narodowym w Poznaniu

0
Podziel się:

Ponad czterysta plakatów pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu
będzie można oglądać od niedzieli w Poznaniu na wystawie "Plakat musi śpiewać".

Ponad czterysta plakatów pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu będzie można oglądać od niedzieli w Poznaniu na wystawie "Plakat musi śpiewać".

"Tytuł wystawy jest cytatem z Jana Lenicy, który swego czasu powiedział, że plakat musi śpiewać; według Lenicy sztuka plakatu była bardzo zbliżona do jazzu" - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej kurator wystawy Zdzisław Szubert.

Według Szuberta, przekrojowa wystawa pokazuje historię plakatu od końca XIX wieku do dziś.

"Najlepsze lata sztuki plakatowej przypadły na wiek XX. Plakat narodził się już pod koniec XIX wieku, ale dopiero w następnym stuleciu wykształcił w pełni swój własny język, jak i w niebywały sposób wzbogacił się o środki formalne. Schyłek minionego wieku sygnalizował już jednak powolny zmierzch tradycyjnych funkcji plakatu, jako środka przekazywania informacji. Zaczęły wypierać go inne, bardziej nowoczesne, formy komunikacji" - powiedział Szubert.

Koncepcja wystawy i jej katalogu oparta jest na pomyśle ekspozycji z 1994 roku w Museum fuer Kunst und Gewerbe w Hamburgu, zatytułowanej "Plakatkunst von Toulouse-Lautrec bis Benetton"("Sztuka plakatu od Toulouse-Lautreca do Benettona").

"Postępujemy podobnie; wybraliśmy z prawie 29 tys. plakatów, znajdujących się w naszych zasobach, nieco ponad 400 prac, które przekrojowo pokazują nasze zbiory" - powiedział Szubert.

Na wystawie prezentowane są prace artystów od Alfonsa Muchy po współczesnych twórców, takich jak Gunter Rambow czy Alain Le Quernec, w tym także artystów polskich: Jana Młodożeńca, Jana Lenicę czy Henryka Tomaszewskiego. Specjalne miejsce znalazły też pojedyncze plakaty Andy Warhola, Roy'a Lichtensteina, Roberta Rauschenberga, Joana Miró czy Salvadora Dali.

Pokazane zostaną plakaty ze szkół narodowych: polskiej, szwajcarskiej i japońskiej, reprezentujące rozmaite nurty artystyczne a także określone tematy, takie jak np. I wojna światowa czy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Będą też wystawione plakaty reklamowe, sportowe, cyrkowe, erotyczne.

Wystawę będzie można oglądać do 24 lipca. Jest to jedna z imprez kulturalnych, objętych patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, organizowana w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie UE.(PAP)

kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)