Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa przyrządów astronomicznych w Muzeum UJ

0
Podziel się:

Wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych" otwarto w środę w
Krakowie w Collegium Maius - siedzibie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspozycję
zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii.

Wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych" otwarto w środę w Krakowie w Collegium Maius - siedzibie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspozycję zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii.

W wernisażu wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Ekspozycja prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu - od narzędzia pozwalającego na obserwację zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego, którym teleskop stał się w rękach dzisiejszych astronomów.

"W tym roku upływa 400 lat od chwili, kiedy Galileusz, po skonstruowaniu lunety, zaczął jej używać do obserwacji astronomicznych. I od razu posypały się odkrycia" - powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum UJ, prof. Stanisław Waltoś.

Komisarz wystawy dr Maciej Kluza tłumaczył, że przełomowość wynalazku Galileusza polegała również na tym, że wymusił on głęboką przemianę w sposobie myślenia ówczesnych ludzi nauki.

"Temu prostemu przyrządowi - kawałkowi rury i dwóm kawałkom odpowiednio wyszlifowanego szkła - chcieliśmy poświęcić tę wystawę dlatego, że ten przyrząd zmienił nie tylko oblicze astronomii, ale i całej nauki. Po raz pierwszy w historii nauki człowiek sięgnął po przyrząd, który pozwolił mu zobaczyć coś więcej, niż mógł dojrzeć gołym okiem" - powiedział Kluza. "Wtedy, w czasach Galileusza, to był przełom w pojmowaniu nauki - jak mogę uwierzyć w istnienie czegoś, czego nie jestem w stanie zaobserwować własnymi oczyma?" - dodał naukowiec.

Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu tych urządzeń oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat. Ekspozycję uzupełniają instalacje interaktywne, pozwalające lepiej zrozumieć zasadę działania i sposoby pracy z teleskopami.

W 1609 r. we Włoszech Galileusz skierował zbudowaną przez siebie lunetę na niebo. Jego obserwacje, opisane w książce "Sidereus Nuncius", odbiły się szerokim echem w całej Europie i stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. Aby upamiętnić to wydarzenie Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2007 r. ogłosiło rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Wystawę w Collegium Maius można zwiedzać do 18 grudnia.(PAP)

czo/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)