Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa w hołdzie Marianowi Kołodziejowi w Teatrze Wybrzeże

0
Podziel się:

Wystawę ponad 50 zdjęć, prezentujących scenografie do spektakli autorstwa
zmarłego 13 października Mariana Kołodzieja, będzie można oglądać od piątku w Teatrze Wybrzeże w
Gdańsku. Artysta debiutował na tej scenie i wykonał dla niej ponad sto scenografii. Jak
poinformował rzecznik teatru, Grzegorz Kwiatkowski, ekspozycja w foyer głównym potrwa do końca
grudnia.

Wystawę ponad 50 zdjęć, prezentujących scenografie do spektakli autorstwa zmarłego 13 października Mariana Kołodzieja, będzie można oglądać od piątku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Artysta debiutował na tej scenie i wykonał dla niej ponad sto scenografii. Jak poinformował rzecznik teatru, Grzegorz Kwiatkowski, ekspozycja w foyer głównym potrwa do końca grudnia.

Marian Kołodziej, autor słynnego ołtarza-okrętu w Gdańsku-Zaspie przygotowanego specjalnie na pielgrzymkę Jana Pawła II w 1987 r. oraz "ołtarza papieskiego" na sopockim hipodromie w 1999 r., twórca wstrząsającego cyklu rysunków o tematyce obozowej - "Klisze pamięci - labirynty", zmarł 13 października. Miał 88 lat.

Urna z jego prochami została pochowana w ubiegły piątek na terenie klasztoru franciszkanów w Harmężach nieopodal Oświęcimia.

Marian Kołodziej urodził się w Raszkowie (Wielkopolska) 6 grudnia 1921 r. Jako młody człowiek został deportowany przez Niemców do Auschwitz (numer obozowy 432). Do 1945 r. był więziony jeszcze w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen.

W ostatnich latach swojej twórczości zaczął poruszać tematykę obozową, tworząc m.in. cykl rysunków "Klisze pamięci". We franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana Kolbe w Harmężach koło Oświęcimia znajduje się stała wystawa jego prac pt. "Klisze pamięci - labirynty", odwołująca się do osobistych przeżyć z pobytu w KL Auschwitz-Birkenau.

Kołodziej ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do Gdańska sprowadziła go możliwość pracy w Teatrze Wybrzeże. Zadebiutował w nim scenografią do sztuki Arnauda d'Usseau "Korzenie sięgają głęboko" w reżyserii Wiktora Biegańskiego w 1951 r. Dla Teatru Wybrzeże, w którym pracował do czasu przejścia na emeryturę, zrealizował ponad sto scenografii.

Współpracował także z innymi scenami w Polsce, m.in. teatrami Narodowym, Ateneum i Na Woli w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Nowym w Łodzi. Realizował scenografie do spektakli wystawianych za granicą. Kołodziej był autorem scenografii dla sztuk reżyserowanych m.in. przez Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza oraz ok. 40 filmów fabularnych jak m.in. "Westerplatte", "Krzyż Walecznych", "Nikt nie woła", "Ludzie z pociągu", "Milczenie", "Miejsce na ziemi", "Wolne miasto". (PAP)

rop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)