Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa prac Artura Szyka od czwartku we Lwowie

0
Podziel się:

Wystawa miniatur i plakatów Artura Szyka - urodzonego w Łodzi grafika,
ilustratora i karykaturzysty - od czwartku będzie prezentowana w Gary Bowman Gallery we Lwowie.
Jesienią ekspozycja pokazana zostanie w Wilnie.

Wystawa miniatur i plakatów Artura Szyka - urodzonego w Łodzi grafika, ilustratora i karykaturzysty - od czwartku będzie prezentowana w Gary Bowman Gallery we Lwowie. Jesienią ekspozycja pokazana zostanie w Wilnie.

Wystawa "Artur Szyk - człowiek dialogu (man of dialogue)" w ubiegłym roku - w 60. rocznicę śmierci artysty - miała swoją premierę w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2011.

Jak poinformował PAP rzeczniczka festiwalu, Justyna Tomaszewska, od czwartku wystawa będzie prezentowana w Gary Bowman Gallery we Lwowie. Będzie można ją tam oglądać do 15 lipca. Z kolei na przełomie października i listopada ekspozycja pokazana będzie także w Wilnie.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Promocji kultury polskiej za granicą".

Na ekspozycji po raz pierwszy po II wojnie światowej w całości prezentowana jest seria grafik i rysunków ilustrujących "Statut Kaliski", która nawiązuje do aktu prawnego noszącego tę samą nazwę.

"Statut Kaliski" wydany został w 1264 roku przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Normował sytuację Żydów w Wielkopolsce, stając się z czasem podstawą praw i przywilejów dla Żydów w całej Rzeczpospolitej. Był bezprecedensowym rozwiązaniem prawnym w ówczesnej Europie.

Szyk odniósł się w swoim dziele nie tylko do samego tekstu dokumentu. Na 45 kartach przedstawił, w formie iluminowanych miniatur, polsko-żydowskie dzieje: od XIII wieku, kiedy akt powstał, aż po wiek XX, kiedy Żydzi obok Polaków walczyli w Legionach Piłsudskiego.

Artur Szyk - iluminator, miniaturzysta i karykaturzysta, którego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie - urodził się w rodzinie żydowskiej w Łodzi w 1894 roku. Rysunku i malarstwa uczył się w łódzkiej szkole Jakuba Kacenbogena. Wraz z Julianem Tuwimem założył w hotelu Savoy kabaret Bi-Ba-Bo, dla którego przygotowywał dekoracje. Od 1921 mieszkał i tworzył głównie we Francji, w 1940 r. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec 1926 roku w Paryżu artysta zaczął pracę nad swoim największym dziełem "Statutem Kaliskim". Pierwszy egzemplarz zadedykował marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W historii sztuki zapisał się jednak przede wszystkim jako mistrz miniatury i autor antyfaszystowskich plakatów z okresu II wojny światowej. Narysowane jego kreską sylwetki Hitlera, Goebbelsa, Mussoliniego czy Hirohito zbierali alianccy żołnierze; podobno były równie popularne jak zdjęcia ówczesnych gwiazd Hollywood.

Artysta zmarł 13 września 1951 roku w New Canaan w USA. (PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)