Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa poświęcona zagładzie Żydów z Węgier jest czasowo niedostępna

0
Podziel się:

Stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów węgierskich w Muzeum Auschwitz
jest czasowo niedostępna. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował we wtorek, że w bloku 18,
w którym się znajduje ekspozycja, rozpoczęły się prace renowacyjne. Potrwają do 5 kwietnia.

Stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów węgierskich w Muzeum Auschwitz jest czasowo niedostępna. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował we wtorek, że w bloku 18, w którym się znajduje ekspozycja, rozpoczęły się prace renowacyjne. Potrwają do 5 kwietnia.

"Odświeżone zostaną pomieszczenia, w których znajduje się ekspozycja. Nie będzie natomiast żadnych ingerencji w zawartość merytoryczną" - powiedział.

Ekspozycja "Zdradzony obywatel. Pamięci ofiar Holokaustu z Węgier" została otwarta w kwietniu 2004 roku. Przygotowało ją budapeszteńskie Muzeum Narodowe. Upamiętnia deportacje węgierskich Żydów do obozu. W 1944 roku, od 15 maja do 9 lipca, Niemcy przewieźli do Auschwitz 437 402 żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość z nich zamordowano w komorach gazowych natychmiast po przyjeździe. Była to największa operacja zagłady w historii niemieckiego obozu Auschwitz.

Wystawa przedstawia historię Zagłady nie w formie narracji linearnej, a w podziale tematycznym. Poszczególne tematy obejmują m.in. antysemickie ustawodawstwo na Węgrzech przed zajęciem kraju przez Niemców, getta i deportacje do Auschwitz, prześladowania i zagładę węgierskich Romów oraz ratowanie ofiar nazizmu drogami dyplomatycznymi.

Niedostępna jest także ekspozycja austriacka. Powstała ona jeszcze w latach 70. Obecna została zdemontowana. Rozpoczęły się prace nad nową. Jej instalację poprzedzi konserwacja bloku 17 w byłym obozie, w którym się znajduje się austriacka wystawa. Termin otwarcia jest jeszcze nieznany.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: poświęcona zagładzie Żydów, którą przygotował izraelski instytut Yad Vashem, belgijska, francuska, polska, romska, rosyjska, a także przybliżająca martyrologię Żydów słowackich i więźniów z Czech.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku powstało Muzeum, w którego granicach znalazły się byłe obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)