Notowania

wiadomości
21.10.2011 16:25

Wystawa sztuki "KoLekcja" w Królikarni - od soboty

Dzieła Piotra Norblina, Jacka Malczewskiego, Edwarda Dwurnika i Joanny Rajkowskiej będzie można oglądać od soboty w warszawskiej Królikarni na wystawie "KoLekcja". W planach są też wykłady i warsztaty malarskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzieła Piotra Norblina, Jacka Malczewskiego, Edwarda Dwurnika i Joanny Rajkowskiej będzie można oglądać od soboty w warszawskiej Królikarni na wystawie "KoLekcja". W planach są też wykłady i warsztaty malarskie.

"Chcieliśmy od początku, by nasza wystawa miała charakter przede wszystkim edukacyjny. Będą też prowadzone lekcje muzealne. Oprócz tego mamy w planach wykłady czwartkowe, niedzielne spotkania z dziełami sztuki i wykłady" - powiedziała PAP jej kuratorka, Renata Higersberger z Muzeum Narodowego.

Wystawa w Królikarni podzielona jest na cztery części. Pierwsza poświęcona jest miejscu pracy artysty. Na przygotowanych rycinach i wydrukach można będzie zobaczyć miejsca pracy twórców różnych epok: warsztat malarza z XVI w., pracownię i sklep rytownika z XVII w., XIX-wieczne atelier malarskie i miejsce pracy artysty współczesnego.

W drugiej sali, jak poinformowali organizatorzy, znajdą swoje miejsce "dzieła, które mogły wyjść, a w jednym przypadku naprawdę tak właśnie jest, z pracowni zaprezentowanych w pierwszej ekspozycji. Dopełniają one opowieści o sposobach pracy artystów, ale też zwracają uwagę na różnorodne funkcje dzieł sztuki, takie jak m.in. reprodukcyjna funkcja grafiki, ryciny, jako kunsztowne dzieła kolekcjonerskie, obrazy religijne służące pogłębianiu pobożności czy malowidła historyczne wzmacniające świadomość narodową".

W sali trzeciej i czwartej zgromadzono obrazy, pogrupowane według gatunków malarskich. Są tam pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, martwe natury i dzieła o tematyce historycznej. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki znajdą się więc m.in. XVII-wieczny portret trumienny nieznanego autora, "Śmierć Barbary Radziwiłłówny" Jozefa Simmlera, dzieła Henryka Siemiradzkiego, francuskich modernistów, np. Paula Signaca, miedzioryt Piotra Norblina, oraz instalacja "Satysfakcja Gwarantowana" Joanny Rajkowskiej, autorki palmy na warszawskim rondzie de Gaullea.

Oprócz prezentowanych dzieł sztuki, na wystawę "KoLekcja" składają się także wykłady o historii malarstwa i warsztaty malarskie dla dzieci, młodzieży oraz dla nauczycieli szkolnych.

Wszystkie prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego. (PAP)

maz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz