Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa polskiego artysty w wiedeńskim Muzeum Sztuki Współczesnej

0
Podziel się:

Prace Maksa Cieślaka - zwycięzcy międzynarodowego konkursu Henkel Art.Award
2010 - zostaną zaprezentowane na wystawie "Sztuka to z zakazanego owocu marmelada", która od środy
będzie czynna w Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu.

*Prace Maksa Cieślaka - zwycięzcy międzynarodowego konkursu Henkel Art.Award 2010 - zostaną zaprezentowane na wystawie "Sztuka to z zakazanego owocu marmelada", która od środy będzie czynna w Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu. *

W wiedeńskim Museum der Moderne Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK) Cieślak będzie prezentowany jako laureat Henkel Art.Award 2010 - konkursu skierowanego do twórców z Europy Środkowo-Wschodniej.

Cieślak tworzy głównie prace audiowizualne. Szczególne miejsce wśród jego prac zajmują filmy found footage - eksperymentalne materiały filmowe powstałe z połączenia fragmentów innych nagrań wideo. Większość z nich artysta znajduje w internecie.

Na ekspozycji w wiedeńskim muzeum zostaną zgromadzone cztery prace autorstwa Cieślaka: filmy "Odrobina szczęścia w miłości" (2007), "Widzenie księdza Józia" (2008) i "Doktor Fauścik" (2009) oraz instalacja wideo "Humor i człowieczeństwo" (2009). Prace polskiego artysty w satyryczny sposób traktują o sztuce współczesnej, jej postrzeganiu przez odbiorców i pozornym zaangażowaniu w rozwiązywanie nurtujących społeczeństwo problemów.

Film "Odrobina szczęścia w miłości" rozpoczyna się od sielankowej sceny w parku, w którym spotyka się para zakochanych. Gdy dziewczyna woli doświadczanie sztuki współczesnej od flirtu z chłopakiem, młody mężczyzna wpada we wściekłość, zaczyna krzyczeć i przeklinać. W ekspresyjnym monologu szydzi z zachowań artystów, niezrozumienia dla ich prac i rosnącej dezorientacji odbiorców sztuki współczesnej, chłopak obraża krytyków i nowe formy sztuki.

W "Widzeniu księdza Józia" katolicki duchowny leci w kosmos zamiast Jurija Gagarina. Gdy oszustwo wychodzi na jaw, Sowieci odcinają dopływ powietrza lecącemu w kosmicznej kapsule księdzu. Umierający duchowny ma wizje; stanowią one sekwencję fragmentów filmów Oops!, które zostały przez artystę zaczerpnięte z internetu.

W stylizowanym na lata 20. XX wieku niemym filmie "Doktor Fauścik" młody mężczyzna sprzedaje swoją duszę diabłu. W zamian za nią bohater staje się zdolnym artystą i intelektualistą, dzięki temu ma nadzieję spełnić oczekiwania swojej dziewczyny. Młoda kobieta jednak, zamiast na niego, zwraca uwagę na wulgarnego motocyklistę.

Instalacja "Humor i człowieczeństwo" przedstawia Charliego Chaplina odbierającego Oscara za całokształt twórczości, który mówi "Myślimy zbyt dużo, a czujemy zbyt mało. Bardziej niż mechanizmu, potrzebujemy człowieczeństwa". Praca Cieślaka wyraża w ten sposób tęsknotę za humanizmem w sztuce współczesnej.

Maksymilian Cieślak urodził się w 1983 roku w Tomaszowie Lubelskim. W 2007 roku ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2008 roku jego film "Odrobina szczęścia w miłości" został nagrodzony na 5. Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko" w Słupsku. Jego prace były wystawiane m.in. w Biurze Wystaw Artystycznych w Lublinie (2010), podczas Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach Survival 7. we Wrocławiu (2009) i podczas Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza "Imprint" w Warszawie (2008).

Konkurs Henkel Art.Award organizuje firma Henkel we współpracy z wiedeńskim Muzeum Sztuki Współczesnej oraz fundacją KulturKontakt Austria, która zajmuje się promocją artystów z krajów wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Obok wystawy w MUMOK, zwycięzca konkursu otrzymuje nagrodę pieniężną i możliwość wystawienia swoich prac w ojczystym kraju. Do konkursu, w którym nie określono z góry żadnej tematyki, artyści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej mogą przesyłać prace z dziedziny malarstwa, rysunku, fotografii, wideo oraz instalacji.

Wystawę "Sztuka to z zakazanego owocu marmelada" będzie można oglądać w wiedeńskim muzeum w dniach 4-29 maja.

W Museum der Moderne Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu znajduje się ponad 7 tys. dzieł sztuki modernistycznej i współczesnej. Wystawiane są tam m.in. prace Andy'ego Warhola, Pabla Picassa, Josepha Beuysa, Jaspera Johnsa i Roya Lichtensteina.(PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)