Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa w 75. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

0
Podziel się:

Cztery wykonane z morskich kontenerów słupy w kolorach czerwonym, zielonym,
szarym i granatowym symbolizujące cztery filary polityki marszałka Józefa Piłsudskiego - wolność,
granice, moc i szacunek - znalazły się na plenerowej wystawie otwartej w środę w Warszawie.

Cztery wykonane z morskich kontenerów słupy w kolorach czerwonym, zielonym, szarym i granatowym symbolizujące cztery filary polityki marszałka Józefa Piłsudskiego - wolność, granice, moc i szacunek - znalazły się na plenerowej wystawie otwartej w środę w Warszawie.

Uroczyste otwarcie ekspozycji na skwerze Giedroycia przy Belwederze, poprzedziło złożenie przez marszałka Sejmu, pełniącego obowiązki prezydenta, Bronisława Komorowskiego wieńca pod znajdującym się na skwerze pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Orkiestra wojskowa odegrała również "Marsz Pierwszej Brygady". W uroczystości wziął także udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Po jej zakończeniu Komorowski spotkał się w Belwederze z członkami rodziny marszałka Piłsudskiego.

"To nasza pierwsza wystawa i jestem bardzo szczęśliwy, że doszła do skutku. Mamy nadzieję, że dzięki swojemu plenerowemu, otwartemu charakterowi przyciągnie osoby, które niezbyt często odwiedzają muzea. Kontenery, z których wykonano słupy stanowiące podstawę ekspozycji, stanowią pewne odniesienie do stoczniowej Solidarności. Symboliczne są również kolory kontenerów: czerwony - przedstawia wolność, zielony - symbolizuje granice, szary - żołnierską siłę i moc, a granatowy - szacunek i respekt" - mówił podczas uroczystości Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka i dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które zorganizowało wystawę.

Jej motywem przewodnim jest fragment z przemówienia prezydenta Ignacego Mościckiego wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego 18 maja 1935 roku: "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". Te cztery pojęcia, do których odniósł się podczas otwarcia ekspozycji Jaraczewski, opisują wartości, którymi kierował się marszałek jako żołnierz, przywódca narodu i Naczelnik Państwa.

"Wolność to listopad 1918 roku, społeczeństwo obywatelskie, demokracja, parlamentaryzm i niepodległość. Granice to walka o nie, rok 1920, integralność, konsolidacja państwa. Moc to państwo, armia, polityka zagraniczna, ale także duch i siła. Wreszcie szacunek - dla Polski, dla państwa, dla odmienności i szacunek dla Piłsudskiego, jaki naród polski wyraził podczas uroczystości pogrzebowych. Naszą intencją było zwrócenie uwagi na ponadczasowe przesłanie tych myśli męża stanu, jakim był Piłsudski" - mówi komisarz wystawy Rafał Habielski.

Jest on autorem znajdujących się na wystawie tekstów opisujących znaczenie wolności, granic, mocy i szacunku w życiu i działalności publicznej marszałka Józefa Piłsudskiego. Opisom towarzyszą zdjęcia prezentujące m.in. Piłsudskiego z członkami pierwszego rządu II Rzeczpospolitej w 1918 roku, z otwarcia przez niego obrad Sejmu Ustawodawczego w roku kolejnym, rycina ilustrująca przebieg ówczesnych granic Polski, fragment Konstytucji Kwietniowej z 1935 roku z podpisem marszałka oraz fotografia Piłsudskiego salutującego przed sarkofagiem Jana III Sobieskiego na Wawelu i zdjęcia z pogrzebu marszałka.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 maja. Później jest planowanie zaprezentowanie jej również w innych miastach. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)