Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wystawa świąteczna w gdańskim Domu Uphagena

0
Podziel się

Bożonarodzeniową wystawę ręcznie zdobionych bombek oraz szopkę z wełnianej
włóczki można będzie oglądać od niedzieli na wystawie przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta
Gdańska w Domu Uphagena.

bEgYjoqd

Bożonarodzeniową wystawę ręcznie zdobionych bombek oraz szopkę z wełnianej włóczki można będzie oglądać od niedzieli na wystawie przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w Domu Uphagena.

Jak poinformował PAP kurator wystawy Hubert Grzegorczyk, na ekspozycji pokazanych zostanie ponad 100 ręcznie malowanych bombek, autorstwa tworzącej w Sopocie artystki Zofii Januszewskiej-Melloch. Malarka ukazuje na swoich pracach niebo i gwiazdy według gdańskiego XVII-wiecznego astronoma Jana Heweliusza, zabytki architektoniczne kilku polskich miast, a także motywy przyrodnicze. Kilka bombek przedstawia twórczość francuskiego malarza Henri de Toulouse-Lautrec'a.

Wystawie bombek towarzyszyć będzie szopka betlejemska wykonana za pomocą szydełka z kolorowej wełny, z wyjątkiej samej konstrukcji zrobionej z drewna. Jej autorkami są gdańskie artystki Anna Franek i Marzena Riegel.

bEgYjoqf

Miejscem świątecznej wystawy jest Dom Uphagena położony w centrum zabytkowego Gdańska przy ulicy Długiej. To jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku udostępnionych do zwiedzania. W 1911 roku utworzono w uphagenowskiej kamienicy muzeum, które działało do 1944 r. Wówczas to niemieccy konserwatorzy wywieźli jej wystrój i wyposażenie. Budynek został zniszczony w marcu 1945 r. Dziesięć lat po wojnie kamienica została odbudowana, ale ponownie muzeum wnętrz mieszczańskich otwarto dopiero w 1998 r.

Wystawa w Domu Uphagena potrwa do 6 stycznia. (PAP)

rop/ ls/

bEgYjoqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)