Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Wzorowe miasto" z okazji 75-lecia Stalowej Woli

0
Podziel się:

Elementy wyposażenia stalowowolskich mieszkań lat 30. XX wieku będzie można
oglądać od niedzieli na wystawie "Wzorowe miasto" w Galerii Warsztat w Stalowej Woli
(Podkarpackie). Ekspozycję zorganizowano z okazji jubileuszu 75-lecia˙tego miasta.

Elementy wyposażenia stalowowolskich mieszkań lat 30. XX wieku będzie można oglądać od niedzieli na wystawie "Wzorowe miasto" w Galerii Warsztat w Stalowej Woli (Podkarpackie). Ekspozycję zorganizowano z okazji jubileuszu 75-lecia˙tego miasta.

Na wystawie pokazane zostaną m.in. sztućce z logo Stalowej Woli, pochodzące z przedwojennych lokali gastronomicznych w tym mieście, krzesła, szafy, stoły, fotografie dawnych mieszkańców oraz oryginalną akwarelę Rafała Malczewskiego "Stalowa Wola", namalowaną po pobycie autora w tym mieście.

Jak poinformowała PAP kurator wystawy Aneta Garanty meble i bibeloty zaprezentowane będą w oryginalnej aranżacji, nawiązującej do architektury okrętowej; będą to niewielkie pomieszczenia w kształcie walców, umieszczone na okrągłych podestach i nakryte olbrzymim kloszem. "W naszym mieście są dwa budynki, które swoją formą nawiązują do architektury okrętowej. Jednym z nich jest wpisany do rejestru zabytków Hotel Hutnik. Naszą aranżację przygotowaliśmy właśnie w takim duchu, aby nawiązać do tej architektury" - wyjaśniła Garanty.

Garanty zaznaczyła, że celem ekspozycji jest przede wszystkim pokazanie ówczesnego wzornictwa; jak i przez kogo były projektowane elementy wyposażenia dawnych mieszkań czy zakładów. Wszystkie pokazane na wystawie przedmioty są oryginalne i pochodzą ze Stalowej Woli.

Atrakcją będą, prezentowane po raz pierwszy, oryginalne projekty, dokumentacje architektoniczne przedwojennych budynków mieszkalnych i Huty Stalowa Wola (HSW), znanej wówczas jako Zakłady Południowe.

Uzupełnieniem wystawy będą nagrania wywiadów ze znanymi w przedwojennej Stalowej Woli osobami lub ich potomkami, np. wnuczką dyr. zakładu hutniczego. "Ludzie, którzy korzystali z tych przedmiotów, otaczali się nimi i wiążą z nimi swoje wspomnienia, tworzyli niezwykłą historię miasta, a my chcemy ją na nowo opowiedzieć" - dodała kurator wystawy.

Wyjaśniając tytuł ekspozycji "Wzorowe miasto" Garanty przypomniała, że Stalowa Wola, "najmłodsze dziecko" II Rzeczpospolitej, należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

"Młodzi polscy architekci i urbaniści, zainspirowani nowoczesnymi trendami w projektowaniu, mieli tutaj niepowtarzalną okazję, by swoją wizję miasta funkcjonalnego, wygodnego i pięknego nie tylko przelać na papier, ale i zrealizować w całości" - mówiła.

Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Ekspozycja to podsumowanie wieloletnich badań pracowników stalowowolskiego muzeum.

Podczas niedzielnego wernisażu wystąpi Stanisław Soyka z zespołem muzycznym. Wystawa prezentowana będzie do 29 listopada br. oraz w marcu i kwietniu 2014 roku.

Stalowa Wola to miasto zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939 jako sztandarowa inwestycja Centralnego Okręgu Przemysłowego, stanowiąca doskonały przykład awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle, realizowanych w niepodległym państwie.

Utworzenie COP-u było jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. COP obejmował swoim zasięgiem obszary obecnego województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz częściowo mazowieckiego (Radom). Plany jego budowy zakładały budowę nowych bądź modernizację już istniejących zakładów przemysłu zbrojeniowego. Inwestycjom COP towarzyszyła rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.

W ramach inwestycji w COP-ie w latach 1937-39 powstały m.in. Zakłady Południowe w Stalowej Woli (obecnie Huta Stalowa Wola), Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie, Fabryka Opon "Stomil" w Dębicy, fabryki broni w Sanoku, Radomiu i Starachowicach, wytwórnie amunicji w Kraśniku, Jawidzu pod Lubartowem, Nowej Dębie w Tarnobrzeskiem, Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu. Rozpoczęto także budowę wielu elektrowni m.in. w Czorsztynie i Rożnowie na Dunajcu, w Porąbce na Sole, w Solinie, Myczkowcach i Łukawcu na Sanie. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)