Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa w Parlamencie Europejskim o dziedzictwie II wojny światowej

0
Podziel się:

W Parlamencie Europejskim otwarta została w czwartek wystawa "Drogi do
wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej", która pokazuje różne doświadczenia i
skutki II wojny dla Europy Zachodniej i Wschodniej.

W Parlamencie Europejskim otwarta została w czwartek wystawa "Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej", która pokazuje różne doświadczenia i skutki II wojny dla Europy Zachodniej i Wschodniej.

"Wystawa opowiada o odmiennych konsekwencjach wojny dla zachodniej i wschodniej części kontynentu" - powiedział Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które jest jednym ze współorganizatorów wystawy.

Jak mówił, dla polskiego muzeum wystawa była szansą, by "wprowadzić do głównego nurtu europejskiej pamięci historycznej (...) naszą perspektywę i doświadczenia". Dlatego na wystawie podjęty został także wątek zbrodni katyńskiej czy losów Polski po 1945 roku.

Machcewicz podkreślił jednocześnie, że to co w spojrzeniu na II wojnę światową jest ważne dla Polaków, niekoniecznie jest ważne dla Holendrów. "Wzajemnie uczyliśmy się historii i poznawaliśmy nasze delikatne punkty" - dodał.

Otwierając wystawę przewodniczący PE Martin Schulz zaznaczył, że ideologia nazistowska zostawiła "trwałą bliznę w świadomości Europy, której nie możemy i nie powinniśmy wymazać". Jak przekonywał, takie wystawy są ważne, ponieważ wywołują debatę. "Nie powinniśmy nigdy zapominać o naszej historii, musimy o niej rozmawiać i stawiać pytania" - powiedział Schulz.

Wystawa "Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej" opowiada o przyczynach, przebiegu i skomplikowanym dziedzictwie II wojny światowej oraz jej konsekwencjach dla państw Europy.

Wystawa jest efektem wspólnej pracy muzealników i historyków z Holandii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski - krajów, które w rezultacie II wojny światowej zostały na wiele lat przedzielone żelazną kurtyną. Przygotował ją międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele holenderskiej Fundacji Liberation Route Europe, Muzeum Aliantów w Berlinie, Muzeum M,morial de Caen, Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek, Muzeum D-Day w Portsmouth oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W PE wystawa jest prezentowana w angielsko-francuskiej wersji językowej. Zostanie także pokazana przez wszystkie współtworzące ją instytucje, po holendersku, niemiecku i polsku.

z Brukseli Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ dmi/ ap/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)